Ulaştırma Çalıştayından Geriye Hatırlananlar

Ulaştırma Denizcilik ve haberleşme Bakanı Sayın Lütfi Elvan bir günlük çalışma ziyareti için Kahramanmaraş’taydı.

Yaklaşık 20 gün önceydi sanırım, Ak Parti Grup Başkanvekili Sayın Mahir Ünal’ın danışmanı Osman Gümüş beni arayarak Ulaştırma Bakanı’nın Kahramanmaraş’a geleceğini çalıştay yapılacağını bunun için çalışma yapıldığını ifade etti. Buna gerekçe olarak da yine son günlerde, sosyal medyada hızlı tren ile ilgili yapılan spekülasyonları gerekçe göstermişti.

**

Ak Parti Grup Başkanvekili milletvekilimiz Mahir Ünal’a yeterince sahip çıkamadığımızı, Sayın Ünal’ın siyaset tarzının farklı olduğunu, isimler üzerinden değil projeler üzerinden hizmeti ön planda tuttuğunu zaman zaman dile getirmiş, Belediyelerin, Kaymakamlıkların bölgelerinde eksiklerinin tespit ederek bunu proje haline getirmelerini ve sonra da Sayın Ünal’ın kapısını çalmalarını öğütlemiştim.

Nitekim zaman zaman sohbetlerimizde, Kahramanmaraş benim memleketim, bu memlekette refahın artması ve Kahramanmaraş’ı bir bütün olarak ele alınması noktasında görüşleri olmuştu.

Sayın Ünal ile Kahramanmaraş sık sık Bakan görür oldu. Sayın Ünal 2011 yılından bu yana birçok konuda çalıştaylar düzenlennesini, kentin sorunlarının masaya yatırılmasını sağladı.

Ancak yerelde Sayın Ünal’ın hızına yetişemeyen, Ak Parti iktidarının hızına yetişemeyen ve eski dönemden kalma bürokratlar ve anlayışları olunca doğal olarak yapılan hizmetler zamanında gerçekleşmiyor.

Bunun sebebini sadece siyasete ve milletvekillerine bağlamak, Ak Parti Kahramanmaraş’a hizmet etmiyor demek doğru bir yaklaşım olmaz.

Israrcıyım Mahir Ünal konusunda. Sayın Ünal’a sahip çıkalım, onu tayin ve basit konularda değil önemli ve ciddi konularda kapısını çalalım.

**

Mahir Ünal’ın daveti üzerine Kahramanmaraş’a gelen Bakan Lütfi Elvan hangi konularda konuştu. İsterseniz bunları tek tek sıralayalım.

Hava alanına yeni terminal binası yapılması için söz verdi. 2015 yılında ihaleye çıkartılacağını ve 1.5 yıl içinde hizmete gireceğini söyledi.

Çevre yollarında üst geçit ve kavşakların yapılacağı sözünü verdi.

Kahramanmaraş- Göksun yolunda inceleme yaptı. 2016 yılına kadar bu yolun hizmete alınacağı sözünü verdi.

Göksun- Elbistan yolunun duble yol olması ve hemen başlaması talimatını verdi. Şu anda Göksun Elbistan girişinde çalışmalar devam ediyor. İnşallah hız kesmeden Elbistan’a kadar aralıksız devam eder.

Kısık yolu sanırım gündemden düşecek, yetkililer buna sıcak bakmıyor. Fakat her şey bitmiş değil.

Kahramanmaraş- Kömürler yolu sıcak asfalt olacak, bakan talimatı verdi.

Çağlayancerit- Pazarcık arasında yol genişletilmesi yapılacak

İnternet ve telefon ile ilgili altyapı yenilemesi yapılacak

Göksun- Kadirli yolu inşaatı devam edecek

İlk bakışta aklımda ve hatırıma gelen konular bunlar olurken, Uçuşlar ile ilgili de THY yetkilileri ile görüşeceğini Ankara- Kahramanmaraş uçuşlarındaki sorunun nereden kaynaklandığını araştıracağını de ifade etmişti.

Hızlı tren noktasında yapılan spekülasyonları hiç dikkate almıyorum. Biliyorum ki Hızlı Tren Kahramanmaraş’tan geçecek. Kahramanmaraş denildiğinde kent merkezi anlaşılıyor. Oysa Türkoğlu, Narlı’da Kahramanmaraş değil mi?

Devlet Türkoğlu ilçesine Lojistik merkez kuruyor. Bu merkezden Türkiye’de sadece 16 Şehirde olacak.

Yani böylesi önemli bir yatırımın olduğu merkeze hızlı tren gelmez mi? Sayın Bakan Elvan’da bu konuda net ve açık konuştu.

**

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Lütfi Elvan’ın bir günlük çalışma ziyareti dolu dolu geçmiştir. Yatırımlara hız kazandıracağını düşünüyorum. Sakın biri bana Kahramanmaraş- Kayseri hızlı treni falan diye konuşmasın. Adam ömründe trene binmemiş, hatların nereden geçtiğini bilmiyor, biz Kayseri – Kahramanmaraş arası tren istiyoruz diyor. Bilmiyor ki zaten bu hat üzerinde demiryolu var…

Neyse, bize düşen, yapılan hizmetleri takdir etmek, yapılamayan, sürüncemeye bırakılan yatırımları hatırlatmak yeri geldiğinde de uyarmaktır.

Ve bende bunu yaparken;

Kahramanmaraş- Andırın yolunun neden gündeme gelmediğini de anlamış değilim. Bana göre bu yol çok çok daha önemliydi.

Bu konuyu da bir gün Ak Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal beye hatırlatırız. Umarım bu yazıyı okuduğunda Andırın yolu ile ilgili de bir çalışma başlatırlar….

Önceki ve Sonraki Yazılar