M.Fatih ERDOĞAN

M.Fatih ERDOĞAN

Karanlık Gece

15 Temmuz 2016 tarihli hain darbe kalkışmasının 4’üncü yıl dönümü. 4 yıl önce FETÖ terör örgütünce hain darbe girişimine maruz kalan Türk Halkı, demokrasiye canı pahasına sahip çıkarak bir destan yazmıştı. O gece darbeci hainlere geçit vermeyen halk, ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ diyerek FETÖ'cü hainleri engellemişti.

FETÖ Terör Örgütü tarafından Türkiye tarihine karanlık bir gece olarak bırakılan 15 Temmuz 2016'daki hain darbe girişimi sırasında başta Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere yurdun tamamında çok hareketli dakikalar yaşanmıştı. Yüce Türk Milleti tarafından özellikle Ankara ve İstanbul’da yaşananları yeniden hatırlamaya çalışalım:

Saat 21.00’de, Darbeci Tümgeneral Mehmet Dişli Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'a darbe girişiminde bulunulduğunu tebliğ etti. Darbenin başına geçmeyi reddeden Akar, darbecilerce rehin alındı. 21.30’da, Genelkurmay'da silah sesleri duyuldu. 22.00’de, İstanbul'da Boğaziçi Köprüsü darbeci askerler tarafından trafiğe kapatıldı. 22.08’de, Akıncı Üssü'nden havalanan F-16'lar Ankara üzerinde alçak uçuşa başladı.

23.02’de, Başbakan Binali Yıldırım NTV'ye telefonla bağlanarak ‘asker içindeki bazı kişilerin kanunsuz bir eyleminin söz konusu olduğunu’ belirtti ve ‘Bu kalkışmayı yapanlar en ağır şekilde bedelini ödeyecekler.’ dedi.

23.18’de, Darbeciler Gölbaşı'ndaki Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığı'nı F-16 ile vurdu. Saldırı sonucu 7 polis şehit oldu, 5'i yaralandı. 00.00’de Darbeciler F-16 ile bu defa Gölbaşı'ndaki Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Başkanlığı'nı bombaladı. Olayda 43'ü polis 44 kişi şehit olurken 36 kişi yaralandı.

00.02’de, Darbecilerin işgal ettiği Kara Havacılık Komutanlığı'ndan havalanan mühimmat yüklü helikopterler Yeni Mahalle'deki MİT yerleşkesini taradı. 00.13’de, TRT'yi işgal eden darbeci askerler, kanalın yayın akışını durdurarak, hazırladıkları korsan darbe bildirisini canlı yayında okuttu.

00.56’da, Darbecilerin Ankara Emniyet Müdürlüğü'nü F-16 ile bombalaması sonucu 2 kişi şehit oldu, 39 kişi yaralandı. 01.08’de, Ankara Emniyet Müdürlüğü darbecilerin kontrolündeki uçaklarla ikinci kez bombalandı. 01.39’da, Darbecilerin kontrolündeki uçakların tehdidine rağmen TBMM Genel Kurul Salonu açıldı ve Meclis Balkanı İsmail Kahraman ile bazı milletvekilleri salondaki yerini aldı.

02.14’de, Beraberindeki askerlerle Etimesgut Özel Hava Alay Komutanlığı'na gelen darbeci General Semih Terzi, Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın emir komutasını almak için helikopterle Gölbaşı'ndaki karargâha gitti. Karargâh girişi önüne gelen Terzi, kahraman Astsubay Ömer Halisdemir tarafından vurularak etkisiz hâle getirildi. Halisdemir de Diyarbakır'dan Terzi ile gelen askerlerin ateşiyle şehit edildi.

02.35’de, Darbeciler TBMM'yi hedef aldı. F-16'dan atılan bombayla TBMM vurularak 32 kişinin yaralanmasına sebep olundu. 03.00’de, Vatandaşlarca işgalden kurtarılan TRT normal yayınına döndü, darbeciler polise teslim edildi.

03.14’de, Darbeciler, televizyon yayınlarını kesmek için TÜRKSAT tesislerine dört bomba attı. 03.20’de, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile İstanbul'a geldi. Erdoğan, binlerce vatandaş tarafından karşılandı.

04.00’de, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, darbe girişiminde bulunan FETÖ ile irtibatlı yargı görevlileri ve sözde ‘Yurtta Sulh Konseyi’ mensubu askerler hakkında gözaltı kararı verdi. 04.42’de, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Marmaris'te konakladığı ve gece yarısı ayrıldığı otele darbecilerin kontrolündeki helikopterlerden ateş açıldı. Saldırıda iki polis şehit edildi.

06.19’da, FETÖ mensubu darbeciler F-16 ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi yakınındaki köprülü kavşağı ve külliye yakınındaki otoparkı bombaladı. Darbeye karşı mücadele için toplanan 15 kişi şehit oldu, 7 kişi yaralandı. 08.26’da, Darbecilerin alıkoyduğu Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Akıncı Üssü'nden helikopterle Çankaya Köşkü'ne götürüldü. 08.36’da, Emniyet Özel Harekat Polisleri darbenin merkezlerinden Jandarma Genel Komutanlığında kontrolü sağladı.

10.25’de, Polis Özel Harekât ekipleri, darbecileri gözaltına almak için Genelkurmay Başkanlığı Karargâhı'na girdi. 11.16’da, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Millî Savunma Bakanı Fikri Işık'ın talimatı ile uçakların kalkış yapmasını engellemek için Akıncı Üssü ana pisti vuruldu. 12.57’de, Başbakan Binali Yıldırım, Bakan Fikri Işık ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile Çankaya Köşkü'nde düzenlediği basın toplantısında darbe teşebbüsünün bastırıldığını açıkladı. 16.08’de, TBMM olağanüstü toplandı.

FETO darbe girişiminin bilançosu çok ağır oldu. Türkiye hainlere karşı verdiği 15 Temmuz Darbe mücadelesinden 248 şehit, 2196 gazi vererek kurtuldu. Şehitlerimize Allahtan rahmet Gazilerimize sabır ve metanet diliyoruz. Hainleri ise Allaha havale ediyoruz. Rabbim Bu Ali Millete bu gibi karanlık geceleri ve günleri bir daha yaşatmaz inşallah…

Önceki ve Sonraki Yazılar