NFK ARAŞTIRMA HASTANESİNE DÖNÜŞTÜRÜLMELİDİR

Necip Fazıl Hastanesi yapılırken iyi niyetlerle Kahramanmaraş’ta iki olan hastane sayımızı teke düşürdük.

O günlerde Necip Fazıl Hastanesi inşaat sürecinde arkadaşlarımızın canla başla çalıştıklarını bildiğim için bu birleşme işinde art niyet aramıyorum.

Bu günkü sürece baktığımda ise “keşke birleştirilmeseydi” diyebiliyorum. O dönemde çeşitli görevlerde bulunan arkadaşlarımız birleşmeyi savunabilirler. Ama ben öyle düşünmüyorum. Çünkü Ankara ek bina olarak gösterilen Yörükselim ve Kadın Doğum hastanelerinin ana hastane olan NFK Hastanesine 20 km uzaklıkta olduğunu bilemezler.

Kahramanmaraş’ta sağlık alanında büyük yatırımlar yapıldı. Neredeyse her ilçemizde modern hastanelerimiz var. Allah bu hizmetleri şehrimize getirenlerden razı olsun. Ancak Kahramanmaraş’ın dağınık yapısı, depremsel özelliği, mevcut hastanenin şehre 20 km mesafede oluşu şehir adına gelecekte ortaya konulacak perspektifinde birçok sorunun da beraberinde getireceği ortadadır.

YOLDA KALP KRİZİNDEN ÖLENLER VAR MI?

Kahramanmaraş’ta hastanenin uzak oluşu nedeniyle kalp krizi geçiren bir çok hastanın hastaneye ulaşamadığı ve ambulansta öldüğüne yönelik şehir efsaneleri vardır. Birebir şahit olmadığım olaylar için efsane diyorum kısaca. Bu konuda devlette bir kayıt var mı onu da bilmiyorum.

Eğer bu tür vakıalar var ve bu vatandaştan saklanıyorsa aynı zamanda şehre gelmesi gereken hizmetlerde savsaklanıyor demektir.

Ben ihtimal vermemekle birlikte, Kahramanmaraş’ta özellikle Yörükselim’de bağımsız bir DEVLET HASTANESİ oluşturabilmek ve daha kaliteli sağlık hizmetlerinin alınabilmesi için Necip Fazıl Hastanesinin eğitim ve araştırma hastanesine dönüştürülmesinin elzem olduğunu düşünüyorum.

Bu iddia ve önerimi güçlendiren sebeplere gelince;

Malatya Devlet Hastanesi, Gaziantep Dr. Ersin Aslan Devlet Hastanesi bu yıl içinde Eğitim ve Araştırma Hastanesine dönüştürüldü.

Malatya ve Gaziantep de bu işler oluyorsa Kahramanmaraş’ında bu dönüşümü yapması gerekiyor.

MİLLETVEKİLLERİNE ÇAĞRI YAPIYORUM

Kahramanmaraş Necip Fazıl Hastanesine gelen Doktorlar fırsat buldukça Üniversite Hastanelerine gitmektedirler. Çünkü kariyer yapmak istiyorlar.

Bu güne kadar NFK Hastanesinden kaç doktorumuz kariyer yapmak için gitti?

Kahramanmaraş Necip Fazıl Hastanesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi olması halinde bize de bir şans doğuyor.

Bu şans nedir diye soracak olursanız;

Yörükselim Hastanesi dediğimiz yere 500 yataklı yeni bir Devlet Hastanesi yapma imkanı doğuyor.

Milletvekili arkadaşlarımıza buradan sesleniyorum;

NFK Hastanemiz eğitim ve araştırma hastanesi olmayı hak ediyor. Kahramanmaraş’a deprem sorunu nedeniyle de şehir merkezinde de büyük bir devlet hastanesine ihtiyaç var.

Bu konuda sizden ilgi, gayret ve destek istiyoruz.

Şimdi adım atmazsak yarın çok geç olacaktır. Nitekim hastanelerin birleştirilmesi olmamış olsaydı, ayrı birer bağımsız başhekimlik olsaydı NFK Hastanesi Şehir Kompleks hastanesi olduğu gibi Yörükselimde de 500 yataklı hastanemiz yapılmış bitmiş olurdu.

Lütfen bu treni kaçırmayalım.

Lütfen NFK Hastanesinin eğitim ve araştırma hastanesi olması için çaba harcayalım ve sonuca ulaşalım.

Yarın “keşke yapsaydık!” demeyelim…..

 

Önceki ve Sonraki Yazılar