Ne Söylememizi Bekliyordunuz?

Dün yani 26 Ocak 2015 günü Aksu TV’de Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatih Mehmet Erkoç’un konuk olduğu, meslektaşım Mesut Tuğrul’un yönetiminde ki programa katıldık.

Büyükşehir Belediye Başkanı Erkoç’un basın mensupları ile ilgili yaptığı ilk programdı.

Sayın Erkoç’un kendini ifade edebilmesi için yapacağı projeleri topluma ilan edebilmesi, anlatabilmesi için konuşması gerekiyordu.

İlk programda ortamı gerecek, hatibi panikletecek, zor duruma düşürecek ve konu dışında olan soruları sormak benim açımdan etik olmazdı.

**

Büyükşehir Başkanı Kahramanmaraş’ın tamamı ile ilgili çalışmalar yaptırmış, bu çalışmaları proje haline getiriyor. Ve bu projelerin ihale süreçleri var. Elinizde hazır bir proje olsa bile bunun ihale ve ilk kazmayı vurma süreci ortalama 6 aydır.

9 ay önce koltuğa oturan, ilk aylarda hayırlı olsun ziyaretleri ve kodro kurma çalışmaları içinde geçtiğini varsayarsak, fırsat ve zaman verirsek, sorun çözecek projelerin artık önümüzdeki 6 ay içinde inşaat olarak kendini göstereceğini biliriz.

Hani bir söz var; “bekara karı dövmek kolay” diye. Bol kepçeden ahkam kesilen bu şehirde, seçimle işbaşına gelen insanların elinde sihirli değnek bekliyoruz. Yok öyle bir değnek!...

**

Bize gelen sorularda, ulaşım, kentsel dönüşüm ve otopark büyük yer tutuyordu.

Kentin bu üç sorunu ile ilgili dersine iyi çalışan Başkan Erkoç, hazırlattırdığı vtr’ler ile de izleyenleri ikna edecek kadar açıklama yaptı sanırım.

Ulucamii bölgesindeki proje 24 Şubat günü ihale ediliyor. Nisan ayı gibi inşaata başlanılması ve Eylül ayı gibi de bitirilmesi hedefleniyor. Bunu yaparken de trafik akışını devam ettirecek bir formül bulmuşlar.

Uzunoluk yönünden gelen araçlar Rıdvan hoca çarşısından Kıbrıs Meydanı yönüne akacak.

Burada ışık kalkacak. Şekerdere ve kanlıdere yönüne gidecek olan araçlar hiç durmadan yoluna devam edecek.

Bunun hayata geçmesi şehirde akşam ve sabah saatlerinde Trabzon caddesinde yaşanılan tıkanıklığı bir nebze giderecektir.

Kentsel dönüşüm, yeni parklar ve yaşam alanları, yeni yollar ve şehrin muhtelif yerlerine yapılacak olan Otoparklar ile ulaşım sorununa neşter atılmış oluyor. Sayın Erkoç’un ifadesiyle 2015 bütün Kahramanmaraş genelinde şantiye yılı olarak hedeflenmiştir.

Şehir merkezi başta olmak üzere asfaltın ömrünü tamamladığını ve bu yıl için yüklü asfalt proğramı olduğunu da ifade etti.

**

Konut yapımı ile ilgili önemli açıklamalar yapıldı. İki metropol ilçe belediyesi ile koordineli olarak çalışıldığını ve yeni arsa üretimleri gerçekleştirilerek her iki belediyenin de konut yapma imkanına kavuşturulmaya çalışıldığını, ucuz konut yapılacağını ve bu görev süresi içinde de hedefinin 10 bin konut olduğunu söyledi.

Şehrin muhtelif yerlerinde yeni rezerv alanları oluşturulduğunu ve dört bir tarafta bu konutların yapılacağını söyledi.

**

Şehre hizmet noktasında, şehrin öncelikli sorunları üzerine kafa patlatan ve projeler ile bunları anlatan bir Belediye Başkanına hizmet odaklı ne gibi sorular sorabilirdik?

Ulaşım, kentsel dönüşüm, kentin deprem fayı üzerinde olmasını göz önünde bulundurarak çok katlı binaların yapımına itiraz eden, kent silüetini korumak isteyen, yeni park alanları, yeni yollar, yeni otoparklar yapılması için projeleri ortaya konulan ve bu konuda da kendine güveni olan bir Belediye Başkanına sorduğumuz sorular dışında ne sorabilirdik?

Ortamı gerecek, ortamın dışında siyasi sorular sorabilirdik. Ama konu şehre hizmet olunca da bu soruları sorarak ortamı germenin de bir gereği yoktu.

Meseleye siyasi bakmayan, bir çok dostum proğramın seviyesi ve ciddiyeti açısından bizi tebrik ettiler. Onlara ayrıca teşekkür ediyorum.

**

Son söz olarak ise Aksu TV’ye değinmek istiyorum. Şehrimizin dünyaya açılan tek penceresi olan bu televizyona sahip çıkmamız gerektiğini düşünüyorum.

Akıllı, sağlıklı bir yayın politikası oluşturma gayreti içinde olan, eldeki maddi imkanları en iyi kullanmaya çalışan Genel Müdür Cüneyit Beyit ve Erol Öner’e de iyi bir ev sahipliği yaptıkları için de ayrıca teşekkür ediyorum.

Aksu TV bizimdir. Aksu TV Kahramanmaraş’ındır. Sahip çıkalım, koruyalım, destek verelim…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar