Tarihi Kısık Yolu

Tarihi ipek yolu üzerinde bulunan Kahramanmaraş ile Elbistan'ı birbirine bağlayacak olan tarihi Kısık Yolu stratejik açıdan da büyük önem arz eder.

Ak Parti Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ile o bölgenin insanı olan bizlerin büyük hayal olarak gördüğü Kısık Yolu ile ilgili çok yazılar yazdık gündeme almaya çalıştık. Baraş inşaatları başladığında dönemin Valisi değerli büyüğümüz, ağabeyimiz olarak gördüğüm İlhan Atış'ı o bölgeye götürdük, gezdik, o bölge insanının yaşadığı bu ulaşım sorununu anlattık. Bir ara sabancı Holdig ile görüşmeler yapıldı ama sonuç alınamadı.

Sayın Erkoç'un dedeleri o bölgeye gidip gelmişlerdir. O bölge insanı ile akrabalıkları da vardır.

Sayın Erkoç, meslektaşım Bekir Doğan ve ben sürekli bu yolu gündeme getirdik.

Fatih Erkoç Ak Parti İl Başkanlığı döneminde mühendislere bu yolun projelerini bile yaptırdı.

**

17 Mart 2014 tarihinde Kahramanmaraş mitinginde Sayın başbakan bu yolun müjdesini verince ben çok mutlu oldum.

21 Mart 2014 cuma günü yakın bir dostumla telefonda sohbet ederken; "hadi gözün aydın Bakanlık Kahramanmaraş-Elbistan arasını 90 km'ye indirecek yol ile ilgili çalışma başlattı" dediğinde çok sevindim.

Çünkü benim amcam, dayım, kız kardeşim o bölgededir. Benim o yöreye gidebilmem için Elbistan'ı, Ekinözü'nü geçip dağlar arasından gitmem gerekiyordu. Nereden bakarsanız bakalım 200 km idi. Bu yol yapıldığında ben aileme 65 km en fazla 75 km mesafe ile gidebilecektim.

**

Kısık civarı olarak bilinen ve Kahramanmaraş'a gelip yerleşen insan sayısının en az 50 bin olduğunu tahmin ediyorum. Bu insanların o bölgede yakınları var.

Daha da önemlisi ise; ılıca ile içmeyi buluşturacaktır.

Kahramanmaraş Ilıca arası şimdi 85 km dir. O zaman bu belki de 40 km'ye düşecektir.

Afşin ilçemizden Kahramanmaraş'a gelmek isteyen vatandaşlarımız da bu yolu kullanacaklardır.

Nurhak ilçemizden gelecek olan vatandaşlar Bakış beldesinden Ekinözü istikametine kısa bir yolculuktan sonra bu yola inecekler ve kısa bir süre içinde Kahramanmaraş'a geleceklerdir. benim eşim Nurhak ilçesinden olduğu için ben Elbistan üzeri gidersem 220 km, eğer Gölbaşı üzeri gidersem de 170 km gitmek zorunda kalıyorum. Oysa bu yol ile Nurhak ilçemize en fazla 120 km ile gitmek mümkün olacak.

**

Başta Ak parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Fatih Erkoç'un hayali olarak gördüğüm bu tarihi kısık yolunun yapılması için emeği geçen bu güne kadar katkı veren ve bundan sonra da verecek olan bütün insanlara o bölgenin insanı olarak teşekkür ediyorum.

Kuzeyi Kahramanmaraş'a yakınlaştıracak olan bu proje, bölgenin refah ve kalkınmasına da büyük katkı sağlayacaktır.

En kalbi duygularımla teşekkür ediyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar