Kahramanmaraş’ı gezdim şöyle bir

Aksu tv yeni yayın dönemi çekimleri için Kahramanmaraş’ı turladık. İlk çekim yerimiz Kılavuzlu’daki tarihi Ceyhan Köprüsüydü.

Hasancıklı mahallesi girişinden tek başıma aracımla bu yola girdim. Tam büyük köprü bitiminden. Sağa döndüm yavaş yavaş ilerliyorum. Yola parke döşenmiş. Ancak ralli yaparak bir sağa bir sola birinci vites ile devam ettim.

Biraz ilerledikten sonra toprak zeminli bir yola çıktım. Tarihi köprü ile bu yer arası ancak 1 km falan gelir. Yol toprak. Oysa bu tarihi köprüye gelip de  fotoğraf çektiren yüzlerce vatandaşımız olur. Hani dedim kendi kendime; “Ya hu bir yetkili bu güne kadar fark etmedi mi?” Burada iki ayrı balık lokantası var. Buraya balık yemek için gelen onlarca insana, fotoğraf çektirmek için gelen insanlara şehrin merkezinde toz yutturmak da neyin nesi?

**

Büyükşehir Belediyesinden konunun muhataplarını aradım. Bu bölge ile ilgili projeleri olduğunu yolun değişebileceğini ve bu nedenden dolayı da asfalt yapmadıklarını söylediler. Makul bir yaklaşım. İlgilerine teşekkür ediyorum. Ancak burası ile ilgili yapılacak projenin ne zaman başlayıp ne zaman biteceği de belli değil. İnsanların daha fazla mağdur olmaması için tek kat buranın ivedilikle asfalt yapılması gereklidir.

Çünkü bu görüntü bize hiç yakışmıyor.

**

Çekimlerimizin ikinci durağı ise Kahramanmaraş kalesiydi. Yaklaşık iki saatten fazla orada kaldık.

Büyükşehir Belediye şirketi olan Akbel iştiraki ile kalede bir kafeterya var. Şöyle etrafa baktım. Kalemiz temiz. Kafeteryada çalışanlar aklı başında, saygılılar. Bazlama ise on numara. Çayları iyi. Öncelikle teşekkür ediyorum.

Kale içinde çocuk oyun grupları var. Banklar dizilmiş. İnsanlar şehre bakıyor. Banklar temiz. Kale burcuna yerleştirilen büyük bayrağımız şanlı şanlı dalgalanıyor.

Eskiden oradan Bozkurt motifli bir kaide vardı. Kaldırıldı. Keşke tekrar yerine konulsa.

Orada gezen gençlerle sohbet ettik. Orta yaşın üzerinde bir bey; “evladım eskiden burada yazlık sinema vardı” dedi.

Haklıydı. Bende o yazlık sinemada film izlemiştim. Büyükşehir Kültür Dairesi gelecek yıl orada yazlık sinemayı tekrar hayata geçirebilir. Kahramanmaraş ile ilgili filmler, tarihi belgeseller v.s. yayınlanabilir. Neden olmasın ki?

**

Kılavuzlu tarihi köprü ve civarında kaledeki gibi bir temizlik göremedik. Oradaki su birikintilerinin üzeri temizlenebilir. O bölge hafta bir temizlense sanırım daha iyi olur. Bir traktör ile üç beş işçi hafta bir iki saatte temizlik işini yapabilirler.

Balık tutmaya gelenler, fotoğraf çektirenler, lokantaya gelenler temiz bir çevre ile karşılaşırlar. Bu da Belediyemizin şanını artırır. Oralara gelenler bu temizlik karşısında yöneticilere teşekkür ederler. Şimdi bu görüntü ile kimsenin de teşekkür falan ettiği yok.

Bu işleri Büyükşehir Belediye Başkanının takip edecek hali yok. Daire Başkanları, müdürler ne iş yaparlar?

**

Kahramanmaraş gibi Allah’ın bütün güzellikleri bahşettiği bir şehirde yaşıyoruz.

Bu şehri güzelleştirmek hepimizin elindedir. Piknik alanlarına gittiğimizde, oraları temiz bırakırsak bir sonraki gelişinde temiz buluruz.

Her şeyi Belediyelerden beklemek de doğru bir yaklaşım değildir. Ancak Belediyelerimizin de yapması gereken hizmetleri vardır.

İnşallah bir sonraki Ceyhan Köprüsü ziyaretimde asfaltlanmış yol ve temiz bir çevre ile karşılaşırım.

Tertemiz bir şehirde birlikte mutlu bir şekilde yaşayabilmemiz umuduyla….

 

Önceki ve Sonraki Yazılar