Öyle bir yara ki!

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mir Dengir Fırat,  ?baklayı?  -AKP"nin baklasını- agzından çıkarmış. New York Times gazetesine ?Atatürk devrimleri için, ? Türk toplumu bir "incinme" yaşamıştır... Bir gecede kıyafetlerini, dillerini degiştirmeleri istenmiştir. Dini yaşama biçimleri ortadan kaldırılmıştır ? demiş ve eklemiş; ? Bu travmayı yaşamayan toplumlar, insanların nasıl giyindiklerine ilişkin tartışmaları anlayamazlar ?demiş! 

 

Travma-yara

 

Travma ? yara ? demek. Yani, bu adama göre, Atatürk ve devrimleri, Türkiye için bir yara! Ama onlar için, öylesine derin, -can evlerine dokunan- bir ? yara ? ki, bu Laik Cumhuriyet düşmanı gericiler, ? okuyarak, üfleyerek, ulemaya danışarak ?, bu ? yaradan ? henüz kurtulamadılar!Hâlâ ugraşıyorlar! Bütün sıkıntıları da bu!

Fırat"ın bu sözleri beni şaşırtmadı. Kendisinin ne oldugunu çok önce yazmıştım!

şimdi AKP mahfili telaşta. Dengir Fırat"ı ? sözlerin, dogru da şu sırada söylenmemesi gerekir; zamana, zemine ters düştü ? diye eleştiriyorlar! Yoksa hiç şüpheniz olmasın onların da ? zikirleri-fikirleri ?aynı! Erdogan ve Gül"ün iktidara gelmelerinden evvelki sözlerinde, bunun onlarca delili var!

Bazıları hâlâ Anayasa Mahkemesi"nin yetkisi vardı-yoktu diye tartışadursunlar; asıl ? anakronik ? olan, Cumhuriyet"e ters düşen, bugün Türkiye Cumhuriyeti"nde Mir Dengir Fırat"ların iktidarda olmaları!

Fakat AKP"li Dengirler, yalnız degiller; takkeli-takkesiz, liboş, sözde aydınların da, Mustafa Kemal Atatürk hakkında düşündükleri aynı! ? Kemalistlere-Kemalizme ? çatarken aslında Atatürk"e, Atatürkçülüge vurmak istiyorlar... ? Hangi Atatürk? ? diyerek, Mustafa Kemal"in sözlerini tarihi çerçevesinden çıkararak, sanki Atatürk"ün düşünceleri ? degişkenmiş ? demeye getiriyorlar. Onlara göre ? Atatürk ? sanki bukalemun, Büyük Nutuk"u da adeta uydurma.

Geçen gece Ahmet Hakan"ın ? Tarafsız Bölgesi ?nde, bu adamlar aynı şeyleri söylediler ve Mustafa Kemal"in ? manda istedigini ? dahi, utanmadan iddia ettiler.

Gafil kızların ? Atatürk"ü sevmemelerine ? neden şaşırıyoruz. Onların hocaları sanki seviyorlar mı? Sevmeye mecbur da degiller. Bari yalan söylemeseler ve dürüst olsalar, takiye yapmasalar!

Evet; Atatürk ve devrimleri onların derin acısı, travması. Fakat biline ki, tek Mustafa Kemal Atatürk var ve onlar da, liboş yandaşları da, bu ? yaradan ? kolay kurtulamayacaklar!

(Yeni Çag Gazetesi)

Önceki ve Sonraki Yazılar