M.Fatih ERDOĞAN

M.Fatih ERDOĞAN

Seçimi Fırsata Çevirelim

Mart 2019 yerel seçimlerine sayılı günler kaldı. Yüksek Seçim Kurulunun verilerine göre önümüzdeki Pazar günü Türkiye’de yaşayan; 57 milyon 93 bin 985 seçmen sandık başına gidecek ve oy kullanacak. Kullandığı oylarla yaşadığı yerin muhtarını, belediye başkanını ve belediye meclis üyelerini seçecek.

Mutlaka sandığa gitmeli, siyasi fikri ne olursa olsun, hangi partinin hangi ittifakın adayı olursa olsun, işini daha iyi yapacağına inandığımız adaya oy vermeliyiz. Emaneti vereceğimiz kişinin ehil olup olmadığına, dürüst olup olmadığına ve seçildiği takdirde kendisine oy versin veya vermesin herkesin muhtarı veya herkesin belediye başkanı olacak anlayışta olup olmadığına bakarak oy vermeliyiz.

Aday akrabamız, arkadaşımız, partilimiz olabilir. Küçük beldelerde zaten böyle olacaktır. ‘Akrabam başkan olursa yaşadık vallahi’ diyerek oy vermek kimseye yarar sağlamayacaktır. Bu anlayış ne ahlaki ne de İslami bir anlayış asla değildir. Emaneti ehline vermediğimiz zaman başımıza ne belalar geldiğini unutmamalıyız.

mahallenin muhtarı, belediye meclis üyeleri ve belediye başkanları ahlaklı, bilgili, becerikli ve imanlı kişilerden olmalı. Yaptığı her işte, aldığı her kararda ‘Hakkın ve haklının yanında’ yer almalıyız.

İlk kez oy kullanacak 1 milyon 2 bin 392 seçmen var. Bunlar genç seçmenler. Bizim yavrularımız. Onlara adayları iyi anlatmalıyız. Muhtarın, belediye başkanının, belediye meclis üyelerinin, il genel meclis üyelerinin ne işler yapacaklarını iyi anlatmalıyız. Emaneti ehline vermeyip eşimize, dostumuza, hısım-akrabamıza verdiğimiz takdirde Allah’ın gazabına uğrayacağımızın bilinciyle oy vermeliyiz. Böyle davranarak ‘seçimi mutlaka fırsata çevirelim’

31 Mart 2019 Pazar günü Mahalli İdareler Seçimi için sandık başına gidip oylarını kullanacak olan hemşerimiz herhangi bir can sıkıcı sürprizle karşılaşmak istemiyorlarsa şu hususlara dikkat etmeliler:

1- Sandığa gitmeden önce nerede oy kullanacağınızı mutlaka öğrenin:

Bu bilgileri içeren seçmen bilgi kâğıdı eline ulaşmayanlar, Yüksek Seçim Kurulunun internet sitesinden, e-Devlet kapısından veya Seçmen Sorgulama mobil uygulamasından oy kullanacağı yer ve sandık numarasını öğrenebilmektedir.

2- Üzerinizde T.C. kimlik numarası olan kimlik belgenizi bulundurun:

Oy kullanmak için sandık başına gelen Seçmenlerden üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası bulunan: Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, geçici kimlik belgesi, nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki bir belgeyi yanınızda bulundurun.

3- Sandık Kurulu Görevlisinden Oy Pusulalarını ve Evet Mührünü alın:

Büyükşehir statüsünde bulunan ilimiz seçmenleri, ‘büyükşehir belediye başkanı’, ‘ilçe belediye başkanı’, ‘belediye meclis üyeliği’ ve "mahalle muhtarı ve ihtiyar heyeti azaları’ için oy kullanacaktır.

Mührü, oyunuzu vermek istediğiniz ‘İttifak veya Siyasi Parti veya Bağımsız Adayın altındaki yuvarlağın içine, sağa veya sola taşırmadan basınız. Tüm oy pusulalarını tek zarfa koyarak sandığa atınız.

4- İmza Atmayı Unutmayın:

Oyunuzu kullandıktan sonra sandık seçmen listesinde adınızın bulunduğu yerin karşısına imza atmayı ve kimlik kartınızı almayı unutmayınız.

Oy kullanmamıza son birkaç gün kaldı. Bu birkaç gün içerisinde adayları bir kez daha değerlendirelim. Onun, şunun, bunun değil, ‘Vicdanımızın sesini dinleyerek’ oyumuzu kullanalım. ‘Allah yar ve yardımcımız olsun. Kötülerin şerrinden bizleri esirgesin’ inşallah…

Önceki ve Sonraki Yazılar