ÖZELLEŞTİRME VE AKEDAŞ

 

Yıllar önceydi. Hükümet Elektrik dağıtımını da özelleştirme kapsamına aldı.
Kahramanmaraş ekonomisinin ana aktörleri İskur, Kipaş, Arsan gibi gruplar bir araya gelerek Kahramanmaraş ve Adıyaman İllerinin elektrik dağıtımını üstlenmek üzere AKEDAŞ adında bir şirket kurdular.
O günleri hatırlıyorum.
Devlet yatırımlarının neredeyse en az olduğu Kahramanmaraş’ta Özel sektör marifetiyle bir ekonomik mucizenin yaşandığına tanık olduğumuz bu güzel kentimizin önde gelen sanayicilerinin bu girişimi bize farklı bakış açısı da sunmamıza katkı yapıyordu.
O yıllarda iklim ve diğer koşullar göz önüne alındığında Kahramanmaraş’ın bilişim yatırımlarında Silikon Vadisi olmaya aday kent diye yazmıştık.
Bu yıl içinde güzel gelişmelere tanık olduk.
Sanırım Ocak ayında Kahramanmaraş ve Adıyaman İllerinin elektrik dağıtımı ile ilgili sürüncemede kalan konu açıklığa kavuşarak AKEDAŞ’a söz konusu devrin yapılabilmesi yönünde bir ışık doğdu ve çalışmalar başlatıldı.
Bu yazıyı kaleme almadan önce, konunun muhatapları ile görüşme imkanı buldum.
Yıllar önce Kahramanmaraş’ta TEK Müessese Müdürlüğü yapan Salih Osmanca ile konuştum.
Osmanca; Denizli ve Muğla’da bizim konumuza uyan şirketler ile ilgili çalışma yapan ve bu kentlerin elektrik dağıtımını özel sektöre devreden ekibin başı.
Sayın Osmanca, bu devirlerin gelecekte o kentlerde çok farklı üretim imkanları ve istihdam oluşmasına da katkı yapacağı yönünde olumlu ifadeler kullandı.
Büyük bir ihtimalle 2010 yılından itibaren Kahramanmaraş ve Adıyaman illerinin elektrik dağıtım sorumluluğu Akedaş’a geçecek. Enerji Bakanlığında çalışmalar devam ediyor. Sanırım AKEDAŞ’da da hareket başlamıştır.
Türkiye’nin 17. Büyük sanayi kenti olmasında ve bu başarıyı yakalayan Kahramanmaraşlı işadamlarının bu ortak hareketi gelecekte çok daha büyük projelerin oluşmasına da ön ayak olacağını düşünüyorum.
Kahramanmaraş’ın gelişmesi noktasında, yeni iş alanları, farklı sektörlere yatırım, istihdam v.s. gibi konularda gelecek birkaç yıl içinde bu kent çevremizdeki bir çok kentlerden daha iyi konuma gelecektir.
Bu kentin gelişmesi adına bir çivi çakan işadamlarımızı, buna katkı yapan bürokrat ve siyasetçilere sahip çıkmamız gerektiğini düşünüyorum.
Kahramanmaraş kendini geleceğe hazırlıyor, ben buna inanıyor ve emeği geçenleri kutluyorum.
AKEDAŞ bir çok alanda gelecekte öncü olarak tarihte bir not olarak hatırlanacaktır.
Ben buna inanıyor ve bu girişimi sonuna kadar destekliyorum!...

Önceki ve Sonraki Yazılar