MUSTAFA ÖNYURT’LA HER ŞEHRİN BİR RUHU VARDIR

Son günlerde Aksu TV de, sanat gücü yüksek, kültürel derinliği olan, şehrimizi tanıtıcı, farklı bir belgesel yayınlanmaktadır.

Her karesine, büyük bir emek sarf edildiği belli olan bu belgesel, “ Her şehrin bir ruhu vardır “ adıyla, güzel bir çalışma olup. Mustafa Önyurt yapımıdır.

Mustafa Önyurt, şehrimizin yetiştirdiği ender insanlardan biri. Öncelikle bir kültür adamı,  şair, yazar, senarist, şiirlerini ve denemelerini  “ Bize ait bir şeyler ” ve “ yitik duygular ” adlı kitaplarında topladı.

“ Her şehrin bir ruhu vardır “ adlı Kahramanmaraş belgeselini, sinemacılık tecrübesi ile  titiz bir şekilde, bizzat kendisi resimleyip, seslendirdi. Geçtiğimiz günlerde ise izleyicileri ile buluşturdu.  

Çok güzel şiir yazabilirsiniz, fakat hitabetiniz güçlü olmayabilir. Çok güzel okuyabilirsiniz, ama şiir yazamayabilirsiniz. Her ikisine de sahip olabilirsiniz, fakat teknolojik imkanlardan faydalanmada geç kalabilirsiniz. Dolayısı ile, çok güzel yazılarınızı, şiirlerinizi, fikirlerinizi resimleyemez, belgesel ve sanata dönüştüremeyebilirsiniz.

Bu kabiliyetleri çevremizde ayrı ayrı bünyelerde, münferid olarak fazlaca görmemiz mümkün. Fakat hepsini bir bünyede barındırabilmek ayrıca bir özelliktir.

Sayın Mustafa Önyurt üstadımızda, bu özelliklerin hepsinin, aynı bünyede tezahür ettiğine müşahede ediyoruz.

“ Her şehrin bir ruhu vardır “ belgeselinde, şehrimizi, farklı bir pencereden, şiirleriyle, fotoğraflarıyla ve mahalli müziğimizle tanıtmaya çalışmış. “ Bekleyişini sevdim Maraş’ım “ adlı şiirinde, kendi şiirini belgesele ruh katarak seslendirmiş.

Ben seni çocuklumda da öyle sevdim

Gurbetteki hasretin sancısıyla sana geldim

Eğitimci yazar, kültür adamı, sayın Fahri Kurt, köşesinde taşıdığı tanıtım yazısında, belgesel için; “. Kahramanmaraş’ı kilim motifi gibi nakış nakış işleyen, ilmik ilmik dokuyan bir eserdir.… Çomça ile tarhana kazanını, dünyayı döndürür gibi karıştıran Fatma nineden, Ceviz ağacında gül, nergis, lale, orkide yeşerten, memik emmiden… Maraş aslanının kucakladığı direkte, Ay yıldızlı bayrağın şanla şerefle dalgalandığı kaleden, komşusunun bahçesine yan gözle bakmayan delikanlıdan,  kendi mahallesinin kızlarını öz namusu bilen, apış Ali’den ve daha nicelerinden bu belgeselde izler görüp, duyup, buruk bir lezzet alacaksınız. Hayatın hücrelerine dokunup mazinin sokaklarında yankılanan dostluk seslerine fısıltılarına kendinizi kaptırıp bir Türk kahvesi yudumunda, bir Türk lokumu tadında, bir Türk güzeli zerafetinde bir klip izleyeceksiniz.”  diyen sayın Fahri Kurt, güzel yazısıyla, bir güzelliği, bir güzellikle tamamlamıştır.    

Aksu TV  bu belgeseli Kahramanmaraş’lılarla buluşturduğu için teşekkür ediyoruz.

Sık sık yayınlanmasının, şehrimizin tanıtımına olumlu katkı sağlayacağı umuyoruz.

Kanal46 internet haber sitesi video bölümünde bulunan belgeseli, izleyicilerin keyifle  izlediklerini biliyoruz.

Ayrıca “ Duyarlı toplum derneği “ tarafından bu belgeselin sahiplenildiğini öğrendik. Duyarlılıklarından dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz.

Sayın Mustafa Önyurt bey, sadece bir Kahramanmaraş sevdalısı olarak bu çalışmaları yaptığını biliyoruz. Yoksa, aylarca çalışarak sınırlı teknolojik imkanlar la böyle bir eser ortaya çıkarmanın, başka türlü izahı olamazdı.

Ne yazık ki Mustafa Önyurt gibi, yerel kültür adamlarımızdan, Kahramanmaraş şehri  olarak, yeterince istifade edilmiyor.  

 Marifet iltifata tabidir. Kültür kurumlarımız, duyarlı siyasilerimiz, mahalli idarecilerimiz ve bu konularla ilgili sivil toplum örgütlerimiz, yerel kıymetlerimize biraz daha değer ve destek verirler ise, Kahramanmaraş’ımız için daha nice eserler ortaya çıkacaktır diye düşünüyoruz.  Selam ve sevgilerle

Önceki ve Sonraki Yazılar