SALMAN KAPANOGLU VE BELEDIYE TIYATROSU

Belediyemizce tertiplenen Ramazan etkinlikleri  ilgi ile izlenmeye devam ediyor. Etkinlikler çerçevesinde, dün akşam Cuma gecesi, Necip Fazıl Kültür Merkezinde ? Kahramanmaraş Belediye Konservatuarı Tiyatro toplulugu ? başarılı bir tiyatro gösterisi gerçekleştirildi.

 

Tiyatronun oyun yazarı ve yönetmeni; hepimizin çok yakından tanıdıgı, daha öncede oyunlarını izledigimiz, ? Maraş"ın standapcısı ? olarak bilinen  Salman KAPANOGLU hocamızdı.

 

Salman Kapanoglu hoca,  uzun zamandır, kendi şahsi gayretleri ile,  şehrimizin  mahalli kültürünü ve geleneklerini konu edinen oyunları yazıp ve oynamıştı. seyircidende çokta büyük begeniler almıştı. şimdi ise sanat çalışmalarını  belediye konservatuarı  çatısı altında sergileyecegini ögrendik. Çok  mutlu olduk  bu vesile ile kendilerine ve ekibine başarılar diliyoruz.

 

Kuruculugunu yaptıgı konservatuar tiyatro toplulugu çalışmalarını, dün akşam Necip Fazıl Kültür merkezinde sergilediler. Ilk oyunları olmasına ragmen gayet başarılıydılar. Tüm oyunculara ve emegi geçenlere buradan teşekkür ediyoruz.

 

Salman Kapanoglu nun yazdıgı bu oyunda; Sadaka, uyuz kadın ve teyemmüm bölümleri  oynandı. Ayrıca konservatuar saz heyeti eşliginde Salman hoca, Yunus Emre şiirlerinden bir demet sundu.

 

Hocanın duygulu şiir okuyuşu tıpkı, siyah beyaz yıllarda, TRT televizyonun şiir ustası Tarık Gürcan ın  iftara dogru programlarında okudugu şiirleri anımsatıyordu.          

 

Oyunda belediyemizin dolaylı reklamı yapılması da ihmal edilmemişti. Bakkal Agah efendinin elindeki manşet gazetesinin manşetinde ? Poyrazın iftar çadırları ?  yazısını seyircinin fark edecegi şekilde okuması ve belediye yardım paketinin bakkalın  sahne dekorunda  görünecek şekilde önde durması dikkatlerden kaçmadı.

 

Sergilenen oyunlarda bolca dini ve ahlaki mesajlar verildi. Bu tip sanatsal faaliyetlerin önemi işte bu noktada ortaya çıkmaktadır. Eger  aynı mesajı hocalarımız camilerde  vaaz olarak sunsalar, belki bu oyunlardaki verilen mesajlar kadar tesirli olmayacaktır.

 

Teravih sonrası geç saatte başlamasına ragmen, seyirci salonu  tam olmasa da  doldurdular.  Farklı bir gece yaşadıklarını söyleyerek memnun kalarak evlerine gittiler.

 

Güzel bir söz vardır marifet iltifata tabidir diye. Sahnede gençler bir emek sarf etmişler. marifetlerini sergilemişlerdir. Ancak  marifet, protokolce tam olarak iltifat edilemedi. Birileri çıkıp Salman hocanın haricinde, teşekkür etme nezaketinde bulunamadı.

 

Sayın Valimizin yoktu. Belediye başkanımızın işi çıkmasıyla gösteriyi yarıda bıraktı.  Salman hoca  zorla belediye başkan vekilimiz sayın Mahmut Nedim TEPEBAşI yı  sahneye davet ederek elinden çiçek almayı başardı.

 

Sayın başkan vekilimiz istemeyerek dahi olsa sahneye çıkarak çiçegi verdi. Mikrofonsuz ortamda bir şeyler konuşur gibi yaptı. Uzakta birini yolcu eder gibi elini seyirciye sallayarak sahneden indi. 

 

Gönül ister ki orada mikrofonu alıp hem seyirciye, hem oyunculara şevk verecek kısa bir teşekkür konuşması yapılsın. Ama her nedense işin en önemli bu kısmı önemsenmiyor.

Halbuki  marifet iltifat ister.

    

Selam ve sevgilerle.

 

(Not: Fotograflar Deli Bahar oyunundan alınmıştır)

Önceki ve Sonraki Yazılar