Ticaret Lisesi Pilav Günü Ve Emektar Öğretmenleri

Kahramanmaraş Ticaret Meslek Lisesi mezunları, 17 Mayıs Pazar günü, Altınşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin bahçesinde bir araya gelerek “Pilav Günü” etkinliği tertiplediler.

Bu yıl ikincisi yapılan etkinlikler çok başarılıydı. Davete icabet eden On iki Şubat belediye başkanı sayın Hanefi Mahçiçek, Dulkadiroğlu belediye başkanı Sayın Necati Okay, İl Milli eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Kahramanmaraş Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası başkanı sayın Arif Şen ile birlikte diğer misafirler, Okul idarecileri, eski hocalar, geniş katılımla bir araya gelerek hasret giderdiler.

Ticaret lisesi eski mezunları sınıf arkadaşları ile bir araya gelip hasret giderdikleri gibi, O zamanki öğretmenleri ile de yıllar sonra görüşerek hatıralarını tazelediler.

Tıpkı Mustafa Okumuş ve Ahmet Yüzeroğlu hocalar gibi.

Mustafa Okumuş hoca; 1964 yılında Kahramanmaraş’ta ilk Ticaret Lisesi açılması için vilayetçe görevlendirildiğini belirterek “ yeterli sayıda öğretmenimiz yoktu. Ama bütün zorluklara rağmen eğitime başladık" diyordu. Şair yazar Mustafa Okumuş hoca yazdığı kitaplarla insanlara birikimlerini aktarmaya devam ediyor. Kendilerine Allah’tan hayırlı uzun ömürler diliyoruz.

Ahmet Yüzeroğlu hoca; Kendisi 1974- 2012 yılları arasında görev yapmış edebiyat hocası. Yazdığı makalelerle, mütevazi yaşantısı ve duygusal kişiliği ile Kahramanmaraş’ta iz bırakan hocalarımız arasındadır. Yıllar sonra olgunlaşmış öğrencileri karşısında yaptığı konuşması çok duygusaldı. Bilhassa okulun hatıra defterine yazdıkları gerçekten çok önemliydi. Böyle bir yazıyı ancak Ahmet Yüzeroğlu gibi kendini öğrencilerine adayan bir edebiyat öğretmeni yazabilirdi;     

“Can sebebim, yaşam kaynağım, kara sevdam, mecnunu olduğum, mabedim, sığınağım, kırk bir yıllık öğretmenlik ömrümü tükettiğim hala kulu kölesi olmaya doyamadığım okulum.

Beni mezardan çıkartarak sana getirdiler. Çilelerim bir anda çiçeğe dönüştü. 17 Mayıs 2015 Pazar benim diriliş gönüm. Bir iki saatim bir iki asır gibi bana bitmez tükenmez bir sevinç, mutluluk verdi.

Verdiklerimi bu gün fazlasıyla, bereketiyle aldım. Her öğrencim benim bir oğlum bir kızımmış. Bu kadar çocuk, ellerime sarıldılar, dünü, bu günü ve yaşamayacağım tüm zamanların toplamından bana bir buket sundular.

Bir daha görüşemesek de bütün kalbimle yüreğimin sızısıyla seni duyumsayıp bu mezuniyet gününü doğum günü kabul edeceğim.

17 Mayıs 2015

Ahmet Yüzeroğlu

1974-2012 öğretim yıllarıma,

Emektar öğretmen”

Bu sözlerin üzerine yazacak bir şey olmadığını düşünüyorum. Kendisine Allah’tan hayırlı uzun ömürler geçirmesini diliyoruz.

Hocanın hazırladığı eseri kitaplaştırmaya söz veren, Mahalli kültürümüze ve kültür insanlarımıza her zaman katkısı olan, Sayın On iki Şubat belediye başkanımız Hanefi Mahçiçek beye de ayrıca teşekkür ederiz. 

İkincisi tertiplenen pilav günü etkinliklerinin; her şeyi ile, yapılan ikramlarıyla, dostlukların paylaşılmasıyla bu yılda amacına ulaşmıştır. Bu vesile ile organizasyona ve yapılan ikramlara katkıda bulunan; On iki Şubat belediyemize, Kahramanmaraş Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odamıza, Kervan Pastanesine, Sünbül yemek fabrikasına, Aksu TV ve Edeler Diyarı program yapımcısı Şeref Dere beye, özellikle gayretlerinden dolayı Tertip Komitesi heyetine ve başkanı Ahmet Karacan beye çok teşekkür ediyorum.

Gelecek yıllardaki etkinliklerde buluşmak ümidiyle.

Selam ve sevgilerle.

Önceki ve Sonraki Yazılar