İstediğiniz kadar “yorum” yazabilirsiniz!..

2008 yılı Şubat ayından bu yana 3 yıl geçti. Maraş Gündem olarak üç yılı geride bıraktık.

Site kurmamızdaki en önemli sebep ise; çağı yakalamak, çağa göre gelişen iletişim araçlarını kullanmak ve Kahramanmaraş lobisi oluşturmaktı.

Günlük şu kadar insan sitemizi ziyaret ediyor, Kahramanmaraş’ta en iyi biziz falan şeklinde nutuk atarak, kendimizi övecek değiliz. Kahramanmaraş’ta faaliyette olan bütün internet haber siteleri kendi çapımızda bu güzel şehrimizin gelişmesine katkı yapmaya çalışıyoruz.

Emeğimizi, kopyala yapıştır tekniği ile bizden izinsiz alıp kullanan, emek hırsızları hariç, bu işe emek veren, ve bu işi hobi için değil de ciddi ciddi yapan siteleri kardeş site kabul ediyor, elimizden geldiğince de destek veriyoruz.

Hiçbir haber ajansına abone olmayarak, bizim para vererek aldığımız haberleri kendi sitelerine ekleyen, bizlerin saatlerce koşuşturarak ortaya çıkardığımız haberleri bizden izinsiz alarak kullanan sitelere ve sahiplerine de diyecek bir söz bulamıyoruz.

Zaman zaman uyarıyoruz. Bunun maddi ve hapis cezalarını dile getiriyoruz. Sanırım bu gidişle birçok site sahibi hakkında suç duyurusunda bulunmak zorunda kalacağız.

Bir süre önce Gaziantep’te yapılan Basın ilan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay’ında hazır bulunduğu bir toplantıda, Sayın Genel Müdür İnternet Yasası ile ilgili çalışmaların tamamlandığını ve yakında kanunlaşacağını dile getirdi. Şimdilik umutla o yasayı bekliyoruz.

Evet, sevgili internet dostları…

Bizler uzun yıllardır gazetecilik yapan ve sadece bu yaptığımız işten evimize ekmek götüren insanlarız. Başka bir meslekte çalışıp sonra da bu işi ek iş olarak yapanlardan değiliz. Bizler 212 sayılı basın yasasını ve diğer basınla ilgili yasaları bilen ve bu doğrultuda gazete tarzı haber yapan, ilkeleri ve kuralları olan insanlarız.

Özellikle yorum yazan dostlara önerilerim olacak. Bunları sıralayacak olursak; Yorum yazarken: İSİM VE SOYİSİM, mümkünse telefon, e.mail gibi kendilerine doğrudan ulaşacağımız imkanlar verildiğinde YAYINLAYAMADIĞIMIZ yorumların gerekçesini izah edebiliriz. En ufak tazminat cezaları 15000 Tl’den başlıyor. Başkalarının haklarına tecavüz etmeden isim ve soy isimlerin yer aldığı yorumların neredeyse tamamı yayınlanmaktadır. Büyük harf ile yorum yazmayınız lütfen. Bazen abuk sabuk isimlerle de yazılan yorumları yayınlamıyoruz. Öncelikle yorum yapan arkadaşlarımızın yaptığımız işe saygı duymalarını beklemek bizim hakkımızdır. Biz burada oyun oynamıyoruz. Biz burada ciddi ciddi bir hizmet ortaya koymaya çalışıyoruz.

Ayrıca; Köşe yazarlarımız bazen bizlerde fark edemeden, ölçüyü kaçırıyor, kantarın topuzunu kaçırıyorlar. Aslında YAZAR arkadaşlarımızda bunlara dikkat etmelidirler. Siteye giren bir yazıyı çok zorda kalmadığımız sürece kaldırmıyoruz. Ancak doğrudan kişilik haklarına saygısızlık var ise de buna izin vermiyoruz.

Değerli internet dostları;

Bir köşe yazarı arkadaşımızın yazısına yorum yazılmış, sınırlama olduğu için parça parça girmiş, bu sorunu çözdük. Bundan sonra düşüncelerini ifade etmek isteyen dostlarımız, istediği kadar yorum yazabilecektir.

Kahramanmaraş bizim. Ve hepimiz caddelerde, sokaklarda birbirimize selam veriyor, konuşuyoruz. O zaman her alanda ölçülü olmak gibi bir mecburiyetimiz var.

İşte biz bu mecburiyet içinde yayın politikamızı oluşturuyoruz. Dördüncü yılına giren internet sitemiz her geçen gün kendini geliştiriyor ve okur sayısını artırıyor.

Bize her alanda güç ve destek veren, dünyanın her yerinden sitemize giren, internet dostlarına teşekkür ediyoruz.

Her şey gönlünüzce olsun!...

Önceki ve Sonraki Yazılar