INSANLARI MUTLU ETMEK ÇOK ZOR

Dün www.kanal46.com da Sayın Mustafa şirin agabeyim ?Kıt anlayışlılar? la ilgili çok güzel bir yazı kaleme almış. Okuyunca kendi kendime ?ulan kendini bu milletin ?Erişilmezi? sanan ve en ufak eleştiride ?Havalara hoplayan? bu zevatlar acaba nasıl bir yazı ister ki ?GIK? ları çıkmasın, birde böyle bir yazı yazalım bakalım buna ne diyecekler? dedim (gerçi bu tür suya sabuna dokunmayan yazıları pek beceremem yalnız her şeyin bir ilki vardır degil mi?). Ancak bu işi nasıl yapacagım bilmiyorum. Mesela bu tür yazılara şöyle mi başlanır acaba.

 

Dün arabamla iş yerine geliyordum ki telefonum çaldı, baktım çarşıda ki esnaf arkadaşlardan bir tanesi.

 

- Alooo gardaşım neredesin, düvende toplandık seni bekliik

- Ya kusura bakmasanız, biraz işim varda

- Olmaz bak burada bi sürü adam toplandık, birez hanek çalacaak, 5 dakka ugrayıver.

- Tamam birazdan oradayım.

Biraz sonra işyerinden içeri giriyorum

-Selamın Aleyküm

- Oooo Aleyküm Selam gel hele gardaşım, şöyle bir otur. Döller abinize bir çay söyleyin hemen.

Ve 5 dakikalıgına gelinen yerde saatlerce oturulur, ekonomiden siyasete, spordan ticarete her şey bu mecliste konuşulur.

-Yahu gardaş ne olacak bu doların halı, bak aldı başının gidiyor (Sanki ben dolardan sorumlu devlet bakanıyım)

- Valla Başbakan açıkladı "Kur akar, yolunu bulur, kriz bize teget geçecek? dedi.

- Ya bırak Başbakanı allasen, tabiî ki öyle diyecek yoksa çıkıpta ?Ulan memlekette kriz var, Amman adımlarınızı dikkatli atın? mı diyecek.

- Yahu iyi güzelde Başbakana inanmıyorsanız bana niye soruyorsunuz ki bu soruyu.

- Ya sende hemen kızıyorsun, iyi o zaman söyle bakalım bu dönemde Ak Partinin Belediye başkanı kim olur? (Haydaaa sanki sohbete gelmedik Münker ile Nekir"in arasına düştük)

 

- Ya kim olursa olsun bana ne,  bana niye soruyorsunuz?

-Gardaş sen gelmeden önce biz burada arkadaşlarla bir tahmin yaptık, onların çogu bir isim üzerinde duruyor, sen fikrini söyle bizde tahminlerimizi sana söyleyeceek.

 

- Bana göre Içlerinde yine en şanslısı Mustafa Poyraz, ben başbakanın yerinde olsam hiç başkan adayı aramam, gerçi Başbakanda işin farkında olmalı ki gittigi her yerde Belediye Başkanının icraatların övüyor.

- Ya bırakın gardaşım herkes öyle söylüyor, bu memlekette Poyraz"dan başka başkan olacak adam yok mu? (Haaa burada anlıyorum ki, adam Poyraz muhalifi ve karşısındakini de mutlaka muhalif yapacak)

 

- Iyi kardeşim sence bu memlekete Belediye Başkanı olacak adam nasıl biri olmalı, ?Hizmet? diyorsan Poyraz"ın yaptıkları ortada, ?Dürüstlük? diyorsan, bana göre dürüst biri, kimi zaman dili yerel şiveye kaysada konuşma kabiliyeti çok iyi. Peki sen nasıl bir başkan bekliyorsun?

 

- ?.. (Biraz sessizlikten sonra) Ya ne bilim, adam Başkan olduktan sonra bize selam vermez oldu, görüşmeye gidiik randevun yok diye bizi içeri almıler. (Haa anlıyorum ki adamın Poyrazım hizmeti ile, dürüstlügü ile derdi yok, adamın derdi "Poyraz niye bana selam vermiyor" derdi.

- (Bakıyorum adam bocalamaya başlayınca ben konuyu degiştirmek için) Eeee sen boş ver onu bunuda, Bu kriz senin buraya hiç ugramamışa benziyor, bakıyorum da sabahtan beri gelenlere yemek söylüyorsun, çay söylüyorsun, hani kriz vardı memlekette.

 

- Yahu ede ne bilim kelli felli adamlar her gün çıkıyor televizyona ?Amanın öldük, bittik, gittik, iflas ettik, kriz geldi, imf yi çagırın hemen, borç para alalım? deyip duruyorlar. Eger kriz dedikleri bu ise bize krizin falan geldigi yok, biz gene satışımızı yapıp evimize ekmegimizi götürüyok çok şükür.

Evet biliyorum, ?Yahu bu delinin zoru ne ki bu kadar sorunun arasında bu gün bizimle dalga geçer gibi yazı yazmış? diyorsunuz şu anda. Ama yukarıda da dedigim gibi bu memleketin ?Kıt? anlayışlılarını gücendirmemek için böyle yazılar yazmak gerek diyecegim ama sanıyorum bu yazıma da Poyraz"ın Rakipleri ?Kıl? olacak.

 

Eeeee ne yapalım insanların hepsini memnun etmek çok zor.

 

Görüşmek Umuduyla.   

Önceki ve Sonraki Yazılar