Siyaset kazanı yakında ısınmaya başlar

Malum 2011 Genel Seçimleri için geriye sayım başladı. MHP’den Teşkilat içinde görev yapan isimlerin istifalarına tanık olduk.

MHP İl Başkanı Mustafa Bastırmacı’nın istifa etmemesi, birçok insanın hesaplarını alt üst ede dursun, MHP’de bürokrat aday sayısının bir hayli fazla olacağı da siyasi kulislerde son günlerde konuşulmaya başlanıldı.

2011 seçimlerinde 400 milletvekili çıkartılması için gizli bir çalışma başlatan Ak Parti’de ise Teşkilatlarda görev alanlar, Belediye Başkanları, İGM ve Belediye Meclis Üyeleri en geç 15 Ocak 2011 Cumartesi gününe kadar istifa edecekler.

Ak Parti kurulduğu günden bu yana canla başla partinin başarısı için çalışan İl Başkanı Mehmet Fatih Erkoç milletvekilliğini hak etmiş durumdadır. Sayın Başbakanın vefa duygusunu biliyoruz. Büyük bir ihtimalle Erkoç, İl Başkanlığından istifa edecek ve listede kendine yer bulacaktır.

Ak Parti listesinden milletvekili adaylığını düşünen isimlere göz atacak olursak, Atıf Şirikçi, Mahmut Arıkan, Sıtkı Güvenç, Sevilay Tüfekçi, Akif Ercan, Nedim Şerefoğlu gibi isimleri de unutmamak gerek.

Ak Parti listesinden Milletvekili adayı olacak isim sayısının 100’ü bulacağını tahmin ediyorum.

Ankara bürokrasisinde kendine yer bulan birçok isim iktidar partisi listesinde yer bulmak için çaba harcayacaklar. Ancak Ak Parti Genel Merkezi yerelde oy artıracak isimlere önem vererek en çok milletvekili çıkartmayı planladığı için bürokratların listeye girme şanslarının az olduğunu buradan rahatlıkla ifade edebilirim.

Zaman zaman görüşme imkanı bulduğumuz yetkililer; 2011 seçimlerinde ortaya koyduğumuz hedef 400 milletvekilidir. Bunun için Sayın Genel Başkan 81 seçim bölgesinde 81 Vizyon isimle seçime girmeyi planlamaktadır. Bu sebeple bölgelerinde ağırlıkları olan, hatırı sayılan, donanımlı ve bariz özellikleri olan isimler ile liste yapılacaktır. Bu strateji açısından Ak Partiye baktığımızda belli donanımları olmayan, halkın tanımadığı, halk üzerinde pozitif enerji bırakmayacak isimlerin listede yer bulması oldukça zor görünüyor.

Ekonomik olarak güçlü ve seçim kampanyalarında para harcayacak, halkın sorunlarını çözme adına proje ortaya koyabilen, enerjik, kafası çalışan, halkın içinde olan isimlerin arayışına Genel Merkez şimdiden girmiş gözükmektedir.

Önümüzdeki günlerde Ak Parti Genel Merkezi aday tespiti için onlarca farklı yol izleyecektir.

İzlenen bu yollarda çıkacak ortalama sonuçlar değerlendirilecek ve liste o şekilde yapılacaktır.

Mevcut Milletvekillerimiz içinden kimler listeye girer, kimler giremez bunları yazmak ve isimleri yıpratmak bize yakışmaz. Ancak görünen o ki bir ya da iki isim dışında listeye girme şansları yok gibi.

Öte yandan Kahramanmaraş açısından BÜYÜKŞEHİR konusu büyük önem arz etmektedir.

Seçimler öncesinde Kahramanmaraş Büyükşehir statüsüne kavuşturulmaz ise, seçmende hayal kırıklığı oluşabilir. Bu da Kahramanmaraş’ta Ak Partinin bitmesi anlamına gelecektir. Bu önemli konuyu da hatırlatmakta fayda vardır.

Genel seçimler için geriye sayım başladı.

15 Ocak 2011 tarihi bu açıdan büyük önem arz ediyor. 15 güne kadar siyaset şöyle ya da böyle şekillenmeye başlar.

Genel Merkez, kamuoyu ve halk desteğini yanına çeken isimler listeye girme şansı yakalarken, bu üçlü desteği bulamayan isimler ise vekillik hayalini bir sonraki seçime ertelemek zorunda kalacaklardır.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar