M.Fatih ERDOĞAN

M.Fatih ERDOĞAN

Siz Sınavdan Daha Değerlisiniz

Sınavla Öğrenci alan Ortaöğretim Kurumlarına (Fen Liseleri, Anadolu Liseleri ve Anadolu Meslek Liseleri) giriş sınavları hafta sonu yapılacak.

8. Sınıf Öğrencileri; 04 Haziran 2011 Cumartesi günü, 7. Sınıf Öğrencileri ise 05 Haziran 2011 Pazar günü sınava girecekler. Sınavlar saat 10.00’da başlayacak.

Bu yazımda öğrencilere ve anne babalara sınavla ilgili dikkat etmeleri gereken çok önemli birkaç hususu hatırlatmak istedim.

Sınava girecek sevgili öğrenciler; en geç cuma günü kendi okullarınızdan ‘okul idarelerince’ onaylanmış olan “ Sınav Giriş Belgelerinizi” mutlaka almalısınız.

Sınavdan bir gün önce “sınava gireceğiniz okulları” mümkünse sınıflarınızı ve oturacağınız sıralarınızı mutlaka görmelisiniz. Sınav günü sınav salonunuza en rahat bir şekilde ulaşabilmeniz açısından son derece önemlidir.

Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için saat 09.30’da fotoğraflı sınav giriş belgelerinizde belirtilen salonlara alınacaksınız. Bu yüzden saat 09.30’da sınava gireceğiniz okullarda hazır bulunmalısınız. Herhangi bir nedenle sınava geç kalırsanız saat 10.20’ye kadar sınava alınacaksınız. Bu saate kadar okulunuza ulaşmaya çalışmalısınız. Ama size ek süre verilmeyecektir.

Yanınızda; Okulunuzdan aldığınız onaylı “Sınav Giriş Belgeniz” ve T.C Kimlik Numarası yazılı “Nüfus Cüzdanınız” mutlaka bulunmalıdır. Sınav Giriş Belgesi olmayanlar sınava alınmayacaktır.

Cep telefonu veya benzeri iletişim araçlarıyla sınav salonuna kesinlikle alınmayacaksınız. Bu konuda dikkatli olmalısınız.

Sınav görevlilerinin dağıttığı kitapçıkları kontrol etmelisiniz. Eksik sayfa, okunmayan soru, baskı hatası varsa soru kitapçığınızı mutlaka değiştirmelisiniz.

Cevap kâğıtlarınızdaki kotlamaları eksiksiz yapmalısınız. Özellikle kitapçık türünüzü (A veya B) doğru olarak işaretlemelisiniz.

Salon görevlileri sınav esnasında dikkatinizi dağıtacak davranışlarda bulunursa hiç çekinmeden derhal müdahale etmelisiniz.

Süreyi tam olarak kullanmalısınız. Sınavdan erken çıkmak doğru bir davranış değildir. İsterseniz SBS kitapçığınızı sınavdan bir saat sonra sınava girdiğiniz okuldan alabilirsiniz.

Saygı değer veliler; ilk ve ortaöğretim öğrencilerinin dönem sonunda gireceği sınavlar yaklaştıkça biliyoruz ki sizi de en az öğrenciler kadar sınav heyecanı sarıyor. Sizde çocuklarınız kadar sınavı tedirginlikle beklemeye başlıyorsunuz. Bu türlü davranışlarınızla çocuklarınıza fayda yerine zarar verdiğinizi biliyor musunuz? Bu dönemde ki tutum ve davranışlarınız çocuklarınızın başarısını doğrudan etkilemektedir. Bu yüzden çocuklarınıza yardım etmek isterken onlara zarar verebileceğinizi lütfen unutmayınız. Öncelikle çocuklarınızın hedeflerine saygılı olmalısınız. Çocuklarınız sizin kendilerinden beklediğiniz başarıyı yakalayamayacağı endişesine kapılabilirler. Bu yüzdende hiç istenmeyen davranışlar sergileyebilirler. Bu nedenle çocuklarınızdan beklentileriniz gerçekçi, ulaşılabilir beklentiler olmasına dikkat etmelisiniz.

Çocuklarınızın son günlerini en rahat şekilde geçirmelerini sağlamalısınız.“Ders çalış, artık yeter, bu saatten sonra çalışsan ne olur ki, çalışmana gerek yok” gibi cümlelerden kaçınmalısınız. Aşırıya kaçmadan çocuklarınıza, “Sen sınavdan daha değerlisin” mesajını vermelisiniz. ‘Başarısız olursan sonucuna katlanırsın’ veya ‘Sınavı kazanamazsan bütün emeklerimiz boşa gider!’ gibi tehdit içeren sözlerden uzak durmalısınız.  

Sınava girecek olan yavrularımız hangi sonucu alırlarsa alsınlar bizim en değerli varlıklarımız değiller mi? Elbette bizim canımız Onlar. Onlar için sık sık dua ve sonuçlar karşısında tevekkül etmeliyiz. Rabbim yar ve yardımcıları olsun…

Önceki ve Sonraki Yazılar