Iktidarın faydalı ortagı

Devlet Bahçeli"nin Genel Başkan olalı beri icraatında ve son zamanlarda AKP iktidarına en önemli davalarda omuz, Abdullah Gül"e de Çankaya"ya çıkması için ip verdi ve TSK"ya karşı bir tavır gösterdi! Ve bana kalırsa, MHP"yi kökten degiştirmeye çalıştı... Partinin kurucusu Başbug Türkeş"in emanetine sahip çıkmadı! Rahmetli Türkeş hayatta iken, bizzat bana söyledigi gibi, Bahçeli"ye güvenmemekte haklıymış!

Ben başından beri Bahçeli"nin yaptıklarında -siyasetinde- bizim künhüne vakıf olamayacagımız bazı hikmetler vardır, diye düşündüm... APO"nun idam edilmemesine ortak oluşundan beri!

O  ?hikmetler?  Sayın Genel Başkanın son basın toplantısında söylediklerinden, büsbütün anlaşıldı! Kısacası AKP"nin  ?sessiz ortagı? AKP"nin, siyasetine gene omuz verdi! Bahçeli yönetimindeki MHP, adeta AKP"nin  ?sessiz ortagı.? Iktidar, Bu kadar faydalı bir ortagı -yardımcıyı- harcayabilir mi? Hele Bahçeli"nin son söylediklerinden sonra!

 

Yeni hikmetler  

 

Bahçeli konuşmasında ülkenin asıl güncel dertlerine iktidarın mali ve ekonomideki hatalarına yaşama şartlarının zorlaşmasına ve yolsuzluklara, pek deginmedi.

Başlıca derdi Anayasa Mahkemesi"nin türban konusundaki kararı ve parti kapatma yetkisinin kaldırılması ve Anayasa"nın degiştirilmesi!

Söylemiyor; çıgırından çıkan ve laiklige karşı eylemlerin odagı oldugu tespit edilmiş bir parti kapatılmazsa ne olur? Bahçeli, bu konuda alternatifleri düşünmüyor: Bu sübap -sigorta- olmazsa hangi güç TC"yi savunmak durumunda kalacak? Bunu da düşünmüyor. Ve Anayasa"da degişiklik yapılacaksa, bunun aslında  ?kapatılan partilerin bir daha açılmaması?  şeklinde olması gerekecegini de düşünmüyor! Nihayet, bütün demokrasilerde, kuvvetlerin ayrılıgı ilkesine göre dengeler ve kontroller oldugunu kabul etmiyor! Ve sorarım; Sayın Bahçeli, aynı mantıgıyla, bölücü DTP"nin kapatılmasına da karşı mı?

Hemen akla, bir ihtimal geliyor. Başından beri, entelektüellere, aydınlara hoş görünmek... Bunda başarılı da oldular; aydınlar Bahçeli"yi koyacak yer bulamıyorlar! Bana  ?dostlarını söyle kim oldugunu bileyim? ...

 

Kutsal emanet

 

Ne var ki Milliyetçi Hareket, Sayın Bahçeli"nin boyunu da, Partiyle ilişkilerinin tarihini de aşan kutsal bir emanettir! Böyle günlük politika hesapları ve amaçları ugruna harcanamayacak bir emanet!

 (Yeni Çag Gazetesi)

Önceki ve Sonraki Yazılar