Olmayacak dualara âmin ve abesle iştigal!

Oy çoklugu,?Demokrasi Tramvayı? ile devleti ele geçirmiş bir iktidarın, Türkiyenin en hayati konularındaki aymazlıgını anlamak mümkün degil, daha dogrusu, bütün yaklaşımlarına bakınca, pek de mümkün! Öncelikle, ?Güneydogu sorunu? konusunda! Bu ?sorun? aslında, ?Türkiye-Türk? sorunu.

Başından beri, hatta AKP iktidara gelmeden önceki hükümetler döneminde de, yapılan hatalar, aymazlıklar yüzünden bugünkü durumlara gelindi! PKK eşkıyasıyla mücadele için, ABDden icazet beklendi... ABnin bu konudaki dayatmalarına, uyum uyum boyun egildi! Aponun idam edilmemesi, bu gafletin doruk noktası idi. Nasıl bir aymazlıktır ki, bölücülügün, Kürt ayaklanmalarının ardından 19. yüzyıl sonlarından beri tahrikçiler, Türkiyeyi bölerek, güçsüz kılmak isteyen Avrupalılar ve Amerikalılar oldugu belge ve haritalarıyla sabitken, biz hâlâ onlardan medet umuyor, icazet bekliyoruz. Amerikanın PKKya paraşütlerle silah yolladıgı ve Avrupalıların da PKKlı bölücülere maddi-manevi destek sagladıgı, ?açık bir sır?! Eski MIT Müsteşarı Sönmez Köksal, ?PKK, Kuzey Iraktan çok, gücünü özellikle AB ülkelerinden almaktadır? diyor. Herhalde bildikleri vardır! şimdiye dek, kimse sormadı; ABD, Aponun idamına neden engel oldu diye. Kimse sormuyor; ABDnin, uluslararası kurallara aykırı olarak Kuzey Irakı ve hava sahasını kontrol etmeye, ne hakkı var diye! Öyle ya: ABD kendisi terör tehdidi altında olunca, binlerce mil ötelerden gelip Kuzey Irakta egemen, fakat Türkiyenin gelecegini tehdit eden, hemen hudutlarımızda konuşlanan eşkıyaya karşı Kuzey Irakta kara harekâtı yapmamıza, aynı ABD engel! ABD, agzımıza bir parmak bal çalarcasına, yasak savarcasına, güya ?istihbarat paylaşıyor?... Türk Hava Kuvvetlerinin ne kadar güçlü, pilotlarımızın ne kadar başarılı oldukları kanıtlandı, ama bu hava operasyonlarının, PKKyı tamamen yok edemeyecegi, hatta caydıramayacagı da ortada... Bizi oyalıyorlar, biz de oyalanmaktayız! şimdi de, bu konularda gafletin yeni bır safhasındayız. AKP hükümeti, PKK ile mücadelede, Irakın Kürt Cumhurbaşkanı Talabaniden ve başlıca amacı sözde ve yerel yönetimini ?Büyük Kürdistan?a dönüştürmek olan Barzaniden yardım umuyor! Olmayacak dualara âmin!

 

Samimi itiraf  

 

PKKnın, TBMMdeki kolu DTPnin Ahmet Türk başkanlıgındaki heyetini kabul eden Kuzey Irak Kürt Hükümeti Başbakanı Neçirvan Barzani, PKKya yönelik silahlı bir harekete geçmeyeceklerini, ?Kardeşin kardeşi vuramayacagını, Türkiyenin, bu sorunu diyalogla, halletmesi gerektigini? söyledi. Dedi ki: Kürtlerin kendi aralarındaki kavga artık tarihte kaldı. Kürtler arası çatışma artık bizim için stratejik bir konu ve kırmızı çizgimizdir. Kürt sorunu güvenlik ve terör sorunu degil, siyasi bir sorundur. Kürtlerin demokratik istekleri barışçıl yönden çözülmeli!

 Zaten bunun aksini düşünmek de abes olurdu!  Türkiyede böyle, ne yaptıgını bilmeyen, AB ve ABD havalarına göre, bir bu yana, bir öteki yana savrulan, devletin kırmızı çizgilerini hiçe sayan bir iktidar oldukça! Ve bu iktidarın ne oldugu, ne istedigi belli, Barzani ve Talabaninin huzuruna resmi heyetler yolluyor.

 The Econmist dergisi, ne güzel özetlemiş: ?Erdoganın en sıkı müttefikleri muhalefet? diye... Talabaninin, Barzaninin ve de PKKnın, Kürtçülerin de en büyük yardımcıları bu ?devlet adamı olamayan? eyyamcı, ileriyi göremeyen politikacılar ve sözde aydınlar! Eşkıya ile mücadeleden nerdeyse vazgeçecekler! ABnin, ABDnin, Kürt liderlerinin, Türkiye Devletini sürükledikleri ?barış masasına? oturmaya ve bölücülerle ?müzakereye? hazırlar! Hedef -ilke- olarak ?Barış?, ama aslında, PKKyla masaya oturunca, ne alacagız, daha dogrusu nelerden taviz verecegiz! Türkiye, AB ve ABD itmesiyle hızlı adımlarla teröristlerle ?barış masasına? getiriliyor. Hesapça Abdullah Gül, Talabani ve Barzaniyi başkentlerinde ziyaret edecek, ya da Ankarada kırmızı halılarla ve kırmızı çizgilerimizi ayakları altına koyarak, bu çözümüm kapısını açacak. Neyse ki, Gül kulak rahatsızlıgı bahanesiyle Irak ziyaretini ertelemiş. Herhalde kulaklarına kar suyu kaçmış olacak; Iraka gitseydi, Talabaniyle birlikte, Kerkük ve Erbile de gitmeye mecbur edilecekti. O zaman, Türkmen kardeşlerimize ne olacaktı?

Amerikada, Obama göreve başlayınca, Irak ve Kürt siyaseti degişecek mi? Hiç merak etmeyin Amerika, Türkiye degil. Amerikanın temel çıkarları ve çizgileri degişmez!

 

(Yeniçag Gazetesi)

Önceki ve Sonraki Yazılar