Abdulbaki GÜNIŞIĞI

Abdulbaki GÜNIŞIĞI

Rışvan, Reşi, Reşan, Reşvan, Kara, Karalar Aşireti 3. Kahramanmaraş Şenl

Fatih kasabası, fındıcak yöresi, salkım söğüt mesire yerinde 30.06.2013 tarihinde saat 09  da toplantı yerinde  bütün aşiret mensupları ki çoluk çocuk dahil herkes davete icabet etmiş ve kalabalık bir toplantı olacağını gösteren canlılık sabah erkenden itibaren şenlik yerinde idi. Toplantı açılışı başkanın daveti ile  şehitlerimize saygı duruşu ve aziz ruhlarına birer Fatiha’dan sonra istiklal marşımız okundu ve dernek başkanımız muhterem insan, Türkmen beyi sayın Arif Sarıtürk kardeşim açılış konuşmasını irad eylediler. Memleketin bütünlüğü ve içinde bulunduğumuz günün önemi hakkında ki konuşmasını bütün aşiretin dinlemesini isterdim. Daha sonra kürsüye gelen ve bütün toplantılara iştirak eden Rışvanlı Türkmenlerinin kurdukları derneklerin federasyon genel başkanı kıymetli Türkmen begi kardeşim Ali Avcı beg hitap ettiler. Bu konuşmadan sonra okul arkadaşlığım olan ve kendisi ile yeniden tanışık çıktığımız beglerimizden Türkmen beği sayın Yaşar Eskalen konuştular. Yaşar begimizi bu yönü ile bulmamız bir sene ancak oldu. Katılımı herkesi memnun etti. Rışvan mensubu olup bu şenliğimize icabet etmeyen diğer köylerde meskun K.maraşlı hemşehrilerimizide bir senesonraki şenliğimizde görmek istiyoruz.Bu konuşmalardan sonra narlı sulama birliği başkanı sayın Metin Ergüven beg konuştular. Daha sonra yılların yıpratamadığı gönlü genç ve geniş ağabeyimiz Çobantepe köyü muhtarı ve gerçek bir Türkmen beği  olan Alaaddin Keklik beg konuştular. Bu arada davete icabet eden maraşımızın tek ve güzide  televizyon kanalı olan Aksu tv çekimler  ve röportajlar yaptı. Bu konuşmalardan sonra kürsüye Rışvanlar Federasyon genel merkezi kadın kolları başkanı muhterem bike Müjgan Paçacı hanımefendi gelerek güzel bir  konuşma yaptılar. Konuşmaların bitmesi ile ikramlar ve şenlik başlamış oldu.

Alanda aziz ve necip türk milletinin kurmuş olduğu  on altı büyük devletin bayrakları, büyükçe bir metal ay üzerinde sıralanmış şekilde temsil edilen bir tak yapılmış ve konuşmaların yapıldığı platformun hemen yanında yerini almıştı. Bunun yanında ise dernek flamaları ve albayrağımız asılmıştı. Gençler kanlarının gereğini yerine getirerek davul ve zurna eşliğinde yörenin Türkmen oyunlarını oynadılar. Ardından bağlama sanatçılarının eserlerini dinledik. Rışvanlının gençleri çeşitli sportif etkinlikler ile gençliğin enerjisini bütün şenliğe yaydılar. İkramların başında yörede en çok sevilen bazlama yapan hanımlar yorulma bilmeden şenlik boyunca bazlama yapıp ikram ettiler. Bütün bu yapılanlar mensubu olduğumuz aziz ve necip Türk milletinin vakarına uygun bir şekilde yapıldı ve yurdumun diğer yörelerinde yapılan şenliklere temsil olmasını gönülden arzuladım. Bu güzel işlerin yapılmasının en büyük sebebi ise değerli Türkmen beğim sayın Arif Sarıtürkün geniş gönlü ve cömertliğidir.

Şenlik sırasında büyük istek üzerine Sayın başkan Arif Sarıtürk ten şiir okunması istendi. Kendisi güzel konuşma yapmaka beraber,  çeşitli şiirler ve türküler yazan ve besteleyen bir ozandır aynı zamanda. Bir çok eserini topladığı çalışmaları mevcuttur. Şairliği ve güzel okumasını bizden esirgemediler. Yazımın sonuna bir tane şiirini almak ihtiyacı hissettim. Bu şenliğin yurdumuzun doğusunda ve batısında yapılan diğer bütün Türkmen şenliklerinden bir farkıda hiçbir siyasi fikir irad etmeden aziz Türk milletinin birlik ve beraberliğinin nişanelerinin gösterilmesi olmuştur.  Aynı zamanda birliğimizin en büyük sebeblerinden olan ve Türk kelimesi ile mündemiç olan İslam lığımızın kokusunun hissedilmesidir. Namaz vakitlerinin hemen hepsinde ezan gençler tarafından okundu ve öğlen namazı bütün cemaatın iştiraki ile şenlik meydanına serilen seccadelerde kadın erkek hep beraber kılındı.Diğer bütün Yörük ve Türkmen şenliklerinde bir küçük mescit yerinin dahi düşünülmediği akla gelince Arif başkanın değeri bir kat daha ortaya çıkıyor.

Yurdumuzda yap0ılan Türkmen şenliklerinin yurdun ve milletin bütünlüğü için büyük bir önemi vardır. Bir çok kimse kimliği hakkında buralarda bilgi sahibi olmakta ve akrabalar arasında kesilmiş olan bütün bağlar yeniden tesis edilmekte ve aziz Türk milletinin maddi ve manevi bütün değerleri yaşatılmaktadır. Maraşımızın bu rışvan şenliğininde aynı minval üzere geçtiğini yazmak zorundayım.Emeği geçen herkese teşekkürler. Yazımın başında sayın Arif Sarıtürk başkanımın bir şiirini yazacağımı söylemiştim ve yazımı bu şiirle bitiriyorum. Seneye daha güzel şenliklerde buluşmak üzere.

             RIŞVANLI

Bir fidan, gül oldu, dağda bayırda

Doğuda batıda Anadolu da

Toprağına tohum ata yurdunda

Er oldu rışvanlı ata yurdunda

        Doğusunda batısında yaşıyor

        Cümle alem imrenerek bakıyor

         Hepsi bir arada yaşıyor

         Vatanı bayrağı sever Rışvanlı

                     Hiç kaptırmadı kuzuyu kurda

                     Yüce dağlarda engin ovada

                      Yazın yaylada kışın obada

                       Çadırda yaşardı bütün rışvanlı

                                    Sevgide saygıda örnek oluyor

                                     Bulunduğu yere barış geliyor

                                     Birliği dirliği çok seviyor

                                      Her zaman vatanı sever rışvanlı.

                                                           Arif sarıtürk Rışvanlar K.maraş dernek başkanı.   

Önceki ve Sonraki Yazılar