Z. Abidin KIYMAZ

Z. Abidin KIYMAZ

Milliyetçilerin Lideri Kim?

Asya’dan Avrupa’ya eski Osmanlı coğrafyasında yaklaşık 300 milyon civarında Türk yaşıyor. Bu üç yüz milyon Türkün siyasi manada lideri pozisyonunda yarım asırdır Alpaslan Türkeş bulunuyor saygı görüyordu. Üç yüz milyon Türk dünyası için hayalleri projeleri fikirleri olan Alpaslan Türkeş’in vefatı sonrasında, Türk dünyasında siyasi manada lider boşluğu oluştu.

 Türk dünyası içerisinde Osmanlı sonrası bağımsız tek Türk devleti olan Türkiye İstanbul’un verdiği havayla Türk dünyasında her zaman başkent lider payitaht olarak saygı görmüştür.

  Ebülfeyz Elçibey lider olarak Azerbaycan’ın bağımsızlık mücadelesinin meşale ismi olmasına rağmen, 300 milyon Türk dünyasını kucaklayan bir perspektif çizememiştir.

 Bu gün Türkiye’nin önemli sorunları var bunlarla boğuşuyor fakat 300 milyon Türk dünyasını kucaklayan onlara siyasi harita çizen Türk dünyasında saygı ve ilgi gören bir liderin olmaması en büyük sorunlardan birisidir.

Peki Türk dünyasına kim lider olabilir diye soracak olursanız

  1. 300 milyon Türk dünyası için hayalleri düşünceleri fikirleri olup bunun mücadelesini verirken gözaltına alınmış karakola götürülmüş, işkence görmüş ve hapis hayatı yaşamış biri olması lazım.
  2. -Urimçi’de bir Türkün derisi diri diri soyulup öldürüldüğünde o Ankara’da tek başına da kalsa Çin büyükelçiliğine en azından siyah çelenk bırakabilmiş olmalı.
  3. Diyarbakır’da Türk bayrağı askeri kışlada indirildiğin de ertesi gün 1 milyon seveniyle oraya bin bayrak dikmeyi başarmış olması lazım.
  4.   Bölgesinde bağımsızda olsa girdiği seçimden en çok oyu alan kişi olmalı.
  5.  Hadi dediğinde insanlık için 300 milyonu sokaklara dökebilme kabiliyeti olması lazım
  6. Milliyetçi lider sadece 300 milyon Türk dünyasının değil 1,5 milyar İslam aleminin de sorunlarını Fatih, Yavuz ve Abdulhamithan gibi kucaklayan biri olması lazım.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar