Mali Müşavirler Hizmet Binası Temel Atımı Ve Seçim Kulisleri

Kahramanmaraş Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler odası geçtiğimiz 15 Mart Cuma günü hizmet binalarının temelini törenle attılar.

Çok sayıda meslek mensubunun katılımı ile gerçekleşen törene, Belediye başkanımız Mustafa Poyraz, İl emniyet Müdürü Metin Aşık, Vergi dairesi başkanımız  Cuma Sağlam, Küçük ve Orta Ölçekli Mükellefler Grup başkanı  Ahmet Erdoğan ve Vergi dairesi mensupları, SGK il müdürü Ali Yüce ve İl Müftümüz Muhammet Gevher yer aldılar.

Türkiye Mali Müşavirler Odaları birliğinden TÜRMOB genel sekreteri Yücel Akdemir ve diğer yönetim kurulu üyeleri, İstanbul Mali Müşavirler Odası başkanı Yahya Arıkan, Ankara Mali Müşavirler odası başkanı Mehmet Koç ve diğer illerin Oda başkanları katıldılar.

Ayrıca,  Ak parti Millet Vekilimiz Sayın Sıtkı Güvenç, İl başkanı M. Fatih Erkoç ve İlçe başkanı Necati Okay ve diğer parti yöneticileri katıldılar. Törene Millet vekillerimiz Mehmet Sağlam, Sevde Bayazıt, Mesut Dedeoğlu ile Maliye Bakan Yardımcısı Abdullah Erdem Cantimur, telgraf mesajı göndererek hayırlı olsun temennisinde bulundular ve törene katılamama mazeretlerini ilettiler.

(Arif ŞEN Ablullah KALIN)

SMMM Odası hizmet binası Kız İmam hatip lisesi civarında, Muhsin Yazıcıoğlu Gül Bahçesi parkı yanında; 1500 m2 kapalı alana sahip olup, 300 kişilik çok fonksiyonlu salonu, mescidi, mutfağı, idari katı, cafe, üç adet derslik, yönetim katı ve sosyal alan lokal teras kattan oluşan Mali Müşavirlerin 50 yıllık ihtiyacını giderecek bir bina olması hedeflenmektedir.

Cuma namazı sonrası temel atma merasiminde konuşmacılar güzel temennilerde bulundular.

Muhsin Yazıcıoğlu Gül Bahçesinde tertip edilen ikramlarda, bir piknik havası niteliğinde, törene gelen misafirlere et kavurma, tatlı ve çay ikramları yapıldı.

Meslek mensuplarının büyük kısmının iştirak ettiği törende, Mali Müşavirler yeni bir binaya kavuşabilmenin heyecanını yaşadılar.

MALİ MÜŞAVİRLERİN 50 YILLIK İHTİYACINI KARŞILAYACAK

Başkan Arif ŞEN törende yaptığı konuşmada, “ Müstakil binamızın Odamıza meslektaşlarımıza hayırlı uğurlu olmasını istiyorum.  Temelini atacağımız yeni Oda binamız, mesleki saygınlığımızı ve prestijimizi artıracak ve camiamızın 50 yılına cevap verecek bir projedeir.”  diyerek maddi manevi destek veren herkese, özellikle TÜRMOB a teşekkür etti.

Temel atma töreninde TÜRMOB genel sekreteri Yücel Akdemir yaptığı konuşmada; Bu binanın yapılması, bitirilmesi ve hizmete girmesi meslektaşlarımızın çalışma ortamına büyük rahatlık ve katkı sağlayacaktır. Hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Belediye başkanımız Sayın Mustafa Poyraz ise konuşmasında; “ Mali Müşavirler Müstakil oda binası, diğer STK larada örnek teşkil edeceğini umuyorum. Kendilerine bütün imkanlarımızı seferber ettik. Park sorunu yok, ulaşım sorunu yok, çok fonksiyonlu bir bina, İnşallah yakın zamanda da açılışını yaparız. Hayırlı ve uğurlu olsun.” Dedi.

MÜFTÜ MUHAMMET GEVHER’İN DUALARI İLE TEMEL ATILDI

Temel atma töreninde kaza ve belaların def’i için kurban kesildi. Daha sonra İl Müftümüz Muhammet Gevher Hoca efendinin duaları ile temel atıldı.kurban kesilerek, Başkan Arif şen ve törene katılan misafirlerce butona BİSMİLLAH  diyerek basıldı ve ilk harç temele inmiş oldu. Hayırlı ve uğurlu olması Cenab-ı Allahtan niyaz edildi.

Millet vekilimiz Sayın Sıtkı Güvenç ise yaptığı konuşmasında; ” Ekonomimiz büyüdükçe refahta artacaktır, dolayısı ile toplumun her kesimine, Sivil Toplum Örgütlerimize de bu refah yansıyacaktır.” diyerek, Yeni binanın mali müşavirlere hayırlı ve uğurlu olması temennisinde bulundu.

ADAMIN SU GİBİ AKANIDIR MARAŞ’LI

Vergi dairesi eski başkanımız Sayın Bülent Koçak’ta görev yaptığı Adana’dan törene gelmişlerdi. Sayın Koçak  nerdeyse SMMM Odasının bütün etkinliklerine iştirak ediyor.  Kendisi Kahramanmaraş’ı ve Kahramanmaraş’lıları seven güzel insanlardan birisidir. Sevgiler elbette karşılıklıdır. Bu şehrin insanı, sevdimi tam sever insanı. Şairin dediği gibi “Adamın su gibi akanıdır Maraşlı”.     

TÜRMOB’DAN İLAVE DESTEK İSTENDİ

Daha sonra törene katılan misafirler MADO EVİ’ nde ağırlandılar. Kahramanmaraş Dondurması, tatlı, tarhana ikramları yapılarak sıcak, samimi sohbetler yapıldı. Hatta Arif Şen ve İkinci Başkan Abdullah Kalın, Türmob sekreteri Yücel Akdemir’e Oda binasına Türmob’tan ilave destekler sunmaları yada istihkakların kesilmemesi hususunda ricada bulundular. Sayın Akdemir ise bu konuyu Ankara’da konuşalım diye cevap vermesi olumlu bir gelişme olarak not edildi.

Güzel bir günde, güzel temennilerle Mali Müşavirler temel atma merasimi gerçekleştirdi.

ODA SEÇİMLERİ YAKLAŞIYOR

Bilindiği üzere Mali Müşavirler Odasının mayıs ayında başkanlık seçimleri var. Belki de temel atma törenindeki farklı heyecanlardan biride yaklaşan seçimlerdir.

Bu nedenle, birazda Kahramanmaraş Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odasının seçim çalışmalarından, aday gruplarından, kulis faaliyetlerine değinmek istersek.

ADAYLAR MEYDANLARA İNMEYE BAŞLADI

SMMM Odası seçimleri mayıs ayı sonlarında olacak. Ancak adaylar neredeyse üç ay öncesinden meydanlara indiler.

Adaylığını açıklayan Halid Alcı  grubu bir aydan beri seçim çalışmalarına başladılar. Seçim çalışmalarında Kammiyad derneği ile dirsek temasında oldukları gözlemleniyor. Zira Kammiyad kurucularından Atilla Sarıyıldız Halid alcı grubu yönetim listesinde ikinci sıra adayı olarak yer alıyor. ” meslektaşların yüzde yetmişine ulaştıklarını ve desteklerini aldıklarını, sandıkta gülen tarafın kendilerinin olacağını “ söylüyorlar.

Bilindiği üzere seçim sath-ı mahaline girildiğinde pazarlıklar başlar, her gün yeni yeni gruplar, yeni isimler, ve yeni adaylar ortaya çıkarlar. Kendine güvenenler tek başına sandığa gider. Bağımsız aday olarak seçmenin karşısına çıkarlar.

SERDAL TEMİZYÜREK BAĞIMSIZ ADAY

İşte bu adaylardan biride, Serdal Temizyürek oldu. Bağımsız aday olarak seçime gireceğini açıkladı. Seçimleri kazanıp kazanamayacağı, kaç oy alıp alamayacağı bilinmez ama, bilinen Serdal Temizyürek geçtiğimiz dönem Halit Alcı listesinin 5. sırasında yönetim listesinde yer almış ve kazanamamıştı. Bu defa bağımsız aday olarak kendi güçlerini denemek istiyorlar.

Temel atma törenine Halit Alcı ve bağımsız aday Serdal Temizyürek’te grupları ile katıldılar.  mesleki birliktelik açısından önemsiyoruz.

ARİF ŞEN-ABDULLAH KALIN, ADAYLIKLARI MALUMUN İLANI OLACAK

İktidar cephesine bakacak olursak. Arif Şen ve Abdullah Kalın ekibi şimdilik adaylıklarını açıklamadılar. Ancak yapılan icraatlara bakılacak olursak seçimlere ciddi şekilde  hazırlandıkları ve haylide iddialı oldukları gözlemleniyor. Öncelikle seçimler öncesinde üyelerine vaat ettikleri hizmetleri yapma gayretinde görünüyorlar. 

Bilindiği üzere başkan Arif Şen in destekçisi ve oda ikinci başkanı Abdullah Kalın, her zaman olduğu gibi, temel atma töreninde de gayretleri dikkat çekti. Her hangi bir aksama olmaması için gösterdiği koşuşturmalar gözden kaçmadı.

Odadaki her etkinlikte,  Abdullah Kalın’ın ismi başta geçiyor. Bu durum SMMM Odasında icraatın başı Abdullah Kalın olarak algılanıyor. Ancak başkan Arif Şen’de bu durumdan hiç rahatsız değil. Bilakis her ortamda kendisine gayretlerinden dolayı teşekkür ediyor. Buna mukabil Abdullah Kalın’da başkana karşı saygıda ve hürmette kusur göstermiyor.

BAŞKAN “ ŞEN – KALIN “ DİYEBİLİR

Bu durum kulislere de yansıyor; “ Arif Şen kendinden sonra Abdullah Kalın’ı başkanlığa halef olarak hazırladığı” şeklinde yorumlar yapılmasına sebep oluyor. Vakti saati geldiğinde, ihtimaldir başkan Arif Şen meslek mensuplarına artık  “ŞEN-KALIN” diyebilir.

Abdullah Kalın bilindiği üzere Oda ikinci başkanıdır. Odadaki tüm çalışmaları ve  organizasyonları titiz bir şekilde takip ederek yürütmektedir. Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Muhasebeciler haftası etkinlikleri çerçevesinde çeşitli etkinlikler yapıldı. Bizzat Abdullah Kalın SMMM Odası adına bu organzasyonlarda ve Odayı temsilde tam not aldı.

Önümüzdeki günlerde Arif Şen-Abdullah Kalın adaylıklarını resmen açıklayarak, bir nevi malumu ilan etmiş olacaklar.

Seçim sonuçlarını şimdiden tahmin etmek çok zor. Ancak görünen o ki, ŞEN-KALIN grubu adaylıklarını daha açıklamadıkları, seçim startı vermedikleri halde,  şimdiden rakiplerine göre birkaç adım öndeler gibi. Muhtemelen adaylıkları açıklandığında bu fark daha da artacağa benziyor.

Yeni Oda binasının meslek mensuplarına, şehrimize ve memleketimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyoruz. Yaklaşan Oda seçimlerinde de bütün adaylara başarılar dileyerek, kazanan SMMM Odası olsun diyoruz.

Selam ve sevgilerle.

Önceki ve Sonraki Yazılar