ISIMLER ORTAYA ÇIKARKEN

Kahramanmaraş"ta adaylıklar noktasında MHP ve Ak Parti cephesinden baktıgımızda umulmayan isimlerin aday adaylıgına müracaatlarına tanık oluyoruz.

MHP"de Ejder Oruç ile Ak Parti"de Il Başkanı Atıf şirikçi"nin aday adayı olmasını ben kendi hesabıma sürpriz olarak gördüm.

Ak Parti"de bu adaylık sürecinde Ismail Alkış, Tanin Telbisoglu, Zeynel şerefoglu ve Atıf şirikçi gibi teknik yönü agır basan isimlerin ortaya çıkması kentin gelecegi adına iyi bir gelişme olarak görüyorum.

Sayın Başbakan"ın ?gidin hizmeti Kahramanmaraşta görün? şeklinde açıklama yapması, ve her gittigi yerde bunu vurgulaması Belediye Başkanı Mustafa Poyraz"a artı hanesi olarak yazıldı diye görüyorum. Tespitlerim ne denli dogru bunu zaman gösterecek.

Ak Partide ortaya çıkan aday adaylarının teknik konumu ve siyasi agırlıkları ?adaylık? adına ne denli etkili olacak?

Bu soruya saglıklı bir cevap verebilmek için; Ak partinin adaylık kriterlerine bakmamızın dogru olacagını düşünüyorum.

Bu kriterleri ise; kamuoyu destegi, Teşkilat destegi, Il Başkanı destegi, Milletvekili destegi ve Genel Merkez Teşkilat destegi olarak sıralayabiliriz.

Bu sıralamada bana göre en büyük faktör ?kamuoyu destegi? yani yapılan kamuoyu yoklamalarında yeterli bir sayının üzerinde oy alması, Genel Merkez nezdinde ?izlenmeye deger aday adayı statüsü? getirecektir.

Bunu saglayan aday adaylarının yarışa ? bir adım önde? devam edeceklerini tahmin ediyorum. Tabii son söz Genel Başkanların!...

Bu aralar MHP"yi izliyoruz.

MHP daha önceki seçimlerde izledigi taktigi bu seçimlerde uygulamadı. Beldelerde ve Ilçelerde üzerinde anlaşılan isimleri hemen ilan ederek, seçim yarışına bir adım önde devam etmek istiyor.

Gördügümüz o ki; daha önceleri de ifade ettigim gibi ?seçimler hiçbir parti için çantada keklik degildir!?

şu anda Genel Merkez rüzgarları pek buralarda hissedilmiyor. Ancak meydan mitingleri başladıgında ?bu rüzgar çok önemli?

Biraz sonra MHP"de basın toplantısı var.

Mustafa Taşçı ile Vahit Kazancı aday adaylık müracatını yapacaklar.

Diger siyasi partiler lütfen yazdıklarımızdan alınmasın. Kahramanmaraş"ta genel olarak seçimler Ak Parti ile MHP arasında geçecek, iki ilçe ve bir belde de CHP"ye şans tanıyorum.

Seçime katılan bütün siyasi partilere ve aday adaylarına başıralar diliyorum. Biz böyle yazıyoruz amma; ?umutsuzluk olmamalı? ben hala ?iyi bir günlük gazete kuracagımın hayalini yaşıyorum!? Bu hayal olmasa gazeteciligi hemen bitiririm.

Neyse; bir başka yazıda görüşmek üzere!...

Önceki ve Sonraki Yazılar