Kahramanmaraş’ı tanımak!...

Aslen Kahramanmaraşlı olan ama İstanbul’da yaşan bir hemşehrimizi gezdirme imkanı buldum.

Sitemizde köşe yazarı olan Fisun Demir mahlasını kullanan bu değerli yazarımız öncelikle Malik Ejderi görmek istedi.

Malik Ejder Türbesi adına uygun yapılıyor. Öncelikle emeği geçenleri başka Belediye başkanı Mustafa Poyraz şahsında kutluyorum. İnşaat bittikten sonra oraya giden yolda asfaltlanır.

Malik Ejder ziyaretinden sonra Kayseri yolunu takip ederek göl sahasına şöyle bir baktık. Baraj gölünün etrafının düzenlenmesi gerektiği noktasında fikir birliği yaptıktan sonra Boğaziçi Konutlarından şehrin Kuzeyine geçelim dedik.

Kuzey Çevre yolunu takip ederek Sulu tarla eteklerinde bir süre önce yapılan ve inşaatı devam eden SEYİR TERASI’na çıktık.

Seyir terasından Kahramanmaraş’a bakmak bir ayrıcalık gibi bir şey. Saat10.00’dan saat 13.00’e kadar Kahramanmaraş’ı seyrettik. Ahir Dağından gelen tatlı esinti ve çam kokuları…

Seyir Terasını işletenler, garsonlar gelen misafirlere iyi davranıyorlar. İlgi ve iltifat ediyorlar.

En geç iki yada üç ay sonra insanların buluşma noktası haline geleceğini düşünüyorum. Tabii buraya gelirken küçük bir ayrıntı var. Yolu asfalt değil. Sanırım bu yolda hemen asfaltlanmalıdır. Hatta seyir terasına varmadan önce 150- 200 metrelik bölümü parke olmalı kalan bölümleri asfalt olmalıdır diye düşünüyorum. İnsanlar yürüyüş yolu olarak da gezebilmeli!...

Fisun Hanım gördüğü Kahramanmaraş manzarasından çok etkilendi. Belediye Başkanı Mustafa Poyraz’ın 6 yılda Kahramanmaraş’ı tanınmayacak kadar değiştirmiş olduğunu söyledi.

Galiba biz her gün gelip geçtiğimiz yerlerdeki değişiklikleri fark edemiyoruz.

Ya da fark etmek istemiyoruz.

Körü körüne bir inat ve çekememezlik içimize sinmiş.

Fisun Hanım diyor ki; “Malik Ejder Hz.lerinin maraşlılar için beddua ettiği yönünde söylentiler var. Galiba bende buna inanmaya başladım!”

Şehrin yapısal anlamda değiştiğini fakat ve bu değişim nispetinde insanların değişmediğine dikkat ettiğini söylerken birde tespit yaptı.

“İnsanlar kırmızı ışıkta, araçlar ise yeşil ışıkta geçiyorlar!”

Evet… bu önemli bir tespiti ve sebeplerini anlatacak değilim.

Biraz dikkat!..

Biraz saygı!..

Bizlerin, şehrimizin tanıtımına olumlu katkı yapacağını düşünüyorum.

Bu arada Değerli gazeteci arkadaşım Ali Eskalen’in kardeşi Fatih ile Sevcan çifti evlendiler. Genç çiftlere ömür boyu mutluluklar diliyorum.

İki gün sonra başlayacak olan Ramazan ayının huzur ve mutluluğa vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.

Her günümüz Ramazan huzuru içinde olsun!...

Önceki ve Sonraki Yazılar