Mali Müşavir Ve Mükellefler İle İlgili Önemli Gelişmeler

Geçtiğimiz hafta Cuma günü, Kahramanmaraş Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odasında; 1 Ocak 2015 te uygulamaya geçecek olan “ Mali Müşavirlerde Etik Kuralları  ve Mecburi Meslek Kararı “  uygulamaları hakkında “Farkındalık Eğitimi” yapıldı.

Çok sayıda meslek mensubunun katılımı ile gerçekleşen toplantıya; Türmob Genel Sekreteri Sayın Yücel Akdemir’le birlikte, Adana ve Hatay SMMM Oda başkanları Ahmet Coşar ve Abdullah Korkmaz ile, İstanbul SMMM Odası eğitmenlerinden Edip Mert Evin Konuşmacı olarak katıldılar.

Kahramanmaraş SMMM Odası ikinci başkanı Abdullah Kalın’ın sunumu ve başkan Arif Şen’in açılış konuşması ile başlayan eğitim toplantısında, konuşmacılar “ Meslekte etik kuralları ve mecburi meslek kararı” hakkında önemli bilgiler aktardılar.

Bilindiği üzere, 13 Aralık 2013 tarih ve 28850 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan kararlar; 1 Ocak 2015 de uygulamaya geçecek. Bu kararlar SMMM Odalarını ve Mali müşavirleri ilgilendirdiği kadar, vergi mükelleflerini de doğrudan ilgilendiriyor.

MALİ MÜŞAVİR ÜCRETLERİ BANKADAN GEÇECEK

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerin en önemli sorunlarından birisi hiç şüphesiz muhasebe ücretlerinin tahsilinde yaşadıkları zorluklardı.

Yeni uygulamaya göre; 2015 yılında Mali Müşavir Ücretleri Maliye bakanlığınca belirlenen ücret tarifelerinden aşağı olmamak şartı ile, mükellefler Mali Müşavirlerinin banka hesaplarına yatırılacaktır.

MALİ MÜŞAVİRE BORCU OLAN MÜKELLEFLER YENİ SÖZLEŞME YAPAMAYACAK

Mali Müşavirler ücretlerini üç ay içerisinde alamadıkları takdirde Muhasebeci sözleşmelerini feshettiklerinde, Mükellef başka bir muhasebeci ile sözleşme yapmak istediğinde, mevcut muhasebecisinden borcunun olmadığına dair muvafakatname yazısını almadan yeni Muhasebeci ile sözleşme yapamayacaktır.

Bürolarda çalışan Stajyerler ve bürolardaki bağımlı çalışan meslek mensuplarının işten ayrılması halinde daha önce çalıştığı büronun müşterilerine iki yıl geçmedikçe hizmet veremeyecektir.

SMMM SÖZLEŞMELERİ TÜRMOB’UN HAZIRLADIĞI YENİ YAZILIMI ÜZERİNDEN YAPILACAK

1 Ocak 2015 ten itibaren, Meslek mensuplarının yapacakları yeni sözleşmeler, TÜRMOB tarafından hazırlanan yeni yazılım üzerinden gerçekleşecek. Meslek mensupları SMMM Odalarından alacakları şifre ile kullanacaklar. Yeni yazılımın içeriği ise;

Meslek mensubunun yazılıma gireceği bilgiler diğer meslek mensuplarının erişimine kapalı olacak. Sözleşmede belirlenen ücret ile tarifede belirlenmiş olan ücretin karşılaştırmasını sağlayacak bir ücret hesaplama tablosuda yer alacak.

MALİ MÜŞAVİR ÜCRETLERİ TARİFEDEN DÜŞÜK OLMAYACAK

Sözleşme ücretinin tarifedeki ücretten düşük olması halinde yazılım, meslek mensubunu uyaracak özelliğe sahip. Bu durumda yazılım meslek mensubundan ücret düşüklüğünün nedenlerini açıklaması istenecek.

Sözleşmenin sona ermesi halinde, meslek mensubu yazılım üzerinden bu durumu odasına bildirirken gerekçelerinin de açıklamasını istiyor. Sonlandırma işlemi müşterinin borcunu ödememesinden kaynaklanıyor ise borç miktarı yazılımda görülebiliyor.

Meslek mensubu; Mevcut müşterileri ile dönem sonunda yenilediği sözleşmeleri, dönem sonundan itibaren iki ay içerisinde, Dönem içinde ilk defa yapılan, yıl içinde yenilenen veya sona erdirilen sözleşmeleri ise otuz gün içerisinde,  hazırlanan yazılım üzerinden tam ve eksiksiz bir şekilde bağlı olduğu odaya bildirme zorundadır.

Kahramanmaraş SMMM Odasının TÜRMOB’la birlikte gerçekleştirdiği, Mesleki kararların bilgilendirme ve Farkındalık Eğitimi toplantısı ilgi ile izlendi. Meslek mensuplarınca TURMOB’un eğitim çalışmaları olumlu bir gelişme olarak değerlendirildi.

KARARLARA UYMAYAN MALİ MÜŞAVİRLERE, DİSİPLİN YÖNETMELİĞİ HÜKÜMLERİ UYGULANACAK

Muhasebe ücretlerinin banka üzerinden ödenmesi; Hem Mali müşavirlerin ücretlerinin bir nevi garantiye alınması, hem de kayıt dışılığın önlenmesi açısından çok önemli olduğunu düşünüyoruz.

Karaların uygulanmasında ve takibinde, SMMM Odalarına çok büyük görevler düşeceğini tahmin ediyoruz. Zira mecburi meslek kararlarına riayet edilmemesi halinde; doğrudan Disiplin Yönetmeliği hükümlerinin uygulanacağı kararda belirtiliyor. 

1 Ocak 2015 Tarihinde yürürlüğe girecek olan mecburi meslek kararının tüm haksızlıkların giderilmesi ve mesleğin icrasına kolaylıklar sağlaması temennisi ile, hayırlı ve uğurlu olmasını diliyoruz.

Selam ve sevgilerle.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.