Memur Sen’e Teşekkür Ediyorum

Kahramanmaraş Memur sen İl Başkanlığı bu yıl “toplu iftar programı” düzenlemek yerine “1000 yetim çocuğa eğitim bursu verecek” Bu güzel açıklamayı, Ak Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal’ın Memur Sen’i ziyaretinde öğrendik.

Memur Sen yönetimini bu ilkeli kararından dolayı kutluyorum.

Son dönemde devlet imkanlarıyla bol bol iftar vererek topluma şirin gözükme çabası içinde olan, bu çaba içine giren kimi yöneticiler sanırım bu davranış karşısında kendi vicdanında muhasebe yaparlar.

El kesesinden bol bol ulufe dağıtmak er kişinin işi değildir. Eğer gerçekten fedakarlar ve bu işi Allah rızası için yapıyorlarsa kendi maaşlarından bunu yapsınlar, bizde alkış tutalım, helal olsun diyelim. Devlet malını bu şekilde kullanan insanları Allah’a havale ediyor ve hakkım var ise de helal etmiyorum…

Ülkemde 14 Milyon aile ortalama refah seviyesinin çok çok altında yaşam mücadelesi verirlerken kamu kaynaklarını israf eden, hor kullanan her kim ise hakkımız haram olsun!...

Memur Sen’in bu güzel davranışında emeği geçenleri Başkan Sayın Alagöz şahsında kutluyor, en kalbi duygularımla Memur Sen üyesi dostlara da teşekkür ediyorum.

**

Basın birlik olabilir mi?

Kahramanmaraş’ta basın ile ilgili dayanışma, birlikte çalışma noktasında “ya şu işlere girmeyeyim” diyorum ama şartlar zaman zaman bizi mecbur bırakıyor.

Ortada var olan pastanın birlikte yenilmesi noktasında bir irade ortaya çıkaramayan bir meslek grubu hangi konuda bir sorunu çözme iradesi ortaya koyabilir?

10 Ocak 2013 ve 24 Temmuz 2013 tarihlerinde Sayın Mahir Ünal tarafından “Kahramanmaraş Basınının çalışma koşul ve şartlarını nasıl düzeltebiliriz!” ana temalı toplantı yaptı.

Sayın Ünal’ın bu duyarlılığı için teşekkür ediyorum.

Her iki toplantıya da katıldım. Dinledim, görüşlerimi açıkladım. Üzülerek ifade edeyim ki; “Kahramanmaraş’ta basın iflah olmaz!”

Uzun yıllardır STK, İş dünyası ve Siyasetin Kahramanmaraş’ta basının gelişmesini istemediklerini öne sürmüş, bu kurumları eleştirmiştim.

Gördüm ki sorun bizde.

Sorun gazetecilerde.

Gazeteciler “kendi menfaatleri noktasında bile” bir araya gelemiyorlar. Sadece laf olsun diye, muhalefet olsun diye, bir diğer arkadaşının önerisine karşı çıkmak bana göre akıl tutulmasından başka bir şey değildir.

Bu güne kadar Kahramanmaraş basınının desteklenmediği yönünde eleştirdiğim bütün kurum ve kuruluşlardan özür diliyorum.

Bir iftar yemeğine oğlu, kızı ve meslekten olmayan insanları getirerek bir masayı işgal eden ucuz ve basit anlayış içinde olan adına gazeteci dediğimiz çapsız insanların çok olduğu bu şehirde bu meslek bir adım ileriye gidemez.

Ve böyle insanlara da biz “senin burada ne işin var!” diyemediğimiz sürece de bu meslek ayağa kalkmaz.

**

Kahramanmaraş’ta öyle yada böyle iki gazeteci derneği var. Bu dernek yönetimi önce isimleri noktasında samimi olmalıdırlar. “Cemiyet” ifadesi Türkiye’de kanunla bir iki dernek dışında kimseye verilmemiş bir tanımdır.

Bu tanım ilkesizce her kurulan dernek tarafından kullanılarak gülünç durumlar arz etmektedir.

Öncelikle bu iki dernek başkanı şu derneklerinin tam ve açık isimlerini kamuoyuna deklare etmeli ve birer büro tutmalıdırlar.

Bir bürolarının bile olmadığı bu iki dernek ya üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmeli ya da kapatıp işi bitirmelidirler. Komik bir görüntünün olduğu ve sadece gelen ve gidenlerin ziyaret babından yapıldığı haber ile bir yere varılmaz.

Kusura bakmayınız arkadaşlar, bu şehirde basın bir yere varacak ise, iğneyi başkalarına ama çuvaldızı kendimize batırmalıyız…

**

Gelelim Sayın Ünal başkanlığında yapılan her iki toplantıya; Ya üç dört saat oturuyorsunuz ve toplantı sonunda hiçbir karar çıkmıyor.

En kötü karar kararsızlıktan daha iyidir.

Bir derneğin iyi dediğine karşı çakarak bir yere varılmaz. Bu iki dernek başkanı bir araya gelmeli ve ortak eylem planı yapmalıdır. Bu plana da uymayanlara topluca tepki verilmelidir.

Vali’den korkarak, belediye Başkanından tırsarak, iktidara yalakalık yapılarak bir sorun çözülmez.

Sağlam, dik ve ilkeli bir duruş ve tavırla her sorun çözülecektir. Yeter ki bizler omurgalı ve dik duralım.

Şimdi ki gibi 12 parça dalgalı bir görüntü ile hiçbir yerde ağırlığımız olmaz ve kimse de bizi adam yerine koymaz….

Meslektaşlarıma ve iki derneğe bunu uyarı olarak yazarken, bu iki derneğin parçalı bulutlu görüntüsünden faydalanmak gibi ucuz bir projenin içine girmek isteyenler olursa da onlara da çok sert tepkiler verecek gazetecilerin de bu şehirde var olduğu da unutulmasın…

Önceki ve Sonraki Yazılar