SİNEMACI ÜLKÜ ERAKILIN'I DİNLERKEN

Türk sinemasına en fazla film çekmiş olan yönetmenlerimizden sayın Ülkü ERAKILIN’ ı şehrimize davet etmişlerdi.   “YILDIZLAR GÖKTE YAŞAR “ adlı tek kişilik gösterisinde Ülkü ERAKILIN Türk sinemasının 60 yıllık  sırlarını, yaşadığı anıları, orijinal belgelerle izleyicilere müzikal bir ortamda sundu.

“Yıllar geçtikçe anılar canlanmak için  zorlamaya mı başladı bilmiyorum. Benim korkunç bir koleksiyonum var. Afişler, sesler, çektiğim kayıtlar... Bunu bir başkası oynayamazdı, yaşamamış biri anlatamazdı” diyordu Ülkü ERAKILIN.  O nedenle  60 yıllık sanat hayatını iki saatlık gösterilere sığdırarak ibret verici anılarını Anadolu’ya anlatmaya çıkmıştı.

Yeşilçam sokağında Cahide Sonku’dan Ayhan Işık’a, Muhterem Nur’dan Neriman Köksal’a, Türkan Şoray’dan Zeki Müren’e kadar Yeşilçam yıldızları ile yaşadığı anılarını onlarla çektiği filimlerin perde gerisi hikayelerini anlattı. 

Sanatın her alanında eğitimin önemini vurgulayarak, eğitimli sanatçıların mesleğinde daha sağlam yürüdüklerini, ama eğitim almayan cahil sanatçıların, sadece fiziksel cazibeleri ile zirveye çıktıklarını, oralarda elde ettikleri her türlü imkanlarla şımardıklarını ve yıllar sonra bu imkanlar ellerinden gidince kendilerini meyhane köşelerinde bulduklarını söyledi.

Bir zamanlar Türk sinemasının ünlü oyuncularından Cahide Sonku’nun hayatından örnekler verdi. Yeşilçam da zirvelerde koşarken meyhane köşelerinde son bulan yolculuğunu, alkol tuzağına düşen bir insanın nereden nereye getirdiğini anlattı. Güzel oyuncunun son günlerinde meyhane köşesinde, perişan bir şekilde alkol parası karşılığına kendisi ile yaptığı söyleşiyi izleyicilere sundu.

Cahide Sonku’yu küçültmek için anlatmıyorum diyordu. Alkolün insanları nereden nereye getirdiğini gösterebilmek için, Genç oyunculara örnek olsun diye anlattığını söyleyerek, gençlere sakın sıgara ve alkol kullanmayın dedi.

Ülkü ERAKILIN güzel bir gösteri sunmuştu. Türk sinemasında 60 yılını iki saatlık bir gösteriye sığdırarak izleyicilere hoşça vakit geçirtti. Kendileri, aynı zamanda tiyatrocu ve müzisyen bir tarafı da olduğundan sahnede piyano eşliğinde bestelerini icra ettiler.

Gösteri sonrasında dostum Mustafa ÖNYURT bey,  beni  Ülkü ERAKILIN beyle tanıştırdı.   ilgiden memnun kaldığını, Kahramanmaraş’lılara çok teşekkür ettiğini söyledi. Hatta  organize yapılır ise, gösterime girecek son filminin galasını oyuncularla birlikte Kahramanmaraş’ ta yapmaktan gurur  duyacağını söyledi.   

Bu güzel geceyi bizlere yaşattığı için KAHRAMANMARAŞ KÜLTÜR VE SANAT DERNEĞİ’ne ve  yöneticilerine teşekkür ediyoruz.

Gösteriye Sanatsever Kahramanmaraş’lılarla birlikte sayın valimiz Niyazi TANILIR bey ve sayın belediye başkanımız Mustafa POYRAZ beylerde izlediler. Sayın valimiz gösteri sonrası bir teşekkür konuşması ile sanatçıya çiçek takdim ettiler.

Ayrıca dernek başkanı Abdulhakim EREN bey yaptığı bitiş konuşmasında, gösteriyi izleyen misafirlere teşekkür ederek, bu gibi organizasyonları devamını yapacakları müjdesi verdiler.

Yeni etkinliklerinde buluşmak üzere kendilerine çok teşekkür ediyoruz bizlere bu güzel geceyi yaşattıkları için.

Selam ve sevgilerle.

Önceki ve Sonraki Yazılar