Selam Olsun 15 Temmuz Kahramanlarına, Rahmet Olsun Şehitlerimize 

Tankın egsozuna tişörtünü tıkayan ağabeyime, kamyonuyla adam taşıyan ablama, oyuncak kamyonuna bayrak takan kardeşime, tankı motosikletiyle kovalayan arkadaşıma, terliğiyle tanka vuran teyzeme, çatıdan jete atlamağa çalışan gençlere, tank kapağını taş motoruyla kesen ustaya, tanktan çıkardığı askere sarılan polise, jetlerin kalkmaması için depoları boşaltan pilota, kamyonları tırları kışla kapısına çeken şöföre, meydanlarda dua eden hacıya, evinde gözyaşı döken bacıya, vurulan bacağını kemerle sıkan dayıya, vatanı için canını veren şehidime , yüreğinde zerre kadar vatan sevgisi olanlara, tankı durdurmak için borçla aldığı skoda arabasını tankın önüne sürerek 8 tankı durduran ve başını tankın namlusuna dayayan kardeşim Bayram'a, Külliyede bombaların altında mücadele eden kardeşim Salih'e selam olsun.

Özellikle sizlere iki hemşehrimiz iki gizli  kahraman kardeşten bahsetmek istiyorum:

Rızık için Kahramanmaraş'tan 2012 yılında Ankara ya iki kardeş göç eder. Birisi Sincan da site görevlisi olur, diğeri Yenimahalle Yakacık' ta ekmek bayiliğini işletir. Gününü ancak kurtaran bu kardeşler, o gece koşarak meydanlara çıkmış ve sabaha kadar mücadele bulunmuşlar. Ekmekçi Bayram, akşam saat 23:00 den sonra dükkanı kapatır ve skoda aracına biner, kornaya basarak aracıyla hareket eder. Bu sırada komşuları "Deli Bayram nereye gidiyorsun, ortalık karışık git evine" derler. Ama Bayram kafaya koymuştur bir kere meydanlara inmeyi. Durma zamanı değil zaman Sütçü İmam gibi ülkeyi kurtarma zamanıydı. Reis ve ülkemiz büyük tehlike altında, istiklalimiz elden gidecekti. Tek başına Bayram aracıyla Kızılay meydanına kadar gelir, ancak arkadan zırhlı tankların da geldiğini görür. Kızılay meydanında yolu kapatmışlar, siper yapılmış ancak orada pek kalabalık yoktur. Polis ve halktan 3-5 kişi ancak var. Onlara hitaben arkadan tankların geldiğini söyler. Ne yapmamız gerekiyor diye sorar. Polislerden birisi, "Sen arabanı tanklar gelince tankın önüne çekiver, biz polis aracını çekersek onlar durmaz ama sen sivil aracını önlerine sürersen onlar durur" der. Bayram, tamam der ve az sonra tanklar gözükür. Hemen Bayram aracını tankın önüne sürer ve orada durur. Öndeki tank da durur ve tankın içerisinden bir üsteğmen Bayram a bağırarak aracı çekmesini söyler. "O zaman önce beni vur" diyerek başını tankın namlusuna dayar ve ona tankları geri çekmelerini söyler. Karşılıklı atışmalar devam eder bu sırada kalabalık artar. Arkadan üçüncü tank bu sırada kaldırıma çıkarak insanların üzerine sürer ve bir kaç aracı da ezerek barajı geçer. İstikameti Genel Kurmay Başkanlığı idi. İlerde daha sonra halk tarafından o tank da durdurulur. Böylece Bayram' ın kahramanlığıyla tanklar durdurulmuştur. Bilahare polisler Bayrama teşekkür ederler. "Sayende tanklar etkisiz hale geldi" derler. Artık Bayram rahatlamış ve müsterih bir şekilde aracına binerek sabaha doğru evine döner. Bu mücadele sırasında halktan bazıları fotoğraf çekerken aşağıdaki fotoğraf karesinde Kahraman Bayram görülür. 

1-20180713152237.jpg

Küçük kardeş Salih ise sitede haberi duyar duymaz hemen Mamak taki arkadaşlarını telefonla arar. Önce Mamak ta buluşarak Askeri karargaha gitmeyi planlar, ancak yol uzak olmasından dolayı bundan vazgeçerler, arkadaşlarıyla herkes bulunduğu yerde mücadeleye katılsın kararı alırlar. Ankara Büyükşehir Belediyesinin o gece için ayarladığı servis otobüsüne biner ve Külliye ye gelir. Külliye önünde Halk toplanmış ve araçlarla yapılan siper önünde mücadelede bulunur. Artık olaylar bastırıldığını zannederek, sabah namazını kılarlar ve namazdan sonra ayrılmayı planlarken birden kalabalığın üzerine havadan savaş uçağının enginden ateş açtığı ve bomba attığını görürler. Halktan şehit olanlar olur ve bir çok kişi de  yaralanır. Sâlih yaralı arkadaşlara yardım eder. Gün buğündür, kaçmak yok, zaman yardımlaşma zamanıdır. Sanki Sütçü İmam buraya da yardıma gelmişti. Daha sonra Kahraman Salih sabah vakti heyecanla ve  müsterih le yuvasına döner. 

Allah razı olsun isimsiz gizli kahramanlarımızdan. Onlara selam olsun. 

Önceki ve Sonraki Yazılar