Seçmenin Kafası Karışık

İki gündür neredeyse tam gün Kahramanmaraş Sanayisinde mekik dokudum. O esnaf senin bu esnaf benim parça arayıp durdum. Sonuçta sanayimizdeki bütün araba hurdacılarını da tanımış oldum.

Malum 18 gün sonra sandığa gideceğiz.

Esnaflar ve vatandaşlar nerede beni yakalasalar konu seçimlere geliyor.

Kimi Büyükşehir adaylarını soruyor, kimileri de oturduğu ilçe adaylarını.

Vatandaşların ilçeler ile ilgili araştırmaları ve beni soru yağmuruna tutmaları da oldukça manidar.

**

Kimi adaya oy vereceğini ifade ederken meclis üyeliğini bir başka partinin listesine vereceğini beyan ediyor. Yani ortada oldukça karışık bir durum var.

Sanayide karşılaştığım ve Dulkadiroğlu ilçesinde oturduklarını beyan eden insanların Ak Parti adayı Necati Okay beye verdikleri tepkiyi anlamakta zorlandım.

En az tanınan MHP adayı sanki daha çok kabul görüyor gibi bir izlenim edindim.

12 Şubat ilçesinin durumunu şöyle kısmen biliyoruz ama Dulkadiroğlu ile ilgili gördüklerim beni hayrete düşürdü.

**

Başbakan Tayyip Erdoğan 17 Mart 2014 Pazartesi günü Kahramanmaraş’ta miting yapacak. Mitinglerdeki kalabalıklar bir gösterge olabilir mi? Ben şahsen özellikle yerel seçim noktasında kalabalıkları birer gösterge olarak kabul etmiyorum. Çünkü insanlar birazda merak olsun diye geliyorlar. Hele iktidar ise mitingi yapan, bu katılımda korkunun da etkisi var. Çünkü biz bu filmi 30 yıldır her seçim dönemlerinde yaşıyoruz. Bu kural böyle gelmiş böyle de devam ediyor.

**

Başbakan Erdoğan’ın mitingde yapacağı konuşma seçmeni ne kadar etkiler bunu şimdilik söylemek kolay değil.

Ancak özellikle Ak Parti cephesinde Erdoğan’ın katıldığı mitingler ve söylediği sözleri oy noktasında diğer liderlere göre daha etkili oluyor. Bunu da kabul etmek gerek.

**

Bu günkü tabloya baktığımızda seçimin Ak Parti ile MHP arasında geçeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Sanayide görüştüğüm insanların büyük çoğunluğunun kafasının karışık olduğunu gördüm.

Sadece vatandaşın değil, bizlerinde kafası çok karışık. Göksun, Afşin ve Elbistan üçgeninde bana gelen bilgiler Ak parti açısından öyle çok da iç açıcı değil.

Merkezde ise 12 Şubat ilçesinde de insanlarla yaptığımız görüşmelerde farklı farklı ifadelerle karşılaşıyoruz. Dulkadiroğlu ilçesi ile ilgili de kafamız karıştı.

Başbakan Erdoğan bu milletteki kafa karışıklığını en aza indirecek  hamleler yapamazsa, seçim kazanılsa bile fark öyle eskisi gibi de olmayacak…

**

Bekleyip görelim.

Mevlam ne eylerse güzel eyler!...

Önceki ve Sonraki Yazılar