Siber Hapishaneye Doğru

Distopya(Olumsuz Gelecek) türünde romanları duydunuz mu bilmem fakat günümüz dünyasında yavaş yavaş oraya doğru gidiyor denebilir.

İngiliz yazar George Orwell,  Bin Dokuz Yüz Seksen Dört adlı romanında Big Brother (Büyük Birader) adlı bir karakterin herkesi her yerde ve her zaman izlediğini anlatır.

Hemen hemen günümüz şartlarında bir insanın izlenmeden şuradan şuraya bir adım atması imkansız hale gelmiştir.

Her köşe başında bir kamerayla karşılaşıyoruz, kullandığımız kartlar sayesinde saat kaçta, nerede, ne aldığımız kaydediliyor.

images-(3).jpeg

Ve bütün bu izlemeler dünya çapında takip edilebiliyor.

ABD ulusal istihbaratının dünyadaki tüm verileri izlediğini ortaya çıkaran NSA çalışanı Edward Snowden şu an sığınmacı olarak Rusya'da gizleniyor.

Bütün bu veri akışının ve takibin bizim iyiliğimiz için olduğu söyleniyor. Hele ki cep telefonu uygulamaları neredeyse 24 saat bireyleri izliyor.

Evet sıradan insanların bütün bunlardan şimdilik korkmasına gerek yok ama özgürlük alanlarımız genişletiliyor gibi görünürken aslında duvarları olmayan bir siber hapisaneye doğru ilerliyoruz.

Gelişmiş ülkelerde izlenmeyen tek bir insan evladına rastlayamayız. 

Özgürlük kavramının boyut ve anlam olarak gelecekte nasıl şekilleneceği bence düşünmemiz gereken en önemli kavram.

Hele ki Çin gibi bazı ülkelerde insanlara vatandaşlık puanı vermek gibi uygulamalara gidildiğini görmek beni gelecek adına korkutuyor.

Eskiden bir insan iyi veya kötü kişiliğine dair değişimler yapmak istediğinde bunu bir nebze başarıyordu.

Şimdi her şeyin kaydedildiği bir dünyada yaşıyoruz. Hemen her sosyal paylaşımın kaydedildiği günümüzde insan bir kelam ederken 1 defa değil bir çok kez düşünmeli.

Çünkü artık söz uçar yazı kalır kavramının ötesinde insanın her adımı kayıt altına alınıyor.

images-(4).jpeg

Önceki ve Sonraki Yazılar