KALENİN BEDENLERİ

Güzel bir halk türküsü var.   Kalenin bendenleri, yar yar yar yandım “ diye

Tıpkı bu türküdeki gibi, her yıl bizim gariban Maraş Kalesinin bedenide “ yandım yandım “ diye feryat etmektedir.

En son feryadını geçtiğimiz 5 temmuz günü yaptı. Yeni bir yangın yaşayarak bedenindeki çam fidanları büyük zarar gördü.

Kalenin çevresindeki çamlıklar ve zemininde oluşan kuru otlar, sorumsuz sigara tiryakilerinin izmariti ile buluşunca, çam ağaçları ütülmekte, ne yazık ki bir kısmı da kül olmaktadır.

Kahramanmaraş Kalesi şehrimizin ve bölgemizin turizmi açısından en önemli mekanlarından biridir. Yabancılara gezdireceğimiz ilk yerler arasında kalemiz yer alır. Ne yazık ki bu güzelliği bir türlü koruma becerisini gösteremiyoruz.

Kale bayırlarında her yıl meydana gelen bu yangınlarla kirli görüntüler oluşmaktadır. yanan boşluklara belediyemiz yeni çam fidanları diksede, bilinçsiz vatandaşlarımızı da hesaba katarak acilen bir tedbir alınması gerekir diye düşünüyoruz.

Ne yazık ki her yıl bu işlem tekrarlanmakta. Şehrin göbeğinde bu yangın yaşanmakta.

Ahır dağında, sarp kervan geçmez ücra bir köşeden bahsetmiyoruz. Şehrimizin turizm vitrini olan Kahramanmaraş Kalesinden bahsediyoruz.

Kapalı alanlardan ihrac edilen sigara tiryalerinin açık havaya dağıldıklarını biliyoruz. Bilinçsiz tiryakiler sayesinde belli ki,  kuru otlar kale burcundan atılan sönmemiş bir sigara izmariti ile yanacaktır. 

Belediyemiz kale çevresi düzenlemesinde sanki biraz geç kalmış gibidir.  

En azından kale bayırlarına zemine uygun ateşe dayanıklı yeşil bitki örtüsü oluşturabilir. Çimlendirilme yapılabilir. Hatta yapay şellaleler düşünülebilir. Belediyemizin başarılı bir park bahçe müdürlüğü var.  Bu işin uzmanlarınca güzel bir çevre düzeni projesi oluşturulabilir.

Tedbir alınmaz ise şimdiki olduğu gibi; yukarıdan kale surlarından atılan pisliklerle, çöplüklerle, atık poşetlerle, ped şişelerle, şehrin merkezinde mahalle çöplüğü görüntüsünde bir kale bedenimiz olur.

Yarısı yanmış çam ağaçları ile bu çirkinlikten kurtulmak isteyen, tarihi Maraş Kalesi sanırız bu manzara karşısında aynı türküyü söylemeye devam eder.

 

Kalenin bedenleri

Yar yar yar yandım

Koyverin gidenleri

Şinanay yavrum şinanay nay”

Selam ve sevgilerle.

Önceki ve Sonraki Yazılar