Okula gitme korkusu

     Insan hayatında ve onun belirli yerlere gelmesinde okul hayatının önemi çok büyüktür. Bir kişinin üniversiteyi de okudugunu düşünürsek 20 yaşının üstünde yaşamı okulla geçecek demektir. Bu insan yaşantısında küçümsenecek bir rakam degildir.

 

Okul öncesi de dahil olmak üzere özellikle Ilkögretim birinci sınıfa kaydolan ögrencilerin bir takım problem yaşadıklarını, okula gelmemek için huzursuzluk verdiklerini görürüz. Okulu sevmek, birinci sınıfa huzurlu başlamak o ögrencinin gelecegini de etkilemektedir.

 

Geçtigimiz gün bir anne elinden tuttugu çocuguyla odama geldi ve birinci sınıfa giden çocugunun okula gelmek istemedigini, öldüresiye dövdügünü belirtti. Gerçektende çocugun gözlerinden akan yaşlar hala yanaklarından süzülüyordu. Bir insan olarak, egitimci olarak annenin yaptıgı hataya üzüldüm ve kendisinin çocuga yaklaşımının ve dayak atmasının hiçbir çözüm getirmeyecegini anlattım ve uzun uzadıya rehberlik ettim. Minicik yavrumuza da sıcak ve ilgi dolu yaklaşımla biraz motive ettim ve gelme konusunda kendisinden söz aldım, güven kazanması içinde ögretmeniyle problemi paylaştım.

 

     Ilkögretim birinci sınıf, gelecekte başarılı olmanın ilk basamagıdır. Çocugunuzun fiziksel ve ruhsal saglıgının yerinde oldugundan emin olun Bu nedenle birinci sınıfa başlayan çocuklar ayrılık endişesi veya çekingenlik yaşayabilirler, bu çok dogaldır. Okulda ki ögretmenler bu durumun üstesinden gelebilecek deneyime sahiptirler. Ögrenciyi okula bıraktıktan sonra fazla oyalanmadan, onu sevdiginizi ve gün boyunca düşüneceginizi, okul bitiminde onu gelip alacagınızı söyleyin. Sakin ve olumlu davranın, onun güven kazanmasına yardımcı olun ki okulu sevmeyi arkadaşlarıyla paylaşmayı ve başarmayı bir alışkanlık haline getirsinler. Eger ki çocugunuz hala okula gelmemekte ısrar ediyorsa onun korkusuna sebep olan kuşkuların tespit ederek ögretmeni ve okul idaresini haberdar ederek çözmek mümkündür.

 

      Yukarıda bahsettigimiz bayan velimizin yaptıgı gibi yaparsak o ögrencimizin kaybederiz.

 

Bu tür Problemleri yaşamamak için çocugunuzla birlikte okulunu ziyaret edin. Çocugunuz küçükse ya da okula gelmekten çekiniyorsa onunla birlikte okula gidin. Ögretmenle tanışmak, sınıf, okul idaresini, diger ögrencileri, bahçeyi görmek okul öncesi hissedilen endişenin azalmasını saglar. Okulu hakkında soru sorması için çocugunuzu yüreklendirin.

 

Çocugunuzun hissedebilecegi endişe ve korkuyu yenmesi ve okul düzenine alışmasına yardımcı olabilmek için özellikle anne ve babaların serbest zamanı ihtiyacı bulunacaktır. Bu dönemde özellikle belirli programlarınızı erteleyerek çocugunuzla ilgilenmeyi ihmal etmeyin. Uykusunu alması için zamanında yatmasını saglayın bu nedenle uyku ve yemek saatlerini okuluna göre ayarlayın. Hatta birlikte beslenme ve ders çantasını hazırlayın, uyum sagladıkça kendisini övün ve ödüllendirin. Okul dönüşünde okulda neler yaptıklarını sorun ve onun konuşmasını saglayın.

 

   Bu dediklerimizi yaptıgınız taktirde göreceksiniz ki çocugunuz zaman içerisinde okuluna sevecek ve arkadaşlarıyla uyum içerisinde egitimine devam edecektir. Dayakla bir yere varılmayacagını, aksine o yaştaki çocuga atılan dayagın çok kötü sonuçlar doguracagını, hatta psikolojik bunalımlara itecegini bilmeliyiz.

 

Başarılar ve saglıklı günler dilegiyle.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar