Satılık Hayaller

 Başlığımı her alanda kullanarak, hayallerin ne kadar çok müşterisi olduğunu anlamakta gecikmezsiniz. Sağlıkta, siyasette, ticarette vs.    

  Son zamanlarda dillerden düşmeyen ve sık tekrarlanan bir hayal satılıyor. Ülkemizin dünyada giderek yalnızlaştığı ve marjinalleşerek gayrı ciddi bir duruma  düşürülerek rezil  rüsvay olduğumuz algısı ha bire pompalanıyor.  

 Kelli felli (!)  yazarlar ,çizerler ,hatta bazı toplum önderlerinin kelam ve   kaleminden benzer terennümlerde artık kabak tadı verdi . Güneşi balçıkla sıvayamayacaklarını bildikleri halde ,bu  akıl yoksunu güruh şimdilerde yeni hayalleri pazarlamakla meşgul.    

Aklımızı  başımıza almaz ve  yersek daha birçok hayali algı da sırada, satın almamız için ambalajlanıyor.  Kerizi bol bir millet olmamamıza rağmen ,bu çaba bu gayret niye ki  ? 

 Geçtiğimiz yıl  seçim arefesinde, üst üste yaşadığımız olumsuzluklar  nasıl pazarlanmıştı ? Bir hatırlayalım.  Dünyada dostu kalmamış içerde ve dışarda yalnızları oynayan bir duruma düşürülüşümüz algısı  allanıp pullanarak satılık edilmişti. Ancak milletimizin feraseti bu oyunu bozarak bu algıyı satın almadı.

  G-20 zirvesi öncesi  satılan algılar da alıcı bulmamıştı.

  Geçen ay Amerika’ya  giden cumhurbaşkanımız orada yalnızları oynayacak ve ülkemiz adına perişanlıklara hazır olalım  algısı nasıl da fiyasko ile sonuçlandı.

 En son İslam işbirliği toplantısı ile ilgili satılık hayalleri çok taze olduğu için hepimiz hatırlıyoruz. Ama İnsan aklını kaybettiğinde  , ne kadar zeki olursa olsun gülünç duruma düşmekten kendini alıkoyamıyor.

 Dün açılışı yapılan Expo 2016 için yazılanları çizilenleri hatırlayanlar acaba düştükleri çukurdan hangi yüzle çıkacak ve yüzümüze nasıl bakacaklar merak ediyorum.

 Bu milleti balık hafızalı zannedenler yaşadıkları her bir gün rezil olmaya mahkumlar.

 Yukarda özetleyerek meseleyi daha anlaşılır hale getirdim . Hayal satmanın sermayesi yok.  Kar marjıda yüksek olması nedeni ile hayal tüccarlarının bu dünyada  kazancı bol olmuştur. Hayal ticaretinde de bulunmaktan kendini çoğu kez sakınamamıştır. Tıpkı kelebeklerin ışıkla danslarından kendilerini alamadıkları gibi.

 Önümüzdeki günler için  hazırlanıp ambalajlanmış yeni hayaller pazara yavaş yavaş düşmeye b-başladı.  Mayıs ayı kötü geçecek. Aman dikkat. Çok kötü olaylar bizi bekliyor .İstanbu  Ankara  İzmir gibi büyük şehirler yaşanmaz hale gelecek . Cek  cak ile devam eden daha bir sürü satılık hayal.

 Başbakanımızla cumhurbaşkanımız birbirine girecek . Kavga tahminlerin çok ötesinde.Miiletvekilleri huzursuz. Referandumda fire beklenmedik sayılarda yüksek olacak vs  .. vs.  Ölümlerden ölüm beğenmemiz gerekecek günler yakın gibi gerçekleşmesi nerede ise mümkün olmayacak hayaller albenili ambalajları ile alıcılarını beklemeye başlamış durumda. Ama bu millet daha önce bu hayallerden  çok daha gerçekçi olan algıları da satın almadı bunları mı alacak?

 Ticaretten anlamam ama bir malın alıcısı varsa satıcısı çok olur derler. Yerli ve yabancı hayal tüccarları  yaptıkları ticarette risk almaktan zerre kadar imtina etmeden bu işi  pazarlamaya devam edecek.  Yeni hayaller ,yeni algılar sık sık pazara sürülecek.

 Mesleğim gereği, sağlıkta da  gerçekleşmesi mümkün olmayacak hayallerin ha   bire satıldığını ve satın alındığını biliyorum . Doğmamış çocuğa don biçmek atasözüne adeta taş çıkartırcasına acayip garaip hayallerin hem de açık artırma usulü elden ele hızlı yolculuğuna  sık şahid olan birisi olarak aman dikkat diyorum.

 Rabbim akledenlerden olunuz diyor. Akıl rehberimiz olmazsa  ,kıyamete kadar var olacak bu güruh bize daha çok pisliği temizmiş gibi  yedirmeye çalışır.  Hayal tüccarlarının heveslerini kursaklarında bırakalım.  

  OSMAN GAZİ KÖPRÜSÜ

  Bize zillet yaşatmayan dedelerimizin adına atfen daha çok şey yapılacak. Buna inancım sonsuz. Atalar iş yapanın kılıç kuşananın demişler. Ülkemizin dört bucağını şantiyeye çevirenlere ve  bize bu günleri gösteren Rabbim’ e  sonsuz teşekkürlerimi arz ediyorum. Hayırlı olsun inşallah.

 Yetmiş sente muhtaç ,akşamdan sabaha her şeyin değiştiği günleri görmüş bir vatandaşım. Döviz kuyruğunda  beklerken  fiyatların  değiştiği günlerden istikrarın tadını yaşadığımız günlere geldik.

 Son 15 yılın takipte zorlandığım hızlı gelişim ve değişimi  gelecek için beni ziyadesi ile umutlandırıyor. Hizaya getirildiğimiz kara günler , yerini  hizaya getirdiğimiz ak günlere bıraktı. Kıymet bilenlerden olalım diyorum. Bugünlük de bu kadar.

Önceki ve Sonraki Yazılar