Hükümetin Ulaşım Stratejisinde Kahramanmaraş’ın yeri

Ülkemizde Ulaşım alanında onlarca farklı projeksiyon tartışılmakta, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 100.yıl dönümü nedeniyle farklı farklı yatırım projeleri de gündeme gelmektedir.

Ülkemizde son on yılda öncelik ulaşım olmak üzere, sağlık ve eğitim alanlarında da ciddi projeler hayata geçirildi.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yıl dönümüne yetiştirilmek üzere ulaşım ile ilgili ortaya konulan projelere baktığımızda üzülerek ifade etmek istiyorum ki; bu projelerde Kahramanmaraş’a her hangi bir rol verilmemiş.

Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayan en kestirme karayolu projesi de Ulaştırma Bakanlığının projelerinde gözükmemektedir. Belki İller arası yapılan duble yollar sayesinde bu mümkün olacaktır.

Kahramanmaraş’ta yapılan duble yol inşaatlarına baktığımızda da özellikle bitirilmiş bir yerimiz henüz yoktur. Yer yer tamamlanarak hizmete açılan yerlerde de uygulamalardan tedirginlik duyuyoruz. Örneğin Kahramanmaraş- Kömürler Bölünmüş yolundaki orta refüj denilen yer çok tehlikelidir. Allah göstermesin en ufak sollama hatasında ölümlü trafik kazalarına davetiye çıkartır niteliktedir.

Birileri, bir yetkili bu konuda uyarı yapmıyor mu? Buna benzer ucube uygulamalar sadece bizim kentimize münhasır oluyor sanıyorum. Eğer yağmur nedeniyle bu yapılıyorsa o da çok anlamsız, siz bunu “şev” yerine yapıyorsanız bu yaptığınıza kargalar bile güler. Kusara bakmayınız, ben mühendis değilim. Ama yaptığım yolculuklarda doğrudan araba süren biri olarak Kahramanmaraş- Kömürler yolu beni çok korkutuyor. Bu yolun standardı yükseltilmelidir.

Ulaştırma Bakanlığı yeni yol ağı ile ilgili ortaya koyduğu hiçbir projede Kahramanmaraş’ı, özellikle Doğu Akdeniz Bölgesini koymamasını doğrusu anlamış değilim.

Hükümetin yeni yol projelerinde Kahramanmaraş, Adana, Gaziantep, Hatay gibi kentler yok sayılmıştır.

Bu bölgenin milletvekilleri birlik olarak bu sorunun üzerine gitmelidirler.

Eğer Bakanlığın bu bölge için farklı bir projesi var ise bakanlık bunu açıklamalıdır.

Komşumuz Adıyaman’ı diğer kentlere bağlayan yol çalışmaları hızlı bir şekilde devam ederken bizim Kahramanmaraş- Kayseri yolu ile ilgili çalışmalar karınca hızında ilerlemektedir.

Kahramanmaraş’ta siyasetçiler, sivil toplum örgütleri ulaşım konusunda hükümetin projeksiyonlarına bakmalı ve ulaşım konusunda da hakkını istemelidir.

Yoksa bu şehrin gelişmesi hiçbir alanda mümkün olmaz. Kör nokta olarak kalmaya mahkum olur.

Biz yıllardır neden yakınıyoruz? Yabancı gelmiyor diyoruz. Mevcut yolları kullanarak Kahramanmaraş yakınlarından geçen yolları bile kent merkezinden uzaklaştıracak projeler yapıyoruz. Bunu yaparken bile yol kenarlarını birer cazibe merkezleri haline getirmek yerine, görüntü kirliliğini olduğu gibi bırakıyor bir düzenleme yapmıyoruz.

Karayolları Bölge Müdürlüğü kendi asli görevlerini de Kahramanmaraş’ın yerel yönetimlerine havale etmiş durumdadır. Dikkatinizi çekiyor mu? Kahramanmaraş- Gaziantep yolu kaç aydır tek şerit olarak trafiğe açık? Ne bitmez bir asfaltmış bu ya?

İşte sahipsizliğimize ve ilgisizliğimize en güzel kanıt budur.

Başka bir şey söylemeye ne gerek var ki?.....

Önceki ve Sonraki Yazılar