Abdulbaki GÜNIŞIĞI

Abdulbaki GÜNIŞIĞI

Madem Heykel Yapılacak Öyle İse

 

Kahramanmaraşımızın heykel eksiğini nihayet gören belediye başkanımız ve belediye yetkilileri şehrimizi bir ucundan diğer ucuna heykellere ile donattılar. Bu heykellerin bir kısmı komünist dönem Sovyet heykellerini andırsa da yapıldı ve kaidelerine  oturtuldu. Yapılan bu heykellerin şekillerinin bir çoğu işaret ettiği dönemin kılık ve kıyafetlerini yeteri kadar temsil etmediği kanaatındayım. Fakat bu kadar heykel tasarlanır ve yapılırken hiç kimsenin haberinin olmaması yapanlarında bu işten çok zevk almadığını gösteriyor gibi.

Yapılan yapıldı artık bundan sonra böyle güzel sanat eserleri! yapılırken hiç kimseden saklanmadan ve özenerek yapılır ise günahı az mı olur acaba. Benim hatırlatmak istediğim başka bir mevzuu. Kahramanmaraşımızın ilk ve en eski heykelinin kaidesi hala kaledeki yerinde durup durur. Yıllardır hatıra resim ve mektup zarflarının üstünde gördüğümüz ve aziz Türk bayrağını ön ayakları ve ağzı ile tutan Bozkurt heykeli neden idarecilerimizin aklına hiç gelmez. Yoksa her türlü heykel sevap ta bozkurt heykelimi günah. Madem yapılacak ve artık yapılıyordu. Atatürkün zamanında yapılıp maraşımızın kalesinde yıllarca bayrağımızı ayakları üstünde durarak tutan ve Türk milletinin sembolu olan, aynı zamanda Türkün bağımsızlığının temsili olan Bozkurt heykeli  hangi müzede ise oradan getirtilip tekrar kaledeki yerine koyulmalıdır. Türk bayrağını en güzel bir şekilde tutan Bozkurt heykeli aziz bayrağımıza göz dikenlere de bu bayrağın kimlere emanet olduğunu hatırlatır ve ikaz ederdi en azından.

Sayın belediye başkanımız ve diğer yetkililerden ricamız kalemizde yıllarca bayrağımızı bekleyen Bozkurt heykelinin artık kendi yerinde olmasıdır. Maraşımıza gelen turistlere de Maraşlının bayrağını nasıl tuttuğunu ve nasıl sahipleneceğini gösterecek bariz bir işaret ve kimilerine de ikaz olurdu. Vesselam.                                     

Önceki ve Sonraki Yazılar