M.Fatih ERDOĞAN

M.Fatih ERDOĞAN

TÜRKİYE'DE İNSANLAR, İNSAN OLMAYI DEĞİL ZENGİN OLMAYI SEÇTİLER

Uzun uzun bilimsel araştırmalara gerek yok, herhangi bir televizyon kanalından haber dinlerseniz rahatlıkla aynı kanıya varırız.

Görünen manzara; her kesin acımasızca bir birini yediği, kanını içtiği, birkaç kuruş için bir birini boğazladığı Türkiye gerçeğini görmemize yetiyor.

Yazıma başlık olarak aldığım sözün sahibi İsmet Özel; Tanımayanlar için beyefendiyi kısaca tanıtabilirim:19 Eylül 1944 tarihinde Kayseri’de doğan İsmet Özel şair ve yazar kimliğiyle tanınır.

Bir süre Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde öğrenim gördükten sonra, Hacettepe Üniversitesine devam eder. Bu üniversitenin Fransız Dili ve Edebiyatı’ndan mezun olur.

Uzun yıllar Devlet Konservatuarı’nda Fransızca okutmanlığı yapar. Ataol Behramoğlu ile Halkın Dostları dergisini kurar ve yönetir. 1963’ten itibaren şiirleri yayımlanmaya başlar.

1974 yılına kadar sol görüşlü birisidir. 1974’te düşünsel ve ruhsal bir değişim yaşar, yazı hayatına İslami düşünce çerçevesinde devam eder. Bu tarihten itibaren Türk ve İslam düşünce tarihine altın değerinde sözler kazandırır.

— Türkiye’de insanlar, insan olmayı değil zengin olmayı seçtiler.

— İnsan için önüne çıkan bütün yollar yürünebilir yollar ise, o insan artık kaybolmuştur.

— Eğer öte dünyada makbul olacağı kabul edilen vasıflar bu dünyada üstünlük tesis etmenin aleti haline gelmiş ise ahret sarf edilmiş olur.

— Türk milleti tarihe damgasını istiklâl harbi ile vurdu. İstiklâl harbi İstiklâl Marşı’nın temin ettiği mantık ve iradeyle kazanıldı.

— Siyasetin bütün iniş çıkışı bir yandan kurtların, diğer yandan çakalların devlete karşı toplumu, topluma karşı devleti koz olarak kullanışına ayarlanmıştır.

— Siyasetteki bu iniş çıkıştan başı dönen Türk toplumu bir türlü hem güvenliğini, hem de özgürlüğünü bir arada, birlikte istediğini ve biri için diğerini feda etmek mecburiyetinde olmadığını söylemez, söyleyemez.

— Kâfirle çatışmayı göze alan Müslüman’a ‘Türk’ denir.

—Oğul vermeyen bir arı kovanı gibidir Türkiye. Bal yapmaz bir arı türünün kovanı!

— Yarım yüzyıldır olup bitenden anlaşılan şu ki Türk siyasetinde yön tayin edici gibi görünen yaklaşımları benimseyenler gerçekte yön saptırıcı bir güce mahsus gizli niyetin kurbanı olmuşlardır.

Bu yazıyı kaleme almamın sebebi elbette İsmet Özel’i tanıtmak değildir. Neden bu denli sabırsız, hoşgörüsüz, anlayışsız, haktan ve hakikatten uzak, yalan, dolan ve riya girdabına battık diye düşünürken birden ‘Türkiye'de insanlar, insan olmayı değil zengin olmayı seçtiler’ sözü çıkınca karşıma heyecanlandım.

Çocukluğumuzda yemeyip yediren, giymeyip giydiren o iyi insanlar maalesef yok oldular. Yerlerini ne verirsen yutan yamyamlara bıraktılar. Evliyalar ülkesi birden bire hırsızlar, uğursuzlar, dolandırıcılar, sapıklar, tacizciler, teröristler ülkesine dönüşüverdi.

 İnsan olmayı terk edip zengin olmayı yeterli zannedenler; biliniz ki bu illet ve bela bir gün sizinde canınıza okuyacaktır. Kurtuluş yeniden insanlığı hatırlamaktadır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar