Okullar açılırken eğitimin arzu hali

İki ay önce Kahramanmaraş Milli Eğitim Müdürlüğüne atanan Mehmet Emin Akkurt, atandığı günden bu yana ilçeleri gezdi, okulları ziyaret etti ve Kahramanmaraş için nelerin yapılacağını tespit ederek bu gün basının karşısına çıktı.

Bizlere tek sayfalık verilen bilgi notunda, “Kahramanmaraş eğitimini geliştirme eylem planı” başlığını taşıyan eylem planı ile ilgili nelerin yapılacağı alt alta sıralanmış.

Müdürün daha önce görev yaptığı şehirlerde eğitim ile ilgili görüşlerini aldığım meslektaşlarım hep olumlu ifadeler kullandı.

Eylem planına göz attığımda kentin eğitim noktasında geleceği adına bende iyimser tahminlerde bulunmamı sağlayacak noktalar gördüm.

6 ana başlık halinde sıralanan eylem planında okul adeta bir ev gibi düşünülmüş, çocukların kitap okumasının motive edilmesi, günlük yaşamda karşısına çıkacak sorunların çözümü ve beslenme alışkanlığı gibi önemli konular içermektedir.

Bu eylem planını bir parçası olarak gördüğüm sözlü ifadeleri arasında yer alan, yolsuzluk, ahlaksızlık ve vatandaşa kötü muamele olarak ifade ettiği ve açılımını yaptığı kırmızı çizgileri olarak söylediği bu üç cümleyi de önemli buldum.

Milli eğitimde kadro değişti, okullarda yeni müdürler göreve başladı. Bize göre başarı ölçüsü gelecek yıllarda Kahramanmaraş’ın eğitim noktasında Türkiye ortalamasında oluşacak sıradır. Bir yıl sonra eğitimin durumuna bakarken bu sıra üzerinden konuşacağız.

Ben yeni eğitim ve öğretim yılının başarılarla dolu geçmesini diliyorum.

**

Eğitime Özel Teşebbüsün katkısı

Kahramanmaraş genelinde bu güne kadar işadamlarımız ve hayırseverlerimiz 46 okul ve toplamda 703 derslik yapmışlar. Protokolü yapılanlar ve şu anda inşaatı devam edenler bu rakama dahil olduğu ifade edildi. İl geneline baktığımızda 1600 yeni derslik yapılmaktadır.

Kahramanmaraş’ta irili ufaklı 900 okulun olduğunu kabul ettiğimizde, özel teşebbüs ve hayırseverlerin yaptığı okul desteği de az değil. Katkı yapan sanayici ve hayırseverlere teşekkür ederim.

**

Milli Eğitimden kısa notlar

Kahramanmaraş’ta ortalama 900 civarında okulumuz var. Bu okullarımızda 260 bin civarında yavrumuz eğitim görüyor. 12500 civarında öğretmenimiz bu çocuklarımızı okutuyor. 784 ayrı noktadan 25 bin civarında yavrumuz taşımalı eğitimden faydalanıyor.

Kahramanmaraş il genelinde İmam Hatip Ortaokulunu tercih eden öğrenci sayımız 4000 civarındadır. Lise düzeyinde 27 bin öğrencimiz eğitim alırken İmam hatipli sayısı yanlış almamış isem 14000 bin civarında.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar