Mehmet YÜZBAŞIOĞLU

Mehmet YÜZBAŞIOĞLU

SEÇİM HEYECANI YAKLAŞIYOR

Mart 2014 seçimlerine 7 ay gibi kısa bir süre kaldı. “Sayılı gün çabuk geçer” derler. Bir bakmışsınız 7 ay dediğimiz günler, su gibi geçmiş.

İlimizde büyükşehir ve 11 ilçe belediye başkanları seçilecek. Bugüne kadar AKP’den Mustafa Özsoy Dulkadiroğlu ve Tuncay Kazancı Onikişubat için resmen aday adaylığını açıklarken, büyükşehir için de   Muzaffer Taşçı aday adayı olduğunu açıklamış durumda.

“Yüce Allah dağına göre kış verir” derler…

Yerel yönetimler için yapılacak seçimler demokrasi ve gelişim açısından, ileri seviye tüm ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de oldukça önemlidir ve önemsenmelidir.

Özellikle yerel yönetimlerde başkan olmak isteyen aday adayları; kapasite, nitelik, bilgi birikim, beceri, yaratıcılık, cesaret, kararlılık, çağdaş vizyon, dünyayı tanıma, toplumsal duyarlılık, öncülük gibi gerekli birçok meziyetlere sahip ve insanlarımızı tatmin edici olmalıdır.

Şimdi sorulması gereken soru şu: “Yüksek dağlara kar yağdıracak bir niyazda bulunabilecek miyiz?”

Çünkü alçak dağlara kar yağmaz. Yağsa da etkili olmaz; ne dağa ne de başka bir şeye yarar sağlar…

Anlayacağımız gibi herkes memleketini çok seviyor... Adaylar ileriki günlerde aniden köylüyü, esnafı, ev kadınını, memuru ve işçiyi hatırlayabilecektir.

Tabii kısa sürede olsa hatırlanmak güzel bir şey.

Ama ondan sonra gelişmeler başladığı gibi gitmeyebiliyor. Verilen sözler unutuluyor;  avam, suyu sıkılmış limon misali göz ardı ediliyor.

Bana göre Cumhurbaşkanlığı başta olmak üzere genel seçimlerde çok önemlidir. Ama yerel yöneticiyi seçmek hepsinden daha önemlidir.

Kahramanmaraş büyükşehir olduğunda belediye olağanüstü yetkilerle donatılacaktır. Ankara’ya bugünden daha az bağlı olacak, yerinde yönetimle işler daha çabuk karara bağlanacaktır.

Ankara’nın yükünü azaltmak için büyükşehir sayısı 30’a çıkartıldı. İleriki yıllarda yapılacak seçimlerde büyükşehir sayısı daha da artacaktır.

Gelelim tekrar Kahramanmaraş’a.

Bahsettiğimiz gibi “Ben aday adayıyım” demekle bu işler olmuyor. Adayların, denklemleri eksiksiz biçimde bir arada yürütebilecek yeteneğe sahip ve çözüm odaklı olması gerekiyor.

Milletvekilleri, demokrasinin olmazsa olmazıdır. Ama belediye başkanlığı halkla iç içe direk yaşamın merkezindedir. Doğumdan ölüme kadar, birçok alanda belediye hizmet vermek, insanlarımız da hizmet almak zorundadır.

Belediye başkanına oy verirken mutlak ince eleyip sıkı dokumamız gerekiyor.

Ancak…

Anketler sonucu mu yoksa başka bir karar tekniği ile mi belediye başkan adayı seçilecek?

Şu anda büyükşehir belediye başkan aday adayı için pek görünürde fazla kimse yok.

Emir komuta halkası içerisinde emir komuta bekleyenler, önümüzdeki aylarda aniden meydana çıkacaklardır.

Tabii bunlar seçilmeyeceğini bildiği halde; sırf rengini belirtmek ve ileriki zamanda bundan faydalanmak için kendisini aday adayı olarak sunması da kaçınılmaz olacaktır. Bu CHP ve MHP’de de olacak ama, günün partisi AK Parti olduğu için bu bahsettiğimiz manzarayı sık sık görme imkânı bulacağız.

Kimin ne yaptığını görmek o kadar kolaylaştı ki bir tuş yeterli oluyor…

Şans oyunları oynamıyoruz…

Biz 2023 yeni Türkiye vizyonuna yakışacak şekilde, Kahramanmaraş’ı her konuda kalkındıracak bir başkan seçeceğiz.

Onun için başta büyükşehir belediyesi olmaz üzere; diğer ilçelerde de kendisine her konuda güvenen ve aldığı noktadan daha ileriye götürecek başkan adayları, bu işte “Ben de varım” demelidir.

Demokrasinin gereği, sabıkası yoksa 25 yaşını geçen her Türk insanına aday olma hakkı veriyor.

Aday adayı olacak namzetlerin, kendilerini hazır hissediyorlarsa bu mücadeleye ortak olmaları gerekir.

Kervan yolda dizilir anlayışını bir tarafa bırakalım…

Önceki ve Sonraki Yazılar