SMMM Odasına Başkan Adaylığını Açıklayan Halit Alcı İle Özel Söyleşi

 

Kahramanmaraş Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasının önümüzdeki aylarda seçimleri var. Aday’lar belli olmaya başladı.  Geçtiğimiz günlerde adaylığını ilk açıklayan isim Halit ALCI oldu. Kendisi ile yaptığımız özel söyleşiyi aşağıda sunmaktayız.       

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

1965 yılında Kahramanmaraş’ta doğdum.ilk,orta ve lise tahsilinden sonra Anadolu üniversitesi İşletme fakültesini 1987 yılında bitirdim.1992 yılında Serbest Muhasebeci ünvanı ile mesleğe başladım.2004 yılında mali müşavirlik imtihanını kazanarak Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ünvanı’nı aldım.1997 yılından beride serbest olarak meslek hayatıma devam etmekteyim.evli 4 çocuk babasıyım.

MESLEKTAŞLAR ARASINDAKİ VAR OLAN AYIRIMCILIĞA SON VERECEĞİZ

Oda yönetimine aday olduğunuzu geçtiğimiz günlerde açıkladınız. Hayırlı olsun diyoruz. Neden aday olduğunuzla ilgili meslektaşlarınıza bilgi verir misiniz?

Teşekkür ederim. İnşallah hayırlı olur. Aday olmamızın sebebi mesleğimizin sorunlarını çözmek,meslektaşlarımız arasında  şu anda var olan ayrımcılığı sona erdirmek,birlik ve beraberliği sağlamak seçimden sonra herkesin benim odam diye rahat şekilde odaya geleceği,meslektaşların birbirini takım arkadaşı olarak göreceği bir yönetim anlayışı getirmek,ve odamızı kurumsallaştırmak olarak özetleyebiliriz.

Önümüzdeki seçimlere kimlerle birlikte yol arkadaşlığı yapacaksınız. Yönetim listenizde yer alacak isimler oluştu mu?

Bizler bu mesleğin saygınlığını gözeten ve mesleki kurallara uyan bu mesleği kendine ekmek kapısı yapmış,haksız rekabet etmeyi düşünmeyen herkesle beraber hareket edeceğiz.Listemizde değerli meslektaşım Atilla SARIYILDIZ ve ben kesin olarak varız; diğer isimler de hazır. Ancak isimlerin yıpratılmaması için zaman içerisinde açıklayacağız. Bu konuda bir acelemiz yok.

GÖREVLENDİRMELER TARAFLI YAPILDI

Geçen dönemde A.Kadir GÜZELDEMİRCİ listesinden yönetime girmiştiniz. Daha sonra GÜZELDEMİRCİ’nin istifası ile,  A.Kadir Şimşek ile birlikte yönetimde görevinize devam ettiniz. Nasıl bir süreç yaşadınız ki daha sonra istifa etmek zorunda kaldınız. Bu süreçlerden bahseder misiniz?

Biz 2010 yılında seçimlerde iki kişi olarak Sayın A.Kadir GÜZELDEMİRCİ ile beraber seçildik. Daha sonra Sayın Abdurrahman ÜZÜM’ün istifası sonucu teamüller ve  Meslek Kanunumuz  gereği 1.yedek üye Sayın A.Kadir Şimşek’in gelmesi gerekirken her ne hikmetse seçim kararı alınarak  olağanüstü kongreye gidildi.Olağanüstü kongrede tekrar yeni bir liste ile seçime gidilerek A.Kadir Şimşek’le yönetim kuruluna seçildik. İstifa etmemizi gerektiren süreç birden ortaya çıkmadı. Dikkat ederseniz bize yönetimde görev verilmedi. Görevlendirmeler Meslek Kanunun gerektiği gibi değil tamamen taraflı olarak yapıldı.Bir kişi aynı anda iki görev üstlendi. Akabinde daha önce TESMER şubesinde yönetim kurulu üyesi olarak çalışan iki arkadaşımız keyfi olarak görevden alındı. En son olarak da oda binası ile ilgili yönetim kurulunda görüşülmeyen ve yönetim kurulunun görevlendirme dahi yapmadığı bir proje çalışması yapılıp son şekli verilmiş ve sunum yapılacağı aşamasına geldiğinde sunuma katılmamız yönünde bize bilgi verildi. Ben de Sayın Başkan’la telefonda görüşerek bize son dakikada haber verilen sunuma katılmayacağımızı söyledim. Bu bağlamda Sayın Başkan’da projeyi kendisinin de ilk defa göreceğini tarafıma söyledi. Bende  kendisine yönetim kurulunun ve başkanın görmediği bir projenin olmasının hayretle karşıladığımı ve bu işin bittiğini söyledim. Ondan sonra arkadaşlarla toplantı yapıp istifanın uygun olacağı kararını verip istifa dilekçelerimizi 27.06.2012 tarihi itibarı ile verdik. İstifamızdan bir gün sonra karar defterine bir karar alıp yönetim kurulunun gündemine projenin görüşülmesi ile ilgili  bir madde ilave ederek bize getirdiler; biz bu maddenin yönetim kurulunda görüşülmediğine dair şerh koyarak kararı imzaladık.

Yaşadığınız bu sürecin  size seçimlerde olumlu olumsuz yansıması olabilir mi?

Yaşadığımız bu sürecin kendi açımızdan  doğru ve objektif olarak baktığınızda bizlere olumlu olarak yansımaları elbette var.Çok olumlu tepkiler aldık ve en azından meslektaşlarımız bizlerin uzlaşmacı ve birlikte hareket edebilecek yönümüzü gördü.Bunların uzlaşmacı olmayan tavrını bizim olsun küçük olsun anlayışının ne kadar açık olarak uygulandığını gördü.

A.KADİR GÜZELDEMİRCİ’NİN BİZDEN ADAYLIK TALEBİ OLMADI

A.Kadir GÜZELDEMİRCİ daha önce grup liderinizdi bu dönem listenizde olacak mı?

Sayın Abdulkadir GÜZELDEMİRCİ bizim oda başkanlığımızı yapmış odamıza değer katmış ve bizlere de her zaman destek olmuş bir abimizdir. Ben burada bu odada yöneticilik yapmış kurullarda yer almış zamanını ve emeğini bu meslek için sarfetmiş bütün geçmiş yönetimlere  oda başkanları nezdinde teşekkür ediyorum. Bizden bu konuda herhangi bir talebi olmamıştır.

KAMMİYAD DERNEĞİNDEN RAHATSIZ DEĞİLİM

Geçtiğimiz günlerde şehrimizde KAMMİYAD derneği kuruldu. Önce KAMMİYAD’la ilgili görüşleriniz, daha sonra KAMMİYAD’ın kurucuları arasında yer alan Atilla SARIYILDIZ la birlikte seçimlere gireceksiniz. Bu birliktelik hakkında bilgi verir misiniz?

KAMMİYAD derneğini kuran arkadaşlara teşekkür ediyorum. Ben kuruluşundan rahatsız değilim. Bilakis bu arkadaşlar kısa sürede mesleki konularda önemli toplantı ve seminerler tertip ettiler,ve etmeye de devam edecekler. Odamızın yanında bizim haklarımızı savunacak,bizlerin sorunları ile alakalı çalışmalar yapacak daha çok sivil toplum kuruluşunun olmasını kamuoyu oluşturması açısından faydalı görüyorum. Gelişmiş ülkelerde o kadar çok sivil toplum kuruluşu var ve bunlar bir araya geldikleri zaman güç oluşturuyorlar ve sorunları çözmede etkin bir rol oynuyorlar. Bir kere bu tür oluşumları odanın rakibi değil bilakis odanın bir gizli gücü olarak değerlendirmek lazım. Dernek odanın alternatifi değil ,bunu unutmamak lazım.Yani derneğe üye olan arkadaşlar odadan ayrılmıyorlar onlar yine odanın üyesi,yine odaya aidat ödüyorlar ve odanın tüm etkinliklerine katılıyorlar.Sayın Atilla SARIYILDIZ şu anda dernekte görevi olmayan bir arkadaşımız. Daha öncede beraber çalışmakta mutabık kalmıştık ama Atilla beye yapılan etik olmayan olaylardan dolayı listemizden ayrılmak zorunda kalmıştı.

Mevcut oda yönetiminde eksik gördüğünüz uygulamalar var mı?

Oda yönetimiyle alakalı söyleyeceğim  herhangi bir fikrim yok; olsa söylerdim.

ODA BİNASI PROJESİNİ İLK DEFA BİZ GÜNDEME GETİRDİK

Mevcut oda yönetimi, oda binası inşaatına geçtiğimiz günlerde başladı. İhalesini verdi. Sizce, bu mevcut oda yönetiminin bir başarısı sayılmaz mı?  

Bizim 2010 yılı seçim beyannamemizde zaten oda binası projesi vardı. Bu projeyi ilk defa dillendiren gündeme getiren biz olduk. Bu inşaatın başlama zamanının seçim sürecine getirilmesi bizim beklediğimiz bir gelişmeydi. Bunu meslektaşlarımız gayet iyi görüyor. Çünkü 650.000.-TL para bizim odamıza geleli yaklaşık otuz ay oldu. Bunun 350.000.-TL sini Van’daki bir toplantıda biz talep ettik. 

YÖNETİMDE ADALET ÖNCELİKLİ KONUMUZ

Sizin seçildiğinizde Odamız ve meslektaşlarla ilgili düşündüğünüz projeleriniz nelerdir kısaca bahseder misiniz?

Bizim projeler bazında odamızla alakalı ve meslektaşlarımızla alakalı düşüncelerimiz daha önce söylediğimiz gibi devam etmektedir. Tahsilat sorunlarımız, Büro standartları ,Mesleğin ve meslektaşın saygın hale getirilmesi,bağımlı ve bağımsız çalışan arkadaşlarımızın yaşadığı sorunların en kısa sürede çözümüne katkı sağlamak ve Bağımlı çalışan arkadaşlarımızın Ücretleri ile ilgili çalışmalardan  tutunda angaryalara kadar bir çok sorunumuzun çözümü yolunda çalışmalarımızı en üst noktaya kadar iletmek,kaynaşma ve beraberlik bağlarının tesis edilmesi,odamızın Kurumsal bir yapıya kavuşturulup profesyonelce yönetilmesi, sözde kurullar değil aktif üretken kurulların oluşturulması, oda yönetiminin adaletli olması her zaman önceliği olan konularımız olmakta ayrıca oda binamızın bir an önce bitirilerek hizmet verebilir hale gelmesi en büyük hedeflerimiz olacaktır.

TÜM ADAYLARA BAŞARI DİLİYORUM

Arif Şen grubu adaylığını açıklamadılar, ama tahminimiz önümüzdeki günlerde adaylıklarını açıklarlar. Olası rakibiniz hakkında görüşleriniz?

Bizim duyumlarımıza göre; bizimle birlikte üç listenin çıkacağı şeklinde iddialar var. Biz bu odayı sahiplenen meslektaşların sorunlarına ilgi duyan ve mesleğimize hizmet etmek isteyen adayların çoğalması ve etik kurallar içerisinde mesleğimize yakışır şekilde (rakiplere çamur at izi kalsın zihniyetinde olmayan) herkesin aday olmasından mutluluk duyarız. Yeter ki insanları bir takım dedikodularla töhmet altına almadan adil bir seçim süreci yaşansın. Ben aday olacak herkese başarılar diliyorum.

MESLEK MENSUPLARIMIZIN YÜZDE YETMİŞİ DESTEKLERİNİ BİLDİRDİ

Seçimlere üç ay gibi bir zaman var, seçim çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz? Size karşı meslektaşlarınızda nasıl bir teveccüh var? Gelişmelerden ümitli misiniz?

Meslektaşlarımız hep duyarlı ve tahsil seviyesi yüksek sağduyulu insanlar, her şeyi görüyorlar ve gayet iyi takip ediyorlar. Adaylığımı açıkladıktan sonra çok güzel ve olumlu tepkiler aldım. Hiç beklemediğim arkadaşlar bizi arayıp tebrik etti. Kahramanmaraş’ta yer alan Meslek Mensuplarının %70’ine ulaştım çok olumlu tepkiler aldım ve Desteklerini bildirdiler. Bürolarda da çok güzel karşılamalar oldu, daha vaktimiz var bu güzel gelişmeleri hep beraber göreceğiz inşallah.

SANDIKTAN ÇIKAN SONUÇLARA HERKESİN SAYGI GÖSTERMESİ GEREKİR

Son olarak oda yönetiminde seçim tahmininiz nasıl olur?

Herkes kazanmak için yola çıkar, bizde kazanmak için yola çıktık ve kazanacağımıza inanıyoruz. Herkesin sandıktan çıkan seçim sonucuna saygı göstermesini arzu ediyoruz. Herkesin de bu seçim sürecinde birlik ve beraberliğimizi bozacak hareket ve siyasetten uzak durmasını temenni ediyoruz.

Adaylığınızın hayırlı olmasını diliyoruz, teşekkür ediyoruz?

Bana böyle bir imkan verdiğiniz için Ekibim ve şahsım adına ben teşekkür ediyorum.                                      Allah hakkımızda hayırlısını versin.

Önceki ve Sonraki Yazılar