Ticaret Odası ve Meclis Toplantıları

Neredeyse 30 yıldır Kahramanmaraş'ta İş Dünyasının şehrin sorunları ile ilgili ilgisiz olduğunu yazar, dikkat çekmeye uğraşırım.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odasında her ayın bitimi Salı günü Meclis Toplantısı yapılır.

Bir gazeteci olarak 1995 yılından bu yana mümkün olduğunca her ay bu toplantıları takip ederim. Yılda 12 toplantı yapılır. Bunların en az 9 tanesine katılırım.

Kahramanmaraş'ta irili ufaklı 1000 sanayi tesisinden bahsedilir, binlerce orta ölçekli ticari işletmelerden bahsedilir. Ancak her ne hikmetse bu toplantılara katılım sayısı 50 bile olmaz. 75 kişilik Meclis üyesi var diye hatırlıyorum. Bu listeye giren isimler bile düzenli olarak toplantıları takip etmezler.

Oysa seçimler döneminde yönetime girmek için Meclis listelerine girmek için kıyasıya rekabet yaşandığını da bilirim.

Ayda iki saatini Oda'ya ayırmayan, toplantılara gelmeyen bu insanlar ile ilgili de Oda yönetimi hiç bir şey yapmaz.

Biz gazeteciler fotoğraf çekerken kalabalık olan yerleri almaya gayret ederiz. En fazla 300 kişinin alabileceği bir salonun dörtte birini bile dolduramayan Ticaret ve Sanayi Odası, iş dünyası ve sanayicilerin bu şehirde ne kadar ağırlığı olabilir?

**

Oysa sermayeyi elinde bulunduran bu sanayiciler şehrin gelişiminde, kalkınmasında, sosyal refahın artırılmasında daha fazla katkı yapabilirler.

Gerçi ayda iki saatini Oda'nın etkinliğine vermeyen insanlar, yaşadıkların şehrin sorunlarının da pek umurlarında olduğuna da inanmıyorum.

Burada Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve yönetimine bir çağrı yapmak istiyorum.

Toplantıya katılmayan Meclis üyeleri ile ilgili bir yaptırım olmalıdır. Gelmeyenler çıkartılmalı yedekler listeye girmelidir.

Bir gazeteci olarak boş sıraları fotoğraflamaya ben utanıyorum. Siz bu görüntülerden utanmıyor musunuz?

**

TERÖRÜ LANETLİYORUM

Bu güzel ülkemizde gözü olan bu milletin boyunun on santim uzamasını istemeyen emperyalist devletleri hepimiz biliyoruz. Onların adını yazmaya gerek yok.

Ancak ülkemizde iktidarların değişmesi noktasında ümidini teröre bağlamış siyasi partiler ve siyasi figürler vardır. Millet bunları çok iyi tanıyor.

7 Haziran Genel Seçimleri öncesinde sahneye konulan bu terör eylemlerini şiddetle kınıyor ve lanetliyorum.

Terörün dini, ırkı olmaz. İnsan öldüren kim ise o bir katildir. Artık çocuklarımızın ölmesini istemiyoruz.

Millet olarak teröre dün prim vermedik, yarında vermeyeceğiz. Bu millet sağduyuludur.

Terörden medet uman, nemalanan anlayışı red ediyoruz. Çağlayan Adliyesinde yaşanan terör olayında şehit olan Savcımıza Allah'tan rahmet, aziz milletimize baş sağlığı diliyorum. Vatan Sağolsun!...

Önceki ve Sonraki Yazılar