Abdulbaki GÜNIŞIĞI

Abdulbaki GÜNIŞIĞI

Kahramanmaraş Kafkas Kültür Derneği 9. Genel Kurulu

 

Kafkas kültür derneğinin kurulduğundan bu yana yaptığı 9. kurultayı pazar günü erken saatlerde üyelerimizin iştiraki ile başlamış olup resmi oturum saat 13.00 te yönetim kurulunun ve thamadelerin (büyüklerin) konuşmaları ile açılmıştır. Yönetim kurulundan Nevzat Tarakçı (yemuz) beğin güzel sunumu ile konuşmalar başlamış ve yönetim adına başkan Şahver Tuna (tüme) beğ gerekli bilgilendirmeyi yapmıştır. Şahver beğin ardına aynı ekip ile yeni bir yönetim meydana getirecek olan Dr.Uğur Toka beğ (nohço) konuşma yaptılar. Bu konuşmaların ardına her iki yönetim listesinin sahiplerinin şahsi olarak yaptıkları güzel kulis ve herkesin gösterdiği Kafkasyalıya yakışan ağırbaşlılık ve hiç bir derneğe nasip olamayacak kadar güzel ve samimi ortam içinde karşılıklı listeler oylandı. Oy kullanan üyelerin büyük bir kısmı yeni listeye oy verdi ve eski yönetim görevini büyük bir huzur içinde yeni yönetim üyelerine gönül rahatlığı ve vazifelerini yapmış insanlar olarak teslim ettiler. Bundan sonra maraşımız da ve Türkiyemizin her yerinde serpilmiş durumda olan Kafkasyalı hemşehrilerimizin ve aziz devletimiz olan Türkiye Cumhuriyetinin hizmetinde ve ana vatan Kuzey kafkasyanın her derdi ile de ilgilenmek üzere yeni yönetim iş başına geçtiler. Yeni yönetim kurulu başkanlığı emekli komser kardeşimiz Lisan Alkış (yemuz) beg oldular. Kendisini ve yönetim kurulundaki bütün üyelerimizi tebrik ediyor ve hizmetlerinde başarılar diliyorum.

Çok kıymetli büyüğüm ve derneğimizin fahri başkanı olan merhum Nejmeddin Gevri (gavri-Kansu gavri -Maraş ulu camiinin memluklu devletinin bir eseri olduğunu hatırlatarak ) beği yad etmemek olmazdı. Rahmetli derneğimizin bu günkü hale gelmesinde çok emeği olan birisi idi. Derneğimizin yeni binasının açılışında kriz geçirerek rahmetli olan eski başkanlarımızdan Kemal demirci (avar-maarula) begi ve Aynı zamanda eski yönetim içindeki arkadaşlar ve özellikle Ak parti il yönetimde güzel vazifeler icra eden sevgili kardeşim Erol Arslan (ğodaka) begin hizmetlerini söylemeden olmaz. Derneğimizin bu günkü haline gelmesinde hakka yürüyenler ve hayatta olan bütün emeği geçenlerin isimlerini yazmağa kalksam sayfalar yetmez. Maraş halkına ve belediyemize yaptığı katkılar dolayısı ile ayrıca teşekkür ediyorum.  Ayrıca bacanağım Cemil Atalar (memreş) begin emmisi oğlu(vunegoş)  müteahhit Cengiz Atalar (memreş) beğin katkıları büyük olmuştur ve isminin verilmesini hak etmiştir. Cengiz beğin katkılarının bütün derneklere örnek olmasını arzuluyoruz.

Yeni yönetim kurulunu tebrik ediyorum ve hizmetlerinin maraşımıza ve Kafkas toplumuna hayırlar getirmesini Cenab-ı Allahtan niyaz ediyorum. Vesselam.

Önceki ve Sonraki Yazılar