Peki, “Saadettin Köpek” Kim?

Bazı yazılar vardır zevkle okursunuz, okurken “bitmesin” istersiniz. Bazıları da vardır daha ilk paragrafta sonunun nereye varacağını bilir, ya yarım bırakır, ya da atlayarak bir an önce bitirmeye çalışırsınız.

Mehmet Fiskeci Abim Ak Parti Onikişubat İlçe Başkanı Sayın Fırat Görgel’le ilgili harika bir yazı kaleme almış. O’nu “Diriliş” dizisindeki “Ertuğrul”a benzetmiş. Yetmemiş, yazıyı çerçeveletip hediye etmiş!

Eyvallah…

Üstadımızın yazısı her açıdan güzel ve bir o kadar da keyif verici.

Değindiği konu ve eşleştirdiği karakter açısından “tam isabet” diyebiliriz. (Üstelik bize de ilham kaynağı oldu.) “Beyefendilik” ve “siyaset”in aynı cümle içinde kullanıldığında akıllara gelen ilk isimlerden, kafalarda canlanan ilk siluetlerdendir “Fırat Görgel”.

Siyasi yaşamında inşallah hak ettiği noktalara gelir.

***

Mehmet Abi’nin ilham kaynağı diziden bahsedecek olursak;

Evet, “Diriliş”; her ne kadar burun kıvıran hadsizler olsa da TRT tarihinin en önemli yapıtlarından… Tarih, kimlik ve öze dönüş açısından önemli bir görsel ders. Akılları sıra hafife alanlar ve bu milletin köklerine ezelden düşman olanlar isterlerse “proje” desinler, isterlerse siyasi mesajlar veriyor desinler…

Elbette proje, elbette önemli mesajlar veriyor. Zaten tamda bunun için çok izleniyor ve bunun için “DİRİLİŞ”

Düşünün; aynı Türkiye’de, aynı millete, aynı TRT’de bir zamanlar “ateizm” teorileri anlatılırdı.

Nereden nereye…

(Varol “Reis”, ömrün uzun olsun. Allah sana kurulan tuzakları bozsun!)

***

Şimdi tekrar, Mehmet Abi’nin; Yerel siyasetin ve Kahramanmaraş'ın Ertuğrul'u; Fırat Görgel...’ başlıklı yazısına dönelim:

Köşe yazısının peşinden yaptığı haberlere bakılırsa Abimiz, Sayın Görgel’i “Ertuğrul” yapmaya kararlı görünüyor. Varsın olsun. Sayın Başkan’a yakışırda…

Ancak bu durum Mehmet Abi’ye bir misyon daha yüklüyor.

Adama demezler mi; ‘Madem “Ertuğrul”u buldun, “Saadettin Köpek”i de bul’!!..

Öyle ya…

Kuyuya taş atması kolay. Önemli olan onu çıkarmak!

***

Var mıdır, yok mudur bilinmez. Ancak kuvvetle muhtemeldir ki “Ertuğrul” olduğuna göre “Saadettin Köpek” de vardır!! Çünkü iyi ve kötü insanlığın tarihiyle; tâ Hz. Adem’in oğulları Habil ve Kabil’le yaşıttır.

O halde “iyi” varsa “kötü” de vardır. “Güzel” varsa “çirkin” de vardır! “Musa” varsa “Firavun” da vardır!

Madem bu minval üzere bir değerlendirme yapacağız, madem Kahramanmaraş’ın bir “Ertuğrul”u var! Öyleyse “Saadettin Köpek” kim?

***

“Ertuğrul” Sayın Fırat Görgel olduğuna göre “Kayı”sı da Onikişubat oluyor. Peki “Dodurga” hangi yana düşer? “Tuğtekin” kim?

Tamtamcı “Şaman”ı ben biliyorum. “Baycu Noyan”nı sormayacağım. “Hayme Ana”yı, “Deli Demir”i geçtik…

“Saadettin Köpek” kimdir, var mıdır,  varsa yazacak mısın?

Yo, niyetim ne ortalığı karıştırmak ne de kimseyi “zan” altında bırakmak... Zaten haddim de değil. Ortada bir realite var ve ben ona dikkat çekmek istedim!!

Hoşçakalın…

Önceki ve Sonraki Yazılar