Abdulbaki GÜNIŞIĞI

Abdulbaki GÜNIŞIĞI

TEOG imtihanı ve çocuklarımız

Hayatımızı adadığımız ve geleceğimizi emanet edeceğimiz evlatlarımız bu günlerde imtihan üstüne imtihana girmekteler. Okumanın hiç önemini yitirmemesine rağmen, bu kadar sıkıntıya sebeb olduğu günleri hatırlamıyorum. Belki biz de aynı yoldan geçtik fakat işin içine evlatlarımız ve onların geleceğinin ne olacağı girdiğinden galiba daha çok düşünür olduk.

 Bu yazıyı benim gibi bir çok ebeveyn için kaleme aldım. Çünkü ne yaparsanız yapınız, bazı hadiseler kendiliğinden mecraını buluyor. Rabbim her kime ne yazmış ise, gene kendi gayretinin karşılığı olarak ona ulaşıyor. Çalışmak evlatlarımızdan ve tevekkül gene onlardan, heyecanda bizden.

Üç evlat sahibi oldum, Rabbim inayeti ile. Onlara atalarımızın güzel isimlerini verdim ve isimleri ile müsemma olmaları için elimden geleni yaptım. En azından yaptığıma inanıyorum. Her üç evladım ile tekrar ilk okuldan başlayarak bütün okulları bir daha okudum. Fakat sıra küçük kızıma gelince biraz yoruldum ki , bayrağı hanım aldı. Onun büyük gayreti ile kızımız imtihanlara hazırlandı. Küçük ve tek kızımın heyecanını onun yazdığı şiiri buraya alarak paylaşmak ve çocukları imtihana hazırlanan ebeveynlere biraz gülümseme ikram etmek istedim.

 Haydı bu şiiri okuyalım ve evlatlarımızdan daha çok heyacanlandığımızı kabul edelim. Rabbim hepsinin bahtını açık eylesin, aziz Türk milletine ve İslam alemine hayırlı insanlar olsunlar.

                                 Günah benim, teog benim

            Teog benim, stres benim

            Çözdüğüm cevaplar benim

            Bu hocalara verdiğim sözlerin

            Yarın bir gün hesabı var….

                                          Yazarım derdimi fiilimsiye

                                          Üstlü sayıların bizle bu derdi ne

                                           İrrasyonel dönmüyor rasyonele

                                           İngiltere’nin Osmanlı ile derdi ne

            Bak kalbimdeki tevekküle

            Yine kalmışım kendi kendime

            Çalışmak çare derdime

            Verdim teog’u  bu kendime.

 İlsu Fatma Uyvar Günışığı             

22.11.2016    Kahramanmaraş

Şiirin, şiir olarak kıymetinden çok, teog imtihanının ve diğer imtihanların evlatlarımızın psikolojisine etkisini gözlemlememiz bakımından önemli olduğunu düşünüyorum.

 Bu yazıya tarihten bir yaprak ta ilave ederek bitirelim.  Bir tarihte Napolyonu gece yarısı uykudan uyandırmışlar. Telaş ile uykudan kalkan Napolyon, yaverine ne var diyerek, heyecan ile sormuş.Yaverinin efendim savaş var demesi üzerine, derin bir ohh çeken Napolyon, yahu bende meclis beni imtihan edecek zan ettim demiş.

Çocuklarımıza sahip çıkıp onların yanında olalım. Vesselam

Önceki ve Sonraki Yazılar