Öğrencilerin Barınma Sorununa Ilıca Çözümü

Biliyorum bu öneriye her zaman olduğu gibi yine dudak bükecekler. Küçümseyip, "Pöf" diyecekler!..

 "Peki, madem öğrencilerin cemaat yurtlarında kalmasını istemiyorsunuz, öneriniz nedir?" diye soracağım... Susacaklar. Ya da "Efenim şey, ama"yla başlayan cümleler kuacaklar.

***

Bakın kardeşim!

Bu şehirde, şehir dışından gelen öğrenciler için çok ciddi anlamda barınma sorunu var. Bu sorun "Meclis"in de gündeminde! Bunun bizdeki nedenleri malum: Suriyeliler, (böyle giderse Yezidiler de!!..) öğrenci sayısının her yıl artması ve "Paralel Yapı'yla mücadele" kapsamında cemaat yurtlarının gözden çıkartılması! (Hatırlarsanız zamanın başbakanı Recep Tayyip Erdoğan "Gerekirse otel kiralarız yine bunların yurtlarına göndermeyiz" demişti!!)

Hal böyle olunca öğrenciler yer bulmakta zorlanıyorlar. Bulsalar dahi insafsız, zalim ve fırsatçıların ellerine düşmemeleri imkansız.

***

Geçen hafta, bu konuya "çözüm" olarak bazı çevreler tarafından "Ilıca alternatifi" ortaya atıldı. Hatta Ilıca'dan bir çok işletmeci "hazır" olduklarını bile belirtti.

Ilıca bu iş için biçilmiş kaftan.

Oturup hesabını yapabiliriz. Hatta tartışabiliriz! Ama temin ederim ki Ilıca'da kalıp merkezde okumak bir öğrenciye, maliyet olarak şehirdekinden daha pahalıya gelmeyecektir. Amaç, barınma sorununu çözmekse, "cemaate ve diğer bazı çevrelere rezil olmamak"sa, ve de bu konuda samimiysek, Ilıca'da kışın boş duran kaloriferli işletmeler pekala iyi bir çözüm olabilir.

***

Şimdi Ilıca-KSÜ arasını, Çarşı-KSÜ arasıyla kıyaslayanlar, "merkezde okuyan öğrenci Ilıca'da kalır mı hiç?" diyenler çıkacaktır. Kalır kardeşim. Hem de bal gibi kalır! Ilıca-KSÜ arası mesafe 45-50 dakikayı geçmez. Peki Çarşı-KSÜ arası 30 dakikadan daha mı az? Aradaki fark olsa olsa 15-20 dakika.

Bana, 15-20 dakikanın "sorun" olacağını söylemeyin.

Minicik çocuklar bile "taşımalı" olarak onlarca kilometre uzaklardaki okullara gidiyorlar. Fabrikalarda çalışan insanlar artık evlerini şehre taşıma gereği duymuyorlar. Çünkü merkeze yakın onlarca mahalleden merkeze servis çalışıyor. Örneğin, Ilıca'dan daha ileri mesafedeki mahallelerden merkezdeki fabrikalarda çalışan insanlar var. Sarıgüzel HES'te çalışan insanlar günlük şehir merkezine gelip gidiyorlar. Bu örnekleri artırmak mümkün. Kaldı ki günümüzde "mesafe" diye bir kavram kalmadı.  

***

Madem büyükşehir olduk, büyük sorunları çözeceğiz...

İşte fırsat! Hadi bırakın şimdi ön yargıyı falan. Gerekirse Recep Tayyip Erdoğan'ın söz verdiği maddi desteği de kullanarak "Ilıca alternatifi" hayata geçirilebilir. Belediyeler taşıma konusunda maddi destek sağlayabilirler. Milletvekillerimiz, belediyelerimiz, üniversitemiz ve öğrenci konseyleri el ele vererek bu fikir hayata geçirilebilir. Gerek konaklama, gerekse taşıma konusunda Ilıcalılar'ın her türlü desteği ve esnekliği göstereceklerine eminim.

***

Ilıca seçeneği hayata geçirildiği takdirde merkezdeki fahiş fiyat artışları da kendiliğinden inecektir. Yani bu, aynı zamanda bütün öğrencilerin yararına olacaktır.

Madem sorun var. İşte size çözüm.

Çözmek istiyorsanız ve samimiyseniz tabi!?

Sevgiyle kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar