İSİMLER ORTAYA ÇIKARKEN

Kahramanmaraş’ta adaylıklar noktasında MHP ve Ak Parti cephesinden baktığımızda umulmayan isimlerin aday adaylığına müracaatlarına tanık oluyoruz.

MHP’de Ejder Oruç ile Ak Parti’de İl Başkanı Atıf Şirikçi’nin aday adayı olmasını ben kendi hesabıma sürpriz olarak gördüm.
Ak Parti’de bu adaylık sürecinde İsmail Alkış, Tanin Telbisoğlu, Zeynel Şerefoğlu ve Atıf Şirikçi gibi teknik yönü ağır basan isimlerin ortaya çıkması kentin geleceği adına iyi bir gelişme olarak görüyorum.
Sayın Başbakan’ın “gidin hizmeti Kahramanmaraşta görün” şeklinde açıklama yapması, ve her gittiği yerde bunu vurgulaması Belediye Başkanı Mustafa Poyraz’a artı hanesi olarak yazıldı diye görüyorum. Tespitlerim ne denli doğru bunu zaman gösterecek.
Ak Partide ortaya çıkan aday adaylarının teknik konumu ve siyasi ağırlıkları “adaylık” adına ne denli etkili olacak?
Bu soruya sağlıklı bir cevap verebilmek için; Ak partinin adaylık kriterlerine bakmamızın doğru olacağını düşünüyorum.
Bu kriterleri ise; kamuoyu desteği, Teşkilat desteği, İl Başkanı desteği, Milletvekili desteği ve Genel Merkez Teşkilat desteği olarak sıralayabiliriz.
Bu sıralamada bana göre en büyük faktör “kamuoyu desteği” yani yapılan kamuoyu yoklamalarında yeterli bir sayının üzerinde oy alması, Genel Merkez nezdinde “izlenmeye değer aday adayı statüsü” getirecektir.
Bunu sağlayan aday adaylarının yarışa “ bir adım önde” devam edeceklerini tahmin ediyorum. Tabii son söz Genel Başkanların!...
Bu aralar MHP’yi izliyoruz.
MHP daha önceki seçimlerde izlediği taktiği bu seçimlerde uygulamadı. Beldelerde ve İlçelerde üzerinde anlaşılan isimleri hemen ilan ederek, seçim yarışına bir adım önde devam etmek istiyor.
Gördüğümüz o ki; daha önceleri de ifade ettiğim gibi “seçimler hiçbir parti için çantada keklik değildir!”
Şu anda Genel Merkez rüzgarları pek buralarda hissedilmiyor. Ancak meydan mitingleri başladığında “bu rüzgar çok önemli”
Biraz sonra MHP’de basın toplantısı var.
Mustafa Taşçı ile Vahit Kazancı aday adaylık müracatını yapacaklar.
Diğer siyasi partiler lütfen yazdıklarımızdan alınmasın. Kahramanmaraş’ta genel olarak seçimler Ak Parti ile MHP arasında geçecek, iki ilçe ve bir belde de CHP’ye şans tanıyorum.
Seçime katılan bütün siyasi partilere ve aday adaylarına başıralar diliyorum. Biz böyle yazıyoruz amma; “umutsuzluk olmamalı” ben hala “iyi bir günlük gazete kuracağımın hayalini yaşıyorum!” Bu hayal olmasa gazeteciliği hemen bitiririm.

Neyse; bir başka yazıda görüşmek üzere!..


Önceki ve Sonraki Yazılar