Krizin gölgesinde kalan siyaset!..

Kahramanmaraş da 2008 yılı içinde 5000 civarında çalışan işçinin işten çıkarıldığı bize gelen bilgiler arasında.

Nitekim KASİAD Başkanı Kadir Kurtul da yaptığı basın toplantısında bunun altını çizerek, ekonomik krizden Kahramanmaraş olarak nasıl çıkılacağı yönünde de öneriler sıraladı.
Önerilerinin iki tanesi bize göre çok önemli ve acildi.
Bunlar;
Bu ay sonu bitecek olan TEŞVİK UYGULAMASININ en az bir yıl daha uzatılması,
Diğeri de; sanayicilerin devletten alacağının bir an önce ödenmesiydi.
Sayın Kurtul piyasada nakit darlığı çekildiğini ortaya koydukları önerilerin hükümet tarafından dikkate alınması halinde “global krizden en az zararla” Türkiye ekonomisinin kendini toparlayacağıydı.
Dün AKSU TV’de ki konuğum bir sendikacıydı.
Bu sendikacı İsmail Yıldırım idi.
İsmail Yıldırım 1975’de Kahramanmaraşın özel ilk işletmelerinden biri olan MARTEKS’te işçi olarak işe girmiş ve sonra da sendikacı olmuştu.
Yıldırım dedi ki; “kriz ortamlarında örgütlü toplum, örgütlü işletme gerektiğinde fedakarlık yapar, bu kentte sendikasızlık iyi şey değil” diyerek düşüncesini ortaya koydu.
Sevgili Sendikacı Yıldırımın bu düşüncelerine de katıldığımı ifade etmek istiyorum.
Şu anda Yerel seçimler ekonomik krizin gölgesinde seyrediyor. Seçimlere katılan siyasi partiler Yerelde İktidar Partisi’ne karşı başarı sağlamak adına neler yaptığına baktığımızda, Kahramanmaraş ayağında kamuoyu etkisi bırakacak bir yapılanma içine giremediklerini görüyorum. Belki benim izlenimim yanlıştır.
Sevindiğim bir şey ise; İl Genel Meclisi ile Belediye Meclis üyelikleri için hemen hemen her partide donanımlı insanların müracat etmeye hazırlandıklarını duyuyorum. Buna seviniyorum.
İl Genel ve Belediye Meclislerine donanımlı insanların seçilmesi, kentin vizyonu ve vitrini adına gereklidir.
Artık şu şunun adamı, şu bunun akrabası gibi algılamalar, İl Genel ve Belediye Meclisi üyeliğini siyasette nadas olarak görme ve yan gelip yatma yeri olarak görülen anlayışın bu seçimde ters tepeceğini gözlemliyorum.
Partilerde özellikle MHP ile Ak partide gizli bir yarış ve rekabet var. Bu rekabet de kaliteyi getirecektir.
Kurban Bayramı arafesindeyiz.
Bayramlar dargınlıkların ve küskünlüklerin sona erdirme günüdür. En kalbi duygularımla, bütün insanlığın huzur bulması için, her günümüzün bayram sevinci içinde geçmesini Yüce Allahtan niyaz ediyorum.
İyi bayramlar dünya;
İyi bayramlar bütün insanlar!...

Önceki ve Sonraki Yazılar