MHP KİMLERİ ADAY GÖSTERECEK?

Karacasu ve Kavlaklı Kasabalarında yapılacak olan Belediye Başkanlığı seçimi için sadece Ak Parti cephesinde bir hareketlilik gözüküyor. Diğer partilerde tık yok.

Tık yok diye ifade ederken, belki bir hareket olabilir. Ama oluyorsa bu hareketlilik en azından bizim haberimiz yok. MHP iki beldedeki seçimlere odak olmak yerine “birbirleriyle didişiyor!” bir görüntü kamuoyuna yansıyor.

Benim mizacım ve gazetecilik terbiyem gereği bir kuruma atanan, bir yere seçimle gelen insanlar ile ilgili iyi – kötü- başarılı- başarız noktasında hüküm verebilmem için o insanların o koltuklarda en az 6 ay oturması gerektiğine inanan ve bunu savunanlardanım. Bu prensibim gereği bu güne kadar MHP İl Başkanı Mustafa Bastırmacı ile ilgili köşe yazısı olarak hiçbir yazı yazmadım.

Yaptığı basın toplantılarına katıldım. Haberlerini yaptım. Etkinliklerini kamuoyuna yansıtmaya özen gösterdim.

MHP yani Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş’ta yerelde Ana muhalefet partisidir. Ana muhalefet demek iktidara alternatif aday demektir. Sorumluluk demektir, iktidara talip olmak demektir.

MHP bunu yapabiliyor mu?

MHP Kahramanmaraş’ta yerelde ana muhalefet olmanın getirdiği sorumlulukları yerine getirebiliyor mu?

Bu sorulara şimdilik olumlu yada olumsuz bir cevap vermek istemiyorum.

Sadece soruyorum.

Sadece sorduğum sorulara MHP cenahından yazılı bir açıklama gelmesi halinde yayınlayacağımı ifade etmek istiyorum.

Ve gelelim seçimlere;

Kavlaklı Kasabasında yapılan son yerel seçimde MHP adayı Fevzi Gökçe Belediye Başkanlığını Ak Parti adayının elinden almıştı. Gökçe şimdi Ak Partiden aday adayı oldu.

Karacasu kasabasında ise yapılan en son seçimde Süleyman Topçuoğlu  Ak Parti adayı Mustafa Özsoy karşısında seçimi kazanmıştı.

Topçuoğlu daha sonra DYP Genel başkanı Mehmet Ağar’ın Cumhurbaşkanlığı seçiminde TBMM’ye girmemesi üzerine 5 DYP’li belediye Başkanı ile DYP’den istifa ederek Ak Parti’ye geçti. Ve şimdi Ak Partiden aday adayı oldu.

Karacasu Kasabasında seçimlere ciddi ciddi çalışan iki aday var. Bunlar Faruk Aksu ve Süleyman Topçuoğlu. Her ikisi de Ak Partiden aday adayı oldular. Ancak listeye giremeyen de mutlaka başka bir partiden aday olur diye düşünüyorum.

Yani her iki belde de Ak Parti var. Bu partiye başvurular var. MHP ve diğer partilerde şimdilik bir ses yok.

Belki de diğer partiler Ak Parti’nin adayının belli olmasından sonra düğmeye basacaklardır. Ki bana göre de doğru olanda bu. Efelenmeye gerek yok. Karacasu’da Belediye Başkanı ya Topçuoğlu olacak ya da Aksu. Başka bir isim ve alternatif göremiyorum. Bu iki isim de Ak parti ve MHP olarak seçime girerler diye de düşünüyorum.

Ve Karacasu da partiler değil adaylar çarpışıyor.

Ak Parti her iki beldede seçim de kazanabilir, seçimi de kaybedebilir. Ak Parti’nin bu iki beldede seçimi kaybetmesi Kahramanmaraş’ta siyasi deprem etkisi yapacağı da bir gerçektir.

Açık konuşmak gerekirse de ben bu depremin ön koşullarının oluşmaya başladığını görüyorum.

Her iki kasabada da aslında MHP sessizliğini koruyarak, önce Ak Partide suların durulmasını bekleyip, ondan sonra kendi stratejisini hayata geçirmek istiyor ve buna göre de bir planlama içindeyse, her iki seçimi de MHP alırsa benim için de sürpriz olmaz.

Bu yazıyı okurken bir önceki yazdığım yazıyı da okuyarak her iki yazı içinde vermek istediğim ip uçlarına dikkat çekmek istedim.

9 Şubat 2010 tarihine kadar partiler adaylarını Seçim kuruluna bildirecekler. Belki bu gün yada yarın Ak Parti adaylarını belirler. Önümüzdeki hafta ise MHP hareketlenir. MHP ak partiden aday olamayanları mı aday gösterir yoksa yeni isimler mi belirler bunu bilmiyorum. Bildiğim bir şey var Karacasu ile ilgili onu da yukarıda izah ettim.

Bakalım.

Bekleyelim.

Birkaç güne kadar belirsizlik son bulacaktır.

Temennimiz huzurlu, sakin ve bu kente yakışır bir seçim sürecinin oluşmasıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar