İftar Giderleri Somali’ye gönderilmelidir

Somali, bir afrika ülkesi. Halkının büyük çoğunluğu müslüman. Ve bu halk şimdi açlık sonucu ölüm tehlikesi ile karşı karşıya.

Daha açık bir ifade ile;

AÇLIKTAN ÖLÜYORLAR….

Buna yüreğinde Allah korkusu olan hiçbir insanın ilgisiz kalması beklenemez.

Mübarek Ramazan ayı içindeyiz.

Sağlık durumu iyi olanlar Allah’ın bu emrini yerine getirerek Orucunu tutuyorlar.

Sağlık durumu iyi olmayanlar ise, bunun bedelini ödeme gayreti içindedirler.

Somali’de yaşanan bu insanlık dramına karşı ülkemizde bir çok vakıf, dernek çalışma yapıyor.

İnsanlar güçleri nisbetinde yardımcı oluyor.

Bir bankada, 9-10 yaşlarında bir kız çocuğunun kumbarasında biriktirdiği bir miktar parayı Somali için yatırma çabasına bakınca yüreğim burkulmadı desem yalan olur.

Tabii bu fotoğraf karşısında bize de düşen görevler vardı.

Bu görevlerden bir tanesi işte bu yazıyı yazmak, somali ile ilgili haberleri yayınlamak, görselleri yayınlamak ve merhamet sahiplerinin dikkatini bu yöne çekebilmek.

Ey Kahramanmaraşlı müslümanlar;

Bu müberek günlerde sizlerinde yapacağı çok şey var.

Zenginler zekatından, garibanlar ise fitresinden olmak üzere bu ülkeye, bu müslamanlara çam sakızı çoban armağanı elimizi uzatmanın bir insanlık görevi olduğunu düşünüyorum.

İFTAR GİDERLERİ BU ÜLKEYE GÖNDERİLMELİDİR

Bir baba olarak, son günlerde akşam haberlerini izleyemez oldum. Küçücük çocukların yaşam ile ölüm arasında mücadelesi, annelerin çaresizlikleri, bu manzara karşısında rahat bir lokmayı ben bogazıma koyamıyorum.

Gönlüm razı olmuyor,

Vicdanım razı olmuyor…

Bu güzel ay gereği bir çok kurum, siyasi parti ve iş adamları iftar proğramları yapacaklardır.

Ve ben orada Somali de insanlık dramı yaşanırken bu iftarlarda hiçbir şey olmamış gibi oturup yemek yiyemem, yemem, yiyeni de çok çok ayıplarım.

Onun samimi bir müslüman olduğu noktasında da şüphe duyarım…(Bu söz ağır ama gerçek olan da bu!)

Ey müslümanlar;

İstiklal ve bağımsızlık şavaşı ile tarihe not düşüren bu şehrin evlatları, vakıflar, dernekler, hayırsever iş adamları neredesiniz?

Bu konuda Kahramanmaraş’ta bir kampanya bile açılmamış olmasından esef duyoyor, utanıyorum…

Birileri bu konuda bir şey yapmalı…..

BAŞBAKAN’DAN NE BEKLEDİM?

Ramazanın birinci günü Başbakanımız Sayın Tayyip Erdoğan’ın yanına onlarca iş adamı, vakıf ve diğer STK temsilcilerini alarak bir basın toplantısı yapmasını ve bir kampanya açmasını, bunu yaparken de TC HÜKÜMETİ OLARAK 1 MİLYAR DOLAR destek vermesini bekledim.

Filistinde aç ölen yok. Ama Somali’de bu insanlık dramı karşısında sadece Diyanet İşleri Bakaşkanlığının çağrısını yetersiz bulduğumu ifade etmek istiyorum.

Lafın kısası; benim yüreğim yanıyor, ben çaresizlik içinde kıvranıyorum.

Bu uğurda kim en küçük bir ikram yapmışsa, mutlaka bunun karşılığını fazlasıyla alacaktır… Allah yardım yapanların yardımlarını kabul eylesin ve mükafatını da her iki cihanda versin…

Buna ilgisiz kalan, duyarsız kalanlar için ise; Allah ıslah eylesin, yüreğine merhamet versin diye dua eylemekten başka bir şey gelmiyor elimden…

(Not; bu köşe yazısına koyduğum fotoğraftaki küçük yavru bizlerin çocuğu olabilirdi. 1 km uzaklıktaki BM kampına gitme mücadelesi veren bu çocuğun ölümünü bekleyen yırtıcı kuş…ve bu resmi çekerek oradan uzaklaşan fotoğrafçı daha sonra akli dengisini kaybederek, intihar etti. Başka bir söze gerek var mı?

Önceki ve Sonraki Yazılar