Kaliteli Hayat Ve Beşeri İlişkiler

Güzel ülkemizde olduğu gibi Kahramanmaraş’ımızda da sevgisizlik, başkalarına karşı ilgisizlik, saygısızlık, hoşgörüsüzlük oldukça fazladır.

Oysa insanın elindedir, hayatı kolaylaştırmak.

Asansörde, otoparkta karşı karşıya geldiğim her insana;

Hayırlı sabahlar,

Günaydın,

Tanıdıklarıma ise;

Merhaba, hayırlı sabahlar demeyi beşeri yaşamın gereği sayarım.

Ama son yıllarda;

Caddelerde gülen, gülücükler saçan insanlara rastlamaz oldum.

Bunları yazmaya iten ise; Sosyal Medya’da gördüğüm bir paylaşım oldu.

Bu paylaşımı ve benim bu günkü yazımı okuyan bir insan belki de bunlara uyarak mutlu olur düşüncesi ile aynen aktarmak istiyorum.

**

KALİTELİ YAŞAMAK İÇİN

AZALTIN : Yediğiniz yemeği, yemeğin tuzunu, çayın şekerini, kullandığınız eşyaları…, Harcadığınız parayı, boşa geçen zamanı, Gözyaşlarını, kafaya taktıklarınızı…, Kıyafetlerinizi, kuruntularınızı…, Bilgisayar başında harcadığınız vaktinizi, telefonla uğraştığınız süreyi, insanlardan beklentinizi, Televizyon izlemeyi.

BIRAKIN : Şikayet etmeyi, çekingenliği…, Rezil olma korkusunu, mazeret üretmeyi…, Başkaları için yaşamayı, yapamam düşüncesini, olumsuz düşünceyi, olumsuz kelimeleri…, Surat asmayı, ön yargıyı, herkesi eleştirmeyi…, Herkesi düzeltmeye çalışmayı,

ÇOĞALTIN : Gülümsemeyi, sevmeyi, olumlu düşünmeyi, dua etmeyi…, Şükretmeyi, ayaklarınızın toprağa temasını, Renkli giyinmeyi, sizi iyi hissettiren müzikleri dinlemeyi. İçtiğiniz su miktarını, çocuklarla geçirdiğiniz süreyi, Teşekkür etmeyi, selam vermeyi, özür dilemeyi, mazur görmeyi, alttan almayı, sevginizi hak edene vermeyi, istikrarınızı, hayal kurmayı. Güzel söz söylemeyi, kitap okumayı…

**

İşte böyle dostlar.

Yukarıdaki yazılanlar mucizevi kaliteli yaşam reçetesidir. Bunları günlük hayatında uygulayanlar mutlu olurlar. Uygulamayanlar ise boş laf, dedikodu ile kalitesiz ve stresli bir hayat sürerler.

Tabii buna hayat denilirse…..

Önceki ve Sonraki Yazılar