KUL HAKKI VE DÜRÜSTLÜK

Birine iftira atmak dinimizce caiz midir? Böyle bir soruyu Ömer Faruk şirikçi hocama sorsaydım; sanırım bana iyi bir kızardı.(Bu arada ellerinden öpüyorum)

Kahramanmaraş"ta ?yalan söylemek? o kadar dogal bir alışkanlık haline gelmiş ki. Herkes bunu olagan karşılıyor. Karşıdaki insanın yalan söyledigini bile bile hiç tepki vermiyor. Tabii bunun bir faturası var. Bu fatura çocuklarımıza çıkacak. Ne demiş atalarımız? ?Üzüm üzüme baka baka kararır!?

Üzüm üzüme bakarak mı kararıyor bunu gözlemlemedim ama, huy ve ahlak noktasında bunun böyle oldugunu biliyorum.

Huy diyorum. Çünkü çevremde tanıdıgım birçok güzel insan, sırf böbürlenmek için, sırf karşısındakinden daha üstün olmak için, üste çıkmak için, masum diyebilecegimiz yalanlar söyler.

Böyle pembe yalanları hepimiz söylüyoruz. Bazen bir kötülükten korunmak için, bazen de zor durumda kalan dostumuza yardım için?

Yüce Peygamberimize sormuşlar;

Müslüman ne yapmaz?

El cevap: ?Müslüman yalan söylemez!?

Yalan söyleyen Müslüman olur mu?

Cevabını sevgili Ömer Faruk hocama bırakıyorum. Bu mesele beni aşar.

Çok sevdigim, saygı duydugum, her daim hürmet gösterdigim nice insanların dünyalık adına ahretlerini heba ettigini ve bunun adına da ticaret dediklerine şahit oldum.

Hele birinde ?Allah zengin müslümanı sever!? dedi bir büyügümüz. Ona göre ?ticaret helal ya!?  1 liraya aldıgını 10 liraya sat ve bu bir ticarettir ve helaldır diye kendince fetva ver.

Işin en garibi ise; ?Fiyatını sordugumuzda bir malın Vallahi bunun alınışı söylediginden fazla demez mi!? kan beynime sıçrar ve hemen o esnafın yanından uzaklaşırım. Çünkü o malın geliş fiyatı üç aşagı beş yukarı bellidir.

Bunu neden anlattıgımı ifade edecegim izninizle;

19 Agustos 2008 tarihinde Gaziantep"te bir ürün aldım. Ürün spot. Satanı eskiden beri tanıyorum. Ödemeyi yaptım, bir miktar borç kaldı. Adam bu gün aradı. Dedi ki; geliş fiyatını ben yanlış söylemişsim. Sizin satın aldıgınız mala ben fazla fiyat dedim. Sen satın aldın. Benim dogruluguma güvendin. Gözüme sabaha kadar uyku girmedi. Hakkını helal et, bana gönderecegin parayı şu kadar gönder? dedi.

Evet.. sevgili dostlar.

Benim anlaştıgım fiyatın yaklaşık % 50 eksigi yani 1.5 milyara satın aldıgım mal 1 milyara düştü.

şimdi böyle esnaf bu ülkede kaç tane bulunur?

Islam Dünyasının perişanlıgından bahsediyoruz. Bana göre bunun yegane sebebi ?yalandır?

Çünkü ?yalan? bütün kötülüklerin anasıdır.

Ticarette kazık atmayı, ticaret helal kavramı ile özdeşleştiren Islam dünyası?

Yine size başımdan geçen bir olayı anlatayım sevgili dostlar.

?Bir arkadaşım nakit sıkıntısı çekiyor. Lüks bir otomobili var. Satmak istemiyor ama para da gerek. Bir galeriye gittik. Arabadan indik. Konuşuldu. Arkadaşım hele sen otur dedi. Tek başına arabasına bindi birkaç dakika sonra geldi.

Başladılar yine konuşmaya. Son hesapta. 50 milyar"a dört ay sonra 70 milyar ödemek kaydıyla pazarlık sona erdi. şimdi bu galerici alışveriş yaptı. Tabii bunun tefecilikle ne ilgisi var ki??

Ya şunu anlamıyorum ben. ? Insanlar birbirlerini kandırabilirler, ama Allah?ı haşa!.. Yani bu olanları Allah görmüyor mu? Bunun resmen tefecilik oldugu belli degil mi?

Tabii bu olaylarında dini boyutunu yine Ömer Faruk hocama havale ediyorum.

Bu yazıyı okudugunda mutlaka beni arayarak, neyin dogru neyin yanlış olacagını söyleyecektir.

Bu yazıyı neden yazdıgım her halde anlaşılmıştır.

Sürçü lisan ettiysek önce Allah sonra da dostlarımızdan af bekliyoruz.

Bu duygularla Cuma"nın hayır ve bereketlere sebep olsun, yüregimize Allah ve adalet duygusu dolsun!...

 

Önceki ve Sonraki Yazılar