MALİK BİN EŞTER

Şehrimizin güneyinde, Aksu ırmağının kenarında, Malik Ejder ismi ile anılan tepe de medfun bulunan Malik bin Eşter (r.a.)  türbesini, Kahramanmaraş belediyesi yeniden inşa ediyor. Cami ve türbeyi şanına yakışır şekilde yeniden ihya ederek tarihi bir sorumluluğu da yerine getiriyor. Kültürel geleceğimize mühim bir miras bıraktıkları için belediyemize teşekkür ederiz..

Malik bin Eşter ( r.a),  Hz Ali dönemimde Maraş’ın fethi sırasında şehrimize geldiği biliniyor. Bilindiği üzere Maraş’ın ilk İslami fetihi, M.S. 637 yılında Hz. Ömer hilafetinde, Halid bin Velid (r.a.) tarafından gerçekleştirilmiştir. Daha sonra kısa bir süreliğine Bizans’ın eline geçen şehrimiz, tekrar Hz Ali ( k.v.) zamanında yeniden fethedilmiş. İşte bu ikinci fetihte Malik bin Eşter ( r.a) Hz Ali ( k.v) nin komutanı olarak Maraş’ın fethine gelmiştir.

Evliya çelebi seyahatnamesine göre; ” Maraş’ın ikinci kez Bizanslılardan alınması esnasında, Malik bin Eşter ( r.a.) İslam ordusu komutanı sahabe Meyseret ibni Mesrukulabasi (r.a) nin ordusu içinde gelmiş, kısa bir süre önce yapılan savaşta ağır yaralı olduğu için burada vefat ederek, şehrimizin güneyinde Aksu ırmağı kenarındaki tepede ebedi istiratgahına defnedilmiştir “ denilmektedir.

Malik bin Eşter (r.a.), savaşlarda gösterdiği yararlılık ve pehlivan kişiliği yüzünden, Maraş Pehlivanlarının piri sayılır. Bu sebeple, Maraş,’ta yapılan güreş müsabakalarında pehlivanlar, müsabaka zamanından önce, Malik bin Eşter’in türbesini ziyaret edip dua ederlermiş.

Ayrıca bölgede doğan her on erkek çocuğun ikisinin adı; Eşter ( Ejder ) dir. Daha ziyade az çocuğu olan aileler “ Ejder “ ismini adak yaparak, doğum gerçekleştikten sonra orada adak kesip fukaraya dağıtırlar.

Böylesine önemli bir kutluyu şehrimizde misafir ettiğimiz için şerefleniyoruz. Buraya yapılan hizmetlerin boşa gitmeyeceğine inanıyoruz. Hizmet verenlere minnettarlık duyuyoruz.

Bilindiği üzere burası eski belediye başkanımız Hanefi MAHÇİÇEK döneminde de önemsenmişti. Malik Ejder türbesinin yolu asfaltlanarak ziyaretçilerin hizmetine açılmıştı. Şimdi ise başkanımız Mustafa POYRAZ tarafından yeniden çevre düzeni verilerek, cami ve türbe kısmının yapılması, halkımızca memnuniyetle karşılanmıştır.

Ayrıca bu yeni düzenlemenin inanç turizmimiz açısından da önemli olduğunu düşünüyoruz.  Yörenin daha da canlanacağını ümit ediyoruz. Emeği geçen hizmet verenlere teşekkür ederiz.

Selam ve sevgilerle,

 

Önceki ve Sonraki Yazılar